BEP20 nedir sorusu, son dönemde kripto para birimlerinde ve zincirlerinde artan çeşitlilik sonrası öne çıkan konulardan biri. Daha hızlı para transferleri ve minimum ücretleri ile öne çıkan BEP20 ağı, merkezi ve merkeziyetsiz borsalar arasında oldukça kısa sürede işlem yapılmasına izin veriyor. Bu sayede kullanıcıların farklı platformlar arasında geçiş yapmasını ve DeFi hizmetlerinden yararlanmasını sağlıyor. Bu yazımızda BEP20 konusunda merak edilen konuları yakından inceledik.

İçeridekiler

  BEP20 Nedir?

  BEP20, en sık kullanılan Ethereum standardı ERC-20’nin genişletilmiş halidir ve Binance Smart Chain’e özel bir token standardıdır. Bu nedenle BSC BEP20 olarak da ifade edilir. Binance Smart Chain, çoğu zincirden çok daha hızlı ve ucuz transfer işlemi yapılmasına izin verir, ek olarak Ethereum zincirinden kolay geçiş imkanı tanır. Binance Chain’de bulunan BEP2 tokenlerine benzer şekilde BEP20 tokenleri de BNB tarafından desteklenir. Bu sayede BNB ücret toplayıcıları, doğrulayıcılar için ağ katılım teşviği sağlar. Fakat BEP20 ağındaki işlem ücretleri, diğer ağlara göre fazlasıyla ucuzdur ve özellikle ERC20 gibi ölçeklenebilirliğini tamamlamamış zincirlere göre çok daha az enerji harcanmasını sağlar. Bu avantajları ile BEP20 son dönemde daha sık kullanılmaya başlayan bir ağdır.

  BEP20 Cüzdan Adresi Nedir?

  BEP20, ağı da tıpkı diğer ağlar gibi kendi zinciriyle uyumlu cüzdan adreslerine ihtiyaç duyar. Kullanıcılara transfer işlemleri yapabilmeleri için özel bir trust wallet BEP20 adresi verilir. Bu adres üzerinden desteklenen tokenleri cüzdanlararası ve borsalararası işlemlerde kullanmak mümkün olur. Binance Smart Chain ağı, EVM (Ethereum Sanal Makine) mekanizması ile uyumlu olan ve Ethereum ile aynı formattaki cüzdan adresleri kullanılır. Token transferinde alıcı ve gönderici cüzdan ağlarının eşleşmesi oldukça önemlidir. Aksi halde, cüzdan adresi doğru olsa bile ağın yanlış tercih edilmesi, geri dönüşü olmayan token kayıpları ile sonuçlanır. Bu nedenle BEP20 tokenlerini transfer ederken ağ adresinin de Binance Smart Chain olarak seçilmesi gerekir.

  Binance altyapısı tarafından desteklenen BEP20 cüzdan formatı, pek çok diğer platformda işlem görmez. Bu nedenle Binance ve DeFi borsalar arasında hızlı ve ucuz aktarım yapmak için daha uygundur. Diğer borsalara token çekerken ise daha yaygın olarak kullanılan ERC20 ağının tercih edilmesi gerekir. Ancak ERC20 hem pahalı, hem de yavaş işlemler sunar. Ek olarak Solana, TRON gibi alternatif ve ucuz zincirler de kullanılabilir.

  BEP20 destekleyen zincirler arası transfer işlemleri ise şu şekilde gerçekleştirilir:

  • Binance borsasından BEP20 destekleyen başka bir platform veya cüzdana token aktarmak için öncelikle spot cüzdanda göndereceğiniz varlık üzerine tıklayın.
  • Buradan “Çekme” diyerek çekilecek coin miktarını belirleyin.
  • Alt tarafta bulunan alıcı cüzdanına ERC20 ile aynı formatta olan ve “0x…” ile başlayan BEP20 alıcı cüzdan adresini girin.
  • Gönderim ağını BEP20 olarak belirleyin.
  • İşlemi onaylamak için Binance size bir onay maili ya da mesajı gönderir, bu kod ile çift taraflı doğrulama kodunu girdikten sonra işlem genellikle sadece birkaç dakika içinde tamamlanır.

  Herhangi bir BEP20 transferi yaparken, komisyon ücret ödemeleri için BNB kullanılır. Dolayısıyla Binance BEP20 işlemleri için cüzdanda bir miktar BNB bulundurmak gerekir. Bu şekilde işlem ücretlerinde ek indirim ve ekstra hız elde etmeniz de mümkün olur.

  BEP20 transfer işlemlerinde klasik çekim işlemlerinin yerine QR kod da kullanılabilir. Özellikle Metamask ve WalletConnect gibi uygulamalara token gönderirken cüzdan adresini QR kodu ile taratarak, ağ seçiminin otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz. Yine token çekim miktarını bu aşamada belirlemeniz ve gerekli işlem onay kodlarını girmeniz gerekir.

  BEP20 Tokenleri Nelerdir?

  Binance Smart Chain altyapısını kullanan özel standarda sahip olan BEP20 coin, birbirinden farklı kripto para birimlerini temsil eden bir kavramdır. BEP20 coinler teknik BSC standardını kullanır ve kendi blok zincirine sahip değildir. En çok kullanılan ve en popüler BEP20 coinleri ise şunlardır:

  Binance platformunun hız ve esneklik kabiliyetini artıran BEP20 tokenleri tamamen BNB ile desteklenir. Varlık transferlerine ekstra hız ve ucuzluk sağlayan Binance Smart Chain, Binance ile BEP20 destekleyen platformlar arasında en verimli transfer işlemlerinin yapılmasına yardımcı olur. Eğer siz de Binance’ye üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve ömür boyu sürecek %10 komisyon indirimi sağlayacak olan Binance referans kodu avantajlarından yararlanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz