Balancer Coin geleceği, kripto para yatırımcılarının en fazla araştırdığı konular arasında yer alıyor. Balancer otomatik olarak kendini denetleyen, birden fazla piyasaya aynı anda likidite sağlayan ve yatırımcıların en iyi fiyatları bulmasına izin veren bir protokoldür. Bu protokol, yönetişim tokenı olarak Bal Coin’i kullanır. Bu yazımızda sizler için Balancer Coin nedir ve avantajları nelerdir detaylı şekilde inceledik.

İçeridekiler

  Balancer Coin Nedir?

  Balancer projesi, 2018 yılında Mike McDonald ve Fernando Martinelli tarafından bir araştırma programı olarak geliştirildi. DeFi sektörüne inovasyon getirmek için ortaya çıkan Bal Coin kimin denildiğinde, akıllara Balancer Labs şirketi gelir. Balancer protokolünün uygulanması amacıyla kurulan bu şirket, 2020 yılında Balancer Coin’i piyasaya sürdü. Kripto para yatırımcılarının ilgisini çeken Bal, ETH ağı üzerinde piyasa yapıcı rolü oynayan ve likidite sağlayan bir ERC-20 tokenıdır.

  Bal Coin bir ödeme birimi olarak kullanılır ve bir nevi endeks fonu gibi çalışır. Kullanıcı portföyündeki para birimine göre oluşturulan fonları, Balancer havuzlarında toplar. “Akıllı Sipariş Yönlendiricisi” adı verilen sistemi kullanarak yatırımcıların en iyi fiyatlara ulaşmasını sağlar. Likidite havuzlarına katkıda bulunan yatırımcılar, Bal Token sayesinde karlı ticaret yapabilir. Bununla birlikte Bal Coin nedir konusu, sahip olduğu şu özelliklerle açıklanabilir:

  • Havuz varlıkları için protokol kasası görevi görür.
  • Geliştirilmiş gaz verimliliği sağlar.
  • Flaş kredi imkanı tanır.
  • Başlangıç yatırımı olmasa ble arbitraj ticaret imkanı verir.
  • Özel AMM (Automated Market Maker) olarak çalışır.
  • Düşük gaz harcamaları sunar.
  • Protokol ücretlerinin topluluğun yönetiminde olmasına izin verir.

  Bal Coin Kaç TL ve Dolar?

  Bal Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. Bal Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra Bal Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 Bal Coin 76.10 TL -1.78%

  1 Bal Coin $ 4.54 Dolar -1.78%

  Ayrıca Bal Coin piyasa değeri ise $ 157,155,681 dolardır. Aynı zamanda Bal Coin günlük $ 20,652,727 dolar hacime sahiptir.

  Bal Coin’in temel ilkeleri ise şunlardır:

  • Güvenlik: Kasa tasarısı, havuzlar arasındaki dengenin izole edilmesini sağlayacak şekilde geliştirilmiş durumdadır. Böylece kullanıcı güvenliği sağlanır.
  • Basitlik: Etkileşimin tamamı tek bir noktadan yani kasadan yapılır. Böylece ticaret yapmak ve likidite yatırımcısı olmak isteyen kullanıcılar tek bir jeton onayı alır.
  • Verimlilik: Kullanıcılar havuz belirteçleri üzerinde tam kontrol sağlayarak varlık yönetişimi kazanır. Sermaye verimliliğini yükseltmek ve oy kullanmak gibi temel özellikler verimli bir alan sağlar.
  • Esneklik: Kendini geliştiren ve yenileyen sistem, var olan yapı üzerine yeni özelliklerin eklenmesine izin verir.

  Bunlar dışında, Bal Coin ekonomik bir değere sahip olmak yerine yönetişimdeki haklar için kullanılan bir para birimidir. Maksimum Bal Coin arzı 100 milyon adetle sınırlıdır. Bu miktarın çeyreği kurucu üyelere, danışmanlara, geliştiricilere ve yatırımcılara ayrılmış durumdadır. Kalan kısım ise likidite sağlayıcılar tarafından madencilik işlemlerinde kullanılabilir.

  Balancer Coin Geleceği Nasıl?

  Balancer Coin Geleceği Ve Yorumları
  Balancer Coin Geleceği Ve Yorumları

  Bal Coin, yatırımcıların arbitraj fırsatlarını değerlendirmesine ve fiyat oynaklıklarında dengeleme özelliği ile az talep olan varlıklardan yüksek kazanç elde etmeye izin vermesi nedeniyle halihazırda ilgi gören bir proje. Öte yandan, Balancer Coin geleceği konusunda bilgi vermek için kendini geliştirip yenileyerek yayınladığı 2. versiyondan bahsetmek gerekir.

  İlk versiyonu ile pek çok soruna çözüm olan Bal, yeni sürümü ile çok daha gelişmiş ve faydalı özelliklere sahip. Sisteminin esnek olması, ileride ihtiyaç halinde yeni versiyonların geliştirilmesini sağlayabilir. Platformun yeniliklere açık olması, aktif takipçi kitlesine ulaşması genel anlamda Bal Coin yorumları ve haberlerine olumlu yansıyor. Fakat kripto para dünyasının hızlı dalgalanması, Bal Coin geleceği hakkında net bir seviye belirtilmesini engelliyor.

  Eğer siz de Bal Coin’e yatırım yapmak istiyorsanız dünyanın en güvenli Bitcoin sitesi olan Binance’yi kullanabilirsiniz. Hala üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve siz okurlarımıza özel ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  Balancer Coin Yorumları

  Bal Coin Binance, Huobi, Kraken, Coinbase gibi dünyaca ünlü borsalarda listelenmeyi başarmış bir token. Bu nedenle zaten kendini kanıtlamış ve belirli bir yatırımcı tabanına ulaşmış durumda. Bu özelliklere sahip olan ilk token olmasa da deneyimli ekibi sayesinde çok daha fazla verim ve işlevsellik sunuyor. Bu durumda yapılan Balancer Coin yorumları da projeye duyulan güveni pekiştiriyor.

  Öte yandan, Bal Coin arz yüksekliği ileride fiyatın aşağı yönlü hareket etmesine neden olabilecek etmenlerden biri olarak görülüyor. Fakat geliştirici ekip bunu düşünerek fiyat dengesi sağlamak adına yatırımcıların havuz yönetimine izin veriyor. Bu da fiyatı dengeliyor ve yükseltmeye çalışıyor. Şu ana kadar başarılı bir proje olarak sürdürülen Balancer protokolünde, esas değer fikrin arkasındaki ekibin deneyimi sayesinde belirleniyor.

  Ayrıca platformun inovasyonlara açık olması, esas amaç olarak ileride çok güçlü bir seviyeye gelip bütün haklarını topluluğa devretmeyi planlaması gibi etmenler de yapılan yorumları etkiliyor. Bu nedenle yeni yatırımcıların yatırım kararına varmadan önce kripto para Bal Coin haber ve gelişmelerini yakından takip etmesi öneriliyor. Piyasaların hareketli olmasının ve anlık hareketlerin olası yatırım kayıplarına yol açabileceğinin bilinmesi de gerekiyor. Burada paylaşılan içerikler yatırım tavsiyesi değeri taşımıyor, sadece genel fikir ve bilgi vermek amacıyla paylaşılıyor.

  Sitemiz içerisinde bulunan; BTT yorum ve Uni Swap yorum yazılarımızı da okuyarak farklı kripto paralar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Balancer Coin Projesi ve Amacı

  Balancer Labs, kendini feshedecek seviyede güçlü ve güvenli bir topluluğa sahip olarak, gerçek DAO oluşturmayı ve bütün sorumlulukları topluluğa devretmeyi kendine misyon olarak belirlemiştir. Bu anlamda geliştirilen Bal Coin projesi; kullanıcılar için fiyat sensörü sağlamak, kendini denetleyen portföy kullanımı sunmak ve likidite sağlamak gibi işlevlere sahiptir. Protokolün kullandığı 3 farklı havuz modeli mevcuttur. Bu havuzlar şu şekildedir:

  • Özel Havuz: Bu havuz, kullanıcısına yönetim hakkı sunar ve kullanıcı havuzdaki tek likidite sağlayıcı olur. Dolayısıyla bütün parametreler kullanıcı isteğine göre özelleştirilebilir.
  • Paylaşımlı Havuz: Bu havuzda, birden fazla kullanıcı likidite sağlayıcı olabilir ve Balancer Pool Token sistemi ile ödüllendirilir.
  • Akıllı Havuz: Özel havuza benzeyen bir çalışma sistemi olan akıllı havuzda, likidite akıllı sözleşmelerin kontrolündedir ve herkesin likidite sağlama hakkı vardır. Ödüllendirme sistemi BPT modelidir.

  Bütün bunların yanı sıra, Balancer Coin projesi benzersiz özellikleriyle diğer protokollerden ayrışır. Çoğu DeFi protokolü likidite havuzlarıyla çalışır, Balancer ise likidite madenciliği sistemini kullanır ve karşılığında likidite sağlayıcılara ödül olarak Bal Coin dağıtır. Uniswap ve Curve protokollerine benzer şekilde, herkesin havuz oluşturmasına izin verir. Fiyatlardaki değişimden bağımsız olmak üzere tokenların eşit oranda tutulmasını sağlar, bunun için de otomatik kendi kendine ayarlama sistemini kullanır.

  Balancer’ın esas farklılığı havuza birden fazla token eklenmesi ve ETH ağı kullanımının zorunlu olmaması olarak söylenebilir. Sağladığı farklılıklar ve inovatif özellikleri nedeniyle takip edilmesi gereken bu proje gelecekte daha değerli bir hal alabilir. Bu birime yatırım yapmak isteyen kişilerin Bal Coin grafik ve hareketlerini inceledikten sonra yatırım kararı vermesi önerilir. Olumsuz bir durumda, burada paylaşılanlar sorumlu tutulamaz.

  Bal Coin Nereden Alınır?

  Bal Coin bir çok ünlü kripto para borsasında listelenmektedir. Fakat biz kripto para dünyası okurlarımıza her zaman dünyanın en büyük ve en güvenli coin borsası olan Binance’yi önermekteyiz. Siz de buraya tıklayarak Binance’ye kayıt olabilir ve böylece ömür boyu %10 daha az komisyon ödeyebilirsiniz.

  Ayrıca Coin incelemelerinin yanı sıra Binance referans kimliği nedir ve Bitcoin halving nedir gibi blog yazılarımızı da okuyarak bu dünyaya dair daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz