Binance NFT nedir ve NFT satışı nasıl yapılır kripto para ekosisteminin en popüler sorularından. Değiştirilemez token olarak da bilinen NFT dünyası son dönemde hızlı bir büyümeye tanık oldu ve pek çok kripto para yatırımcısı bu yeni dünyayı araştırmaya başladı. Bu yazımızda dünya devi Binance borsasında NFT nasıl oluşturulur ve NFT alım satımı nasıl yapılır yakından inceledik.

İçeridekile

  Binance NFT Nedir?

  NFT satışı hakkında bilgi sahibi olmadan önce NFT varlıkların açılımına bakmak önemli. NFT, İngilizce’de Non-Fungible Token olarak bilinen ve Türkçe’ye “Değiştirilemez Token” olarak çevrilen bir kavram. Temelde dijital sanat eseri veya veri anlamına da gelen NFT’lerin her biri benzeri olmayan eşsiz bir varlığı temsil eder. Bu varlıklar çeşitli zincirler üzerinde üretilerek farklı platformlar aracılığıyla satışa çıkarılabilir. Global olarak en çok kullanılan kripto para borsası Binance de yakın zamanda kullanıcılarına NFT pazar yeri sunmuştur.

  Pazaryerinde bulunan Binance NFT satışı şu formattaki ürünleri kapsar ve dijital sanatçılar için ticareti kolay eşsiz varlıklar elde etme imkanı sunar:

  • Video
  • Fotoğraf
  • Resim
  • Tweet
  • Web sayfası
  • Hikaye
  • Sosyal medya paylaşımı
  • Dijital veri

  Binance NFT Nasıl Oluşturulur?

  Binance borsa kullanıcılarının her biri NFT pazar yerine giriş yapabilir ancak sadece belirli üyelerin NFT oluşturma izni vardır. Bu nedenle Binance NFT nasıl oluşturulur sorusuna yanıt vermeden önce, değiştirilemez token üretmek için yapılması gerekenleri öğrenmek gerekir. NFT üretmek için gereken temel şeyler şunlardır:

  • Dijital sanat eseri veya koleksiyon ürünü
  • Ürünü çıkarmak için borsaya ödenecek komisyonun kripto karşılığı
  • Kripto birimin saklandığı uyumlu bir cüzdan

  Bu üç şeye sahip olan ve NFT kazma izni olan kullanıcılar, varlığın hangi blockchainde yer alacağınız seçtikten sonra oluşturma işlemine başlayabilir. BSC ağı, NFT üretmek için en ideal platformlardan biridir. Diğer zincirlere göre düşük ödemeler ve hızlı işlemler sunan Binance, NFT’nizi pazar yerine yükleyip temel bilgilerini girerek oluşturmanıza izin verir. Bu aşamada varlığın adı, özel bilgileri, bir koleksiyon mu tek ürün mü olduğu gibi ek detayları girerek sadece birkaç dakika içinde NFT oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu sırada gereken komisyon işlemini ödedikten sonra varlığınız belirlediğiniz fiyattan NFT pazarına eklenir.

  Aşağıda paylaştığımız Binance referans kodu ile dünyanın en güvenilir borsalarından birine üye olabilir ve indirimli kripto para ticaretine başlayabilirsiniz.

  https://accounts.binance.com/tr/register?ref=65767806

  Binance NFT Nasıl Alınır?

  Binance NFT pazar yeri isteyen her kullanıcının belirlenen değeri ödemesi karşılığında NFT koleksiyonlarını satın almasına izin verir. Bu sayede herhangi bir sanat eserini, koleksiyon ürününü veya gizemli kutuları satın alabilirsinir. Likiditesi bir hayli yüksek olan bu platformda, güçlü ve güvenli Binance zincirinin bütün faydalarına sahip olur, ek olarak geniş bir topluluğa erişirsiniz.

