Kripto para Avax, son dönemin en fazla aratılan dijital paralarından biri haline gelmiş durumda. Finans varlıklarını, DeFi uygulamalarını, ticaret ve hizmetleri piyasaya sürerken koruyucu platform görevi gören Avalanche, küresel bir varlık borsasıdır. Yerel tokenı Avax Coin ile çeşitli görevlerin yapılmasına izin veren platform, çok sayıda kripto para yatırımcısının ilgisini çekmiş durumda. O halde, Avalanche nedir ve özellikleri nelerdir yakından inceleyelim ve Avax Coin geleceği hakkında fikir sahibi olalım.

İçeridekiler

  Avax Coin Nedir?

  2021 yılında yükselerek ciddi fiyat artışı yakalayan Avax Coin, yatırımcıya en fazla kazandıran sanal para birimlerinden birisi oldu. Bu nedenle çok fazla kişi, Avax Coin nedir araştırması yapmaya başladı. Avax, Eylül 2020’de kurucu ortaklarından biri Dr. Emin Gün Sirer olan Ava Labs tarafından piyasaya sürüldü. Sirer, Bitcoin ve merkeziyetsiz ağlar üzerine çalışmalar yapan bir bilgisayar uzmanıydı ve Bitcoin ölçeklendirme sorunlarıyla ilgileniyordu. Diğer kurucu ortaklar Maofan “Ted” Yin ve Kevin Sekniqi ile bir araya gelerek, Bitcoin’e göre yüksek işlem hacmine sahip olan ve Visa gibi dev firmalarla rekabet edebilecek Avalanche Consensus üzerinde çalışmaya başladı. Başındaki isim Türk olduğu için Türkiye’de yüksek oranda bilinen Avax kime ait dediğimizde belirli bir ülke ismi veremeyiz.

  Bütün testlerini tamamlayarak 2020 yılında piyasaya sürülen Avax, eşler arası transfer işlemlerini gerçekleştirmek, işlem ücretlerini ödemek, Avalanche platformunu güvence altına almak ve ağda yeni blok zincirler oluşturmak için ortaya çıktı. Avax Coin’in en fazla dikkat çeken özelliği, 1 saniyenin altında işlem doğrulama süresine sahip olmasıdır. İşlem doğrulama hızı Ethereum ve Bitcoin’den çok daha fazla olan Avax, her türlü varlığın çıkarılmasına veya ticari olarak kullanılmasına izin verir. Akıllı sözleşmelerin yanı sıra yeni nesil teknoloji araçlarını da kullanarak herkesin varlıklarını merkeziyetsiz şekilde kontrol etmesine olanak tanır. Kullanıcılar için ödeme sistemi ve ödül mekanizması görevi de gören Avax Coin yorum ve potansiyeli, sahip olduğu şu farklılıklar nedeniyle oldukça olumludur:

  • İşlem doğrulama süresi 1 saniyenin altında olan ilk akıllı sözleşme platformu olarak bilinir. Hızlı işlem süresine sahip olması, herkesin kullanımına uygun varlık ticaretine imkan tanır.
  • Bütün Ethereum araçlarını destekler.
  • Erişim engeli bulunmayan ve şeffaf ağı sayesinde herkes dijital varlık oluşturma, geliştirme ve ticaretini yapma olanağına sahip olur.
  • Platform, özel parametre kurallarının geçerli olduğu bölgelere de kolaylıkla adapte olabilir ve kullanıma hazır hale gelir. Bu nedenle düzenlenen yasa ve önerilerle uyumlu haldedir.
  • Platformun yerel tokenı, kurum içi ödeme yöntemi olarak kullanılır. Ayrıca bağlantı ve teşvik amaçlı kullanımın yanı sıra ücret toplamada da işlev görür. Kullanıcılar yerel para birimini stake ederek pasif gelir elde edebilir.
  • Açık kaynaklı, hızlı işlem özellikli ve güvenilir olması nedeniyle popülaritesi yüksektir.

  AVAX Coin Kaç TL ve Dolar?

  AVAX Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. AVAX Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra AVAX Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 AVAX Coin 606.24 TL 0.22%

  1 AVAX Coin $ 20.96 Dolar 0.22%

  Ayrıca AVAX Coin piyasa değeri ise $ 7,655,612,060 dolardır. Aynı zamanda AVAX Coin günlük $ 374,984,137 dolar hacime sahiptir.

  Avax Coin Geleceği

  Yeni ve gelişmiş bir konsensüs protokolüne sahip olan Avalanche platformu oldukça güçlü ve avantajlıdır. Avalanche ağının yeni nesil projeler arasında öne çıkmasının nedenleri arasında; sahip olduğu protokol sayesinde çevreci, sınırlı arz ve farklı platformlarla kolay entegrasyon gibi özellikler sayılabilir. Ayrıca platformun büyük firmalarla ortaklık kurmak için görüşmelere devam etmesi de Avax Coin geleceği bakımından yüksek seviyelerin hedeflenmesine neden olur. Yüksek ölçeklenebilirlik seviyesine sahip olan Avax, birlikte çalışılabilir ve açık kaynaklı bir platform sunar. Bu sayede, merkeziyetsiz uygulama ve zincir dağıtımlarının geliştirilmesi, yönetilmesi ve dağıtılması için oldukça idealdir.

  Eğer siz de Avax Coin’e yatırım yapmak isterseniz dünyanın en büyük ve en güvenli Kripto Para borası olan Binance’yi kullanabilirsiniz. Eğer hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve ve okurlarımıza özel ömür boyu %10 komisyon idirimi sağlayan Binance referans kodumunuzdan faydalanabilirsiniz.
  Ayrıca SafeMoon Coin ve Bitcoin Cash gibi diğer inceleme yazılarımızı da okuyarak daha fazla Kripto Coin keşfedebilirsiniz.

  Avax Coin Yorum

  Avax Coin Yorumları Ve Gelecek Beklentisi
  Avax Coin Yorumları Ve Gelecek Beklentisi

  Avalanche ağının bütün ayrıcalıklarından yararlanmayı sağlayan Avax Coin’in toplam arzı 720 milyon olarak belirlendi ve 360 milyonu ana ağa dahil edildi. Avalanche ağının temel para birimi olan Avax; güvenlik garantisi sağlaması, operasyon ödemelerinde kullanılması ve yardımcı hizmet paketleriyle uyumlu olması gibi özellikleriyle ağa destek olur. Yüksek işlem hızı ve düşük masraflarıyla Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere pek çok varlığı geride bırakan Avalanche yorum ve beklentileri genel anlamda olumludur.

  Çeşitli büyük firmalarla ortaklık peşinde olan platformun, gelecekte yapacağı anlaşmalar platform bilinirliği ve coin fiyatlamasına olumlu yönde etki edebilir. Ayrıca, kripto para birimlerinin hayatın daha fazla alanında kullanılması da market hacmini geliştiren bir etmendir. Projesi güçlü ve güvenilir olan varlıkların çoğu, genel market büyümesinden olumlu şekilde etkilenir. Dolayısıyla bu varlıkta ilerleyen dönemlerde yükseliş görülebilir. Ancak unutmayın ki biz Kripto Para Dünyası olarak yalnızca inceleme yazısı yazıyor kesinlikle yatırım tavsiyesi vermiyoruz.

  Avax Coin Projesi

  Avalanche platformunun kurucularından biri Türk olduğu için genellikle Türkiye ile ilişkilendirilen Avax Coin kimin sorusu, global olarak yanıtlanmalıdır. Çünkü kripto paralar, genellikle tek bir merkez veya yapıya ait olmanın yerine, küresel varlıklar olarak ortaya çıkmıştır. Avax Coin de bunlardan biridir. Merkeziyetsiz finans araçlarını kullanarak yatırım yapmak isteyenlerin ilk tercihi olmayı hedefleyen Avax, her türlü kripto para platformu, hizmet ve finans uygulamaları için pratik ve ölçeklenebilir bir yapı sunar. Platform üzerinde karmaşık ağa sahip, güçlü ve güvenilir uygulama oluşturmak son derece kolaydır. Ayrıca, Avax’ın kısa işlem onay süresi, Bitcoin ve Ethereum’a göre çok daha verimli enerjiye sahip olmasını sağlar. Avax projesi nedir sorusunu daha iyi anlamak için platformun avantaj ve dezavantajlarının daha yakından incelenmesi gerekir.

  Avantajlar:

  • Hızlı Emir Onayı: Sınır ötesi cüzdanlara para transferinde Avax Coin, süreci ciddi anlamda hızlandırır ve varlık aktarımının kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Alım-satım işlemlerinde kısa sürede gerçekleşen emir onayı, kullanıcıların çok beklemeden avantajlı yatırım pozlarını değerlendirmesine izin verir.
  • Düşük Masraf: Avax Coin ile tamamlanan işlemlerde oldukça düşük işlem masrafı ödenir.
  • Pasif Gelir: Ağ üzerindeki cüzdanlarda kilitlenen Avax Coin, yatırımcıların vade belirleyerek ek kazanç elde etmesini sağlar. Diğer altcoinlere kıyasla, Avax Coin’de pasif gelir oranları daha yüksektir.

  Dezavantajlar:

  • Madencilik: Avax Coin madenciliği yapılamaz ve diğer çoğu altcoinin aksine kripto para geliştirme uygulamalarında satın alma işlemleri için kullanılamaz.
  • Ağ Bağımlılığı: Avax Coin ile pasif gelir elde etmek isteyen kullanıcıların, mutlaka ağa bağlı bir cüzdana sahip olması gerekir. Ayrıca ödül mekanizması ve diğer bütün avantajlar ağ kullanıcılarına yöneliktir.

  Avax altyapısı, hisse ispatı yani PoS sistemine dayanır. Bu sistem, konsensüs algoritmasını kullanır. Avalanche ağı kullandığı yönetişim değiştirme mekanizmasıyla, olası bir saldırı durumunda ilgili konsensüsün çalınmasını neredeyse imkansız hale getirir. Madencilik sistemine alternatif olarak geliştirilen bu yöntem, matematiksel işlemlerin sahip olunan varlık birimine göre yapılmasını sağlar. Bu da Avalanche stake sürecinin diğer blok zincir yapılarından ayrışmasına neden olur. Avalanche ağında blok üreticisi olmak için sahip olunması gereken minimum tutar 2.000 Avax Coin olarak belirlenmiştir. Her yıl dağıtılan ödül oranı, sistemin gelişmesine bağlı olarak yükselmektedir.

  Avax Coin Kaç TL Olur?

  Sunduğu avantajlar, hızlı işlem özelliği ve farklı platformlara entegre olması gibi özellikleriyle öne çıkan Avax Coin, gelecek beklentileri olumlu görünen kripto para birimlerinden biridir. Platformun ileride daha yaygın şekilde kullanılmasına bağlı olarak, kullanıcı sayısının artması, Avax Coin varlık sahiplerinin de artmasına neden olabilir. Daha geniş bir kitle tarafından kullanılması durumunda Avax Coin fiyatında artış gözlemlemek mümkündür. Geçmiş verilerine bakıldığında, hızlı ve yüksek oranda fiyat artışı yaşayan bu varlıkta, uzun vadede benzer hareketler görmek oldukça olasıdır. Ancak anlık değişen ve hızlı hareket eden kripto markette, net bir fiyat yorumu yapmak ve kesin seviyeler beklemek sağlıklı değildir.

  Çoğu kripto parada olduğu gibi, Avalanche geleceği ve Avax Coin hedef fiyatı hakkında kesin bir yorum yapmak mümkün olmaz. Her ne kadar analistlerin çoğu bu kripto varlıkta, uzun vadede yüksek seviyeleri hedeflese de, kripto para piyasasının klasik piyasalara oranla çok volatil olduğu ve altcoinlerin genel anlamda Bitcoin’deki dalgalanmaya göre hareket ettiği unutulmamalıdır. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenlerin, detaylı araştırma yaptıktan sonra kendi riskini belirlemesi ve kendi mantığıyla hareket etmesi önerilir.

  Avax Coin Nereden Alınır?

  Biz okurlarımıza her zaman dünyanın en güvenilir ve en düşük komisyon oranlarına sahip Binance borasını öneriyoruz. Siz de buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz. Eğer faklı coin borsaları hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız da en güvenilir Bitcoin siteleri yazımızdan faydalanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  1 Yorumu

  1. Damla Yıldız Cevapla

   Şu an aktif binance hesabım var uzun vade tutmak için coin araştırıyorum avax ile ilgili güzel şeyler okudum yazı için çok teşekkür ederim

  Bir yorum Yaz