Son zamanlarda kripto para borsasının popüler hale gelmesi ve amatör yatırımcıların artması birçok farklı soruyu da beraberinde getirmiştir. Platformlarda karşılaştıkları farklı terimler sonucunda kullanıcılar coin kaldıraç nedir, binance 10x nedir, binance 100x nedir gibi soruların cevaplarını araştırmaya başlamıştır. Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için merak ettiğiniz kaldıraçlı işlem ve binance 10x, binance 5x gibi terimlerin anlamlarına yer verdik ve bu piyasalarda kaldıraç gibi işlemlerin neler olduğundan bahsettik.

İçeridekiler

  Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir?

  Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance üzerinde bir hesap açtığınızı ve kripto para alım-satımı işlemlerini bu hesap üzerinden yaptığınızı varsayalım. Yükseleceğine çok inandığınız bir pozisyon varsa ve hesap bakiyenizin bu işlem için yetersiz olduğunu düşünüyorsunuz, bu noktada hesap bakiyenizin üzerinde işlem yapabilmenize olanak sağlayan işleme kaldıraçlı işlem denmektedir.

  Kaldıraçlı İşlem denildiğinde kripto para terminolojisinde küçük bir tutarla, daha fazla yatırım veya işlem yapmayı sağlayan mekanizma akla gelmektedir. Mesela Binance borsasında bazı kripto paraların adlarının yanında 2x, 5x, 10x hatta 125x şeklinde açıklamalar bulunmaktadır. Bu rakamlar o coindeki kaldıracın büyüklüğünü ifade etmektedir.

  Biraz daha açıklık getirmek gerekirse kripto para borsasında 100x kaldıraç ile işlem açan bir kullanıcı, işleme girdiği kripto para biriminde hesap bakiyesinin 100 katı ile işlem yapabilmektedir. Bu işlem sırasında ödenen kar, zarar ve komisyon da kaldıraç oranının büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Kaldıraçlı işlemler çok riskli işlemler olup, çoğunlukla amatör yatırımcılar için tavsiye edilmemektedir. Coinlerdeki kaldıraç miktarı kripto paranın hacmin göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Bitcoin’de işlem yapmak isteyen bir kullanıcaya 125x kaldıraca kadar izin verilirken Ethereum’da 100x kadar kaldıraca ve Holo (HOT) gibi nispeten düşük hacimli bir kripto parada ise 25x kadar kaldıraç kullanımına izin verilmektedir

  Binance 10x Ne Anlama Gelmektedir?

  Aslında yukarıda da bahsettiğimiz üzere Binance 10X; Binance borsasında Binance Futures ve Binance Marjin bölümünde 10x kaldıraç kullanılabildiğini işaret eden bir ifadedir. 10x kaldıraçla birlikte Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilir. 10x kaldıraçla işlem açan bir kullanıcı işleme girdiği kripto para biriminde hesap bakiyesinin 10 katı ile işlem yapabilme fırsatı bulur. Ancak yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz gibi kaldıraçlı işlemler amatör yatırımcılar için çok fazla tavsiye edilmemektedir. Ağırlıklı olarak profesyonel yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Çünkü kaldıraçlı işlemlerde düşüş durumunda paranız komple silinebilir. Örneğin 10x kaldıraçlı bir işlemde paranız 1 yerine 10 kat artarken, %20lik bir düşüşte ise komple yok olur.

  Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

  Binance ile kaldıraçlı işlem yapabilmeniz için öncelikle Binance Global üyelik hesabınızın bulunması gerekmektedir. Eğer henüz Binance Global üyesi buraya olmadıysanız buraya tıklayarak olabilir ömür boyu %10 Komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra diğer adımları takip edebilirsiniz.

  Binance Global üyesi olduktan sonra şimdi ilgili sayfayı bulmanız gerekmektedir. İlgili sayfayı bulmanız için öncelikle vadeli işlemler yani Binance Futures bağlantısına girmelisiniz.

  Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra karşınıza Binance trade ekranı gelecektir. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Open Futures Account” yazısı altında Binance vadeli işlemlerin yüksek risk içerdiği, fiyat dalgalanmalarında ciddi zararlar görebileceği ve vadeli işlemlerin bazı ülke vatandaşları için kısıtlanmış olduğu ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Kaldıraçlı işlemler konusunda tecrübeli değilseniz bu yazıya göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

  Yukarıdaki adımı atladıktan sonra ise karşınıza finansal risklerin farkında olup olmadığınıza dair bir test çıkmaktadır. Şıkları işaretleyip testi tamamladığınızda doğru cevaplar otomatik olarak gösterilmektedir ve verdiğiniz yanlış cevapları tekrar düzeltip testi tamamlama imkanınız bulunmaktadır. Testi tamamladıktan sonra vadeli işlemler hesabınız açılacaktır ancak işlem yapabilmeniz için spot cüzdanınızdan Futures hesabınıza para aktarmanız gerekmektedir. Bu adımları tamamladıktan sonra siz de dilediğiniz gibi Binance üzerinden kaldıraçlı işlemler yapabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz