Binance Futures avantajları nelerdir ve nasıl kullanılır, farklı ticaret araçlarından faydalanmak isteyen kripto para yatırımcılarının merak ettiği konulardan. Dünyaca ünlü Binance borsası, spot piyasanın yanı sıra vadeli veya kaldıraçlı işlemler olarak bilinen Binance Futures piyasası ile daha yüksek kazanç imkanı sunar. Bu yazımızda farklı ticaret türleri ile kazanç potansiyelini yükselten Binance Futures piyasası hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

İçeridekiler

  Binance Futures Nedir?

  Futures işlemleri, sadece kripto para piyasalarında değil, diğer geleneksel piyasalarda da kullanılan işle türlerindendir. Bu nedenle Binance Futures nedir incelemeden önce, Futures kavramının açıklanması gerekir. Futures işlemleri; bir emtia, ticaret aracı ya da kripto para birimi için gelecekte belirli bir süre içinde belirlenen bir fiyat üzerinden alım veya satım yapma anlaşmasıdır. Diğer bir deyişle, Futures piyasasında kullanıcılar emtia ya da varlık için direkt olarak ticaret yapmaz. Bunun aksine, bu varlıkları temsil eden bir sözleşme satın alır veya satar. Buradaki el değiştirme işlemi, sözleşmenin gelecek tarihli belirlenen fiyatı üzerinden gerçekleşir.

  Binance Futures işlemleri de klasik piyasalarda kullanılan bu ticaret araçlarının kripto para piyasasına entegre edilmesini sağlar. Binance spot piyasasına ek olarak sunulan Futures işlemleri, kullanıcıların yüksek kaldıraç ile işlem açmasına izin verir. Bu nedenle kaldıraçlı işlemler veya vadeli işlemler olarak da anılır. Kaldıraçlı işlemler, Ethereum veya Bitcoin gibi kripto para birimlerine düşük sermaye ile yatırım yapılmasını ve yüksek oranda kazanç elde edilmesini sağlar. Spot piyasaya göre daha yüksek risk faktörü bulunan Futures piyasasına girmeden önce öğrenilmesi gereken temel kavramlar bulunur.

  • Kaldıraç: Az sermaye ile yüksek hacimli işlem açılmasına izin veren sistem kaldıraç ya da leverage olarak adlandırılır. Vadeli piyasaya girerek Binance Futures aktif etme ile 2x, 5x, 10x, 20x ve 125x gibi değişen kaldıraç oranları elde edilir. Ayrıca Binance 10x 5x nedir diye kaldıraç oranlarını açıkladığımız yazımızı da okuyabilirsiniz.
  • Long ve Short Pozisyon: İngilizce kökenli olan bu kelimeler vadeli piyasada açılan işlemin yönünü belirtir. Vadeli pozisyonlarda gelecek bir fiyat tahmini yapılır ve fiyatın aşağı mı yukarı mı gideceği belirlenir. Eğer fiyatta düşüş bekleniyorsa short, yükseliş bekleniyorsa long pozisyon açılır. Beklentinin gerçekleşmesi ile girilen kaldıraç oranında kazanç elde edilir. Ancak beklenti tersinde bir hareket olursa yatırılan tüm paranın kaybedilmesi söz konusu olabilir.
  • Likiditasyon Oranı: Likidite, bir varlığın kolay paraya dönüştürülmesi anlamına gelir ve likit olan varlıkların alım-satımı da oldukça hızlıdır. Ancak Futures piyasasında kullanılan likidite, vadeli işlemlere bağlanan paranın belirli bir yere düştükten sonra sıfırlanacağı seviyeyi gösterir. Bu oran açılan işlemin yönüne, kaldıracın büyüklüğüne ve farklı faktörlere göre değişir.

  Bir örnekle açıklamak gerekirse; 10 dolar anapara ile 10x kaldıraç kullanarak long pozisyonlu bir işlem açtınız diyelim. Giriş fiyatını 40 dolar, çıkış fiyatını 40 dolar kabul edelim. Böyle bir pozisyonda fiyatın 35 dolara düşmesi, likit olmak anlamına gelir ve anaparayla birlikte Futures hesabındaki bütün para kaybedilir. Bu nedenle kaldıraçlı işlemlerde son derece dikkatli olmak gerekir.