  Eğer Binance NFT nasıl alınır diyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek sorunuza yanıt bulabilirsiniz:

  • Binance borsasında NFT satın almanın farklı yolları vardır. Her NFT’nin değeri üretici tarafından belirlenir ve farklı kripto para birimlerini destekler.
  • Bazı NFT’lerde ücret sabitken, diğerlerinde fiyat açık artırma ile belirlenir ve en yüksek teklifi veren kullanıcıya satılır.
  • Bir NFT satın almak için üreticinin istediği miktara sahip olmanız ve işlem komisyonunu ödemeniz gerekir.
  • NFT pazar yerinde istediğiniz varlığı bulup karşısındaki değeri NFT sahibinin hesabına aktarmayı kabul ettikten sonra, NFT varlık istediğiniz cüzdan adresine tanımlanır.
  • Bu varlığı dilerseniz elde tutabilir, diğer platformlara aktarabilir veya yeniden satışa çıkararak kar elde edebilirsiniz.

  Binance NFT Kazma İzni Nasıl Alınır?

  NFT oluşturmaya verilen bir diğer isim de kazım olarak nitelendirilir. İçerik üreticiler için heyecan verici bir özellik olan BSC NFT pazarı, benzersiz token üretimini çok kolay hale getirir. Ethereum ve benzeri NFT ağlarına göre daha ucuz olması, Binance NFT pazarının öne çıkmasındaki temel etmenlerdendir. İçerik üretici olmak için Binance NFT kazma izni nasıl alınır bilmeniz gerekir.

  Binance ağı, güncel olarak sadece daha önce onaylanmış içerik üreticilerinin NFT kazmasına izin vermektedir. Bu özelliğin yakın zamanda değiştirilmesi ve NFT kazımının bütün kayıtlı kullanıcılara açılması planlanan platform geliştirmelerindendir.

  Binance NFT Satışı

  Binance borsasında NFT satışı yapmak oldukça kolaydır, üretici olan her kullanıcı borsa üzerinden eşsiz tokenlerini satışa çıkarabilir. Satışa çıkarma kısmında açık artırma ve sabit fiyat olmak üzere iki seçenek bulunur, ayrıca satış bedeli farklı kripto para birimleri üzerinden belirlenebilir.

  • İçerik Üretici iseniz, elinizdeki mevcut NFT’leri sabit bir fiyat belirleyerek satışa çıkarabilirsiniz. NFT pazar yerinden erişeceğiniz bu özellikte satış bedelinin aktarılacağı cüzdan adresi ile talep ettiğiniz kripto para birimi cinsini de belirlemeniz gerekir.
  • Açık Artırma ile satış için ürüne minimum bir bedel belirlemeniz ve etkinliğin sona ereceği tarihi belirlemeniz gerekir. Süre sonunda varlığınız için en yüksek ücreti ödeyen kişi tarafından ödeme alır ve satış işlemini tamamlarsınız.

  Binance NFT Nadirlik Nedir?

  Bir NFT’nin değerli olmasını sağlayan birkaç özellik vardır. Bu ürünler dijital sanat eserleri oldukları için nadirlik, fayda ve somutluk olmak üzere 3 farklı niteliğe göre fiyatlanır. Fiyatın belirlenmesinde etkili olan Binance NFT nadirlik nedir ve diğer niteliklere göre farkı nedir şu şekilde açıklanabilir:

  • Bir NFT dijital sanat eseri olmadan çok daha fazlasıdır, kimi NFT varlıkları oyun içi öge olarak kullanılabilir ve metaverse ile entegre özellikler sunabilir. Bu durumda fiyat NFT’den alınan faydaya göre belirlenir.
  • Bazı NFT’ler gerçek dünya ürünleriyle özdeşleşmiştir ve mülkiyet haklarını destekler. Çeşitli etkinlik biletleri gibi özel NFT’ler somutluk niteliğine sahiptir.
  • Nadirlik ise NFT değerini belirlemede en önemli niteliktir ve ürünün ne kadar farklı ve eşsiz olduğunu gösterir.
  • Özellikle dijital sanatçılar ürettikleri nadir NFT’ler üzerindeki mülkiyet haklarını kolaylıkla ispatlayabilir ve her el değiştirmede belirli oranda telif ödemesi elde edebilir.
  • Bir sanatçıya ait ilk çalışmalar, ünlülerin eşsiz eserleri ve koleksiyon ürünleri değerli NFT varlıklara örnek olarak gösterilebilir.
  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz