Binance borsası 2018 sonunda kullanıcılarına P2P işlemlerini açtı. Kripto para ticaretine yeni nesil bir alım-satım yöntemi tanımlayan bu işlemler kısa sürede yoğun ilgi görmeye başladı. Bu yazımızda Binance P2P platformunu yakın mercek altına aldık.

İçeridekiler

  Binance P2P Nedir?

  Kripto para birimlerini alıp satmak için farklı yöntemler kullanılır. En klasik yöntem Binance gibi en güvenilir kripto para borsaları üzerinden işlem yapmaktır. Bu işlemler borsa tarafından desteklenen yerel para birimi veya sabit kripto para birimleri kullanılarak gerçekleştirilir. Böylece belirli bir fiyattan kripto alım-satım işlemleri yapılmış olur. Son dönemde öne çıkan bir diğer yöntem ise elinde kripto para birimi olan birinden doğrudan varlık satın almaktır. P2P (Peer-to-Peer) olarak da bilinen bu ticaret yöntemi “Eşler Arası Alım Satım” anlamına gelir.

  Binance P2P Ne İşe Yarar?

  Eşler arası alım satım pek çok açıdan klasik kripto ticaretinden farklıdır. Öncelikle bu işlemlerde ticaret doğrudan iki taraf arasında gerçekleşir, yani borsa sadece aracı kurum işlevi görür. Dolayısıyla yapılan ticaret bir nevi takastır, bu nedenle genel teknik ve grafik inceleme gibi analizler gerektirmez. Binance P2P ticaretinde BTC, ETH, DAI, BUSD, USDT, BNB ve DOGE olmak üzere 7 kripto para birimi kullanılabilir. Yüz yüze ticarete benzer şekilde çalışan P2P’de alım-satım sistemi şu şekildedir:

  • KYC onayı yapmış hesaplar P2P platformunda işlem yaparak elindeki varlıkları takas edebilirler. Binance eşler arası ticaret ağında sadece onaylı satıcılar ilan oluşturabilir.
  • Oluşturulan ilanlara alıcılar teklif vererek çeşitli kanallar üzerinden kripto para satın alabilir. Bu kanallara banka havale işlemleri ve fiat para birimi gibi pek çok yöntem dahildir.
  • Alıcı taraf hangi kriptodan ne kadar almak istediğini ve karşılığında vereceği tutarı sisteme bildirir. Bu aşamadan sonra satıcının varlıkları P2P emanetinde tutulur ve ödeme aktarımıyla birlikte alıcı cüzdanına gönderilir.

  Bütün P2P işlemleri Binance kontrolü altındadır, dolayısıyla taraflar dolandırıcılık ve güvenlik gibi sorunlarla karşılaşmadan ticaret yapabilir. Ayrıca Binance kendi platformuna özel yaptığı şu geliştirmelerle de kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefler:

  İlan Yayınlama

  P2P, kullanıcıların itibari para birimleri ile kripto para ticareti yapmasına izin verir. Hem alıcılar, hem de satıcılar platform üzerinde ilan oluşturabilir. İlan açmