Arbitraj kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren terimlerden biridir. Ancak genel piyasalarda da yaygın olarak kullanılır ve temel olarak bir varlığı ucuz piyasadan alıp pahalı piyasada satarak kar elde etme işlemine karşılık gelir. Bu yazımızda kripto para birimlerinde yüksek kazanç imkanı sunan bu kavram hakkında merak edilenleri araştırdık ve arbitraj ne demek, nasıl yapılır, ne işe yarar gibi soruları yanıtladık. İşte detaylar…

İçeridekiler

  Arbitraj Nedir?

  Kripto para birimleriyle birlikte bilinir hale gelen arbitraj, aslında daha önceden beri diğer finans araçlarında kullanılan bir kazanç yöntemidir. Buna göre; fiat para birimi, altın ve döviz arbitraj için kullanılabilir. Ancak bu kavramın geniş kitleler tarafından araştırılmaya başlaması kripto para birimleri sayesinde gerçekleşmiştir. Arbitraj temel olarak yatırımcıların risksiz kar elde etmek için uyguladığı bir işlemdir ve piyasalar arasındaki fiyat dengesizliğinden yararlanmayı hedefler. Bu sayede yatırımcılar, fiyatı düşük bir piyasadan aldığı ürünü yüksek fiyatlı piyasada satarak kar elde eder.

  Kripto para birimlerini ilgilendiren arbitraj nedir sorusunun yanıtı da yukarıdaki açıklanan durumlara benzerdir. Kripto para birimlerinin belirli bir değeri olsa da bu değer o birimin listelendiği borsadaki alım-satım emirlerine göre değişir. Bu nedenle para birimlerinin fiyatları borsadan borsaya ufak da olsa farklılık gösterir. Kripto arbitrajı; piyasaların takip edilerek ucuz borsadan alım, pahalı borsadan ise satım yapmak olarak tanımlanır. Bunun için piyasayı yakından takip etmek gerekir.

  Ayrıca bkz: Kripto Parada Hacim Nedir?

  Arbitraj Nasıl Yapılır?

  Yatırımcıların yakından ilgilendiği bir diğer konu da arbitraj nasıl yapılır sorusudur. Arbitrajda amaç, borsalar arasındaki fiyat farklılıklarından en iyi şekilde yararlanmak ve risksiz şekilde kar elde etmektir. Bunun için en uygun fiyatlı borsadan alım işlemi gerçekleştirilir, daha sonra eldeki varlıklar fiyatın yüksek olduğu borsaya aktarılır ve bu borsa üzerinde satılır. Bu şekilde anlık fiyat farklılıkları sayesinde yüksek kar elde etmek de mümkün olur. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

  • İşlem Hızı: Bunlardan en önemlisi arbitraj işleminin hızlı gerçekleştirilmesidir. Aksi halde kripto para piyasalarındaki volatilite nedeniyle istenmeyen zarar durumları gelişebilir. Dolayısıyla bir birimin düşük fiyattan alınması ve yüksek fiyattan satılacağı borsaya gönderilmesi işlemlerinin en kısa zamanda tamamlanması gerekir.
  • Volatilite: Ani düşüş ve yükselişlerin mümkün olduğu kripto para fiyatlarında her zaman risk faktörünün bulunduğunu bilmek önemlidir. Bu nedenle eldeki kripto para birimi aniden düşüş hareketi yaparak yatırımcısını zarara uğratabilir.
  • Hızlı Coinler: Transfer işlemlerini kısa sürede tamamlamak ve arbitraj fırsatından en iyi şekilde yararlanmak için işlem süresi kısa olan altcoinlerin tercih edilmesi gerekir.
  • İşlem Hacmi: Alınan kripto paranın satışını yapmak için kullanılan borsadaki işlem hacmine dikkat edilmelidir. Böylece satış işlemi en kısa sürede tamamlanabilir. Hacmi düşük olan borsalarda ise karşı bir talep olmadığından eldeki varlıkları satmak zor olacaktır.
  • Komisyon Ödemeleri: Arbitraj işleminden tatmin edici bir kar elde etmek için seçilen borsalardaki komisyon ödemelerinin de hesaplanması lazımdır. Buna göre referans kodu ve ek indirim seçenekleri olan borsaların tercih edilmesi, işlem ücretlerine ödenen miktarın daha düşük olmasını sağladığından daha fazla kar getirebilir.

  Ayrıca borsanın güvenliği ve altyapısı da arbitraj işleminde önemli olan diğer hususlardandır. Genel olarak yatırımcılar gün içinde birden fazla arbitraj yaparak risksiz şekilde kazanç elde edebilir.

  Ayrıca bkz: KuCoin Referans Kodu Nedir?

  Arbitraj Botu Nedir?

  Arbitraj günümüzde manuel olarak veya çeşitli botlarla uygulanabilen bir işlemdir. Teknolojik gelişmeler artık bu işlemlerin otomatik yapılmasına izin vermektedir. Bunun için arbitraj konusunda bilinmesi gereken bir diğer konu da arbitraj botlarıdır. Piyasalardaki dalgalalanmaları takip ederek arbitraj fırsatlarını değerlendirmeye yarayan bu yazılımlar, akıllara arbitraj botu nedir, nasıl kullanılır sorularını getirmektedir.

  Kripto para işlemlerinin çok hızlı gerçekleşmesi nedeniyle devreye giren arbitraj botları; birden fazla platformdaki fiyat farklarını takip eden, borsalara aynı anda emir veren ve alım satım işlemlerini tamamlayan yazılımlardır. Bu yazılımlar, pek çok büyük kurum tarafından sıklıkla kullanılırlar. Günümüzde piyasalardaki hızlı dalgalanmalar arbitrajın manuel olarak yapılmasını daha zor ve riskli bir hale getirmiştir. Bu nedenle kullanılan arbitraj botları, piyasaların daha iyi analiz edilmesini sağlayarak risksiz işlem olasılığını artırır. Ayrıca işlemlerin mini saniyeler içinde tamamlanmasını sağlar.

  Ayrıca bkz: Güvenilir Kripto Para Siteleri

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  2 Yorumları

  1. Arbitraj kavramını ne kadar net ve açık bir dille anlatmış bir makale.Tesekkurler

  Bir yorum Yaz