  Ayrıca bu yazımız ilginizi çektiyse site içerisinde bulunan diğer Binance içeriğimiz olan Binan referans kodu içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

  Binance Futures Kullanımı

  Kaldıraçlı piyasada işlem yapmak için öncelikle referans kodu ile Futures hesabının açılması gerekir. Binane hesabı olan her kullanıcı, vadeli hesap açma avantajına sahiptir.

  • Kayıt işlemi için Binance ana menüsünün üst tarafından “Vadeli İşlemler”e tıklayın.
  • Komisyon ücretlerinde indirim sağlamak için referans kodunu girin ve “Şimdi Aç”a tıklayın.
  • Daha sonra Binance Futures kullanımı için spot cüzdandan “Transfer” seçeneğine basarak vadeli hesap cüzdanına istediğiniz miktarda USDT gönderin.
  • Binance Futures transfer ekranından herhangi bir kripto para için long veya short pozisyon girin, kaldıraç belirleyin ve vadeli işlemlerin avantajlarından yararlanmaya başlayın.

  Binance ve Binance Futures Hesapları

  Binance borsası 2020 yılında kullanıcılar için yüksek kaldıraç imkanı sunan Futures işlemlerini tanıttı. Halihazırda Binance hesabı olan kullanıcılar için sunulan vadeli işlemler piyasasına, ilgili menüden kısa bir teste yanıt vererek katılmak mümkün. Bu test ile Binance, vadeli işlem açmak isteyen kullanıcıları, mevcut piyasa risklerine karşı bilgilendirmeyi hedefler. Test sonrasında açılan hesap üzerinden kaldıraçlı pozisyonlar başlatılabilir. Spot Binance ve Binance Futures arasındaki farklar ise şu şekilde sıralanır:

  • Spot piyasada kaldıraç bulunmaz, Futures piyasasında ise 125x’e kadar kaldıraç imkanı vardır.
  • Futures işlemler ile long ve short pozisyon alınabilir, bu sayede trend ne yöndeyse fiyatta düşüş bile olsa kazanç elde etme imkanı olur. Spot piyasada ise fiyat düşerse kayıp, yükselirse kazanç gerçekleşir.
  • Futures piyasasında derin likiditasyon oranları vardır ve bu oran spot piyasayı geride bırakır. Bu sayede hızlı ve verimli işlem imkanı sunar.
  • Spot piyasa ile Futures piyasasındaki fiyatlar birbirinden farklıdır, çünkü fiyatı ürünün arzı ile ürüne olan talep belirler.
  • Futures hesabı oluştururken Binance Futures komisyon indirimlerinden faydalanmak için Binance referans kodundan farklı bir referans kimliği girilir.

  Kaldıraçlı İşlem Açmanın Avantajları ve Dezavantajları

  Kaldıraçlı işlemler düşük sermaye ile yüksek kazanç sağladığı için oldukça avantajlıdır. Özellikle doğru teknik analiz ve piyasa takip bilgilerine sahip olan kullanıcılar, anlık hareketlerden yüksek gelir elde edebilir. Futures piyasasının en büyük avantajları şunlardır:

  • Yüksek kaldıraç
  • Yüksek işlem hacmi
  • Long ve Short pozisyonlar ile iki yönlü hareketlerde kazanç imkanı
  • Kripto para çeşitliliği
  • Düşük komisyon
  • Gelişmiş ticaret ekranı ve grafikler
  • Güvenilir borsa altyapısı

  Bununla birlikte, Futures piyasası oldukça hızlı hareket eden ve riskli bir piyasadır. Bu nedenle Binance Futures dezavantajları nelerdir denildiğinde yüksek risk faktörü ilk sırada gelir. Özellikle henüz grafik okuma ve piyasayı analiz etme deneyimi olmayan kullanıcılar, vadeli işlemlerde bütün birikimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Ayrıca, bilinçsiz ve telaşla açılan pozisyonların çoğu da zararla sonuçlanır. Bu nedenle Futures piyasasında işlem yapmadan önce, temel teknik analizin öğrenilmesi gerekir. Ek olarak aşırı yüksek kaldıraçlardan kaçınmak ve makul oranda para ile işlem açmak da risklerden korunmada önem taşır.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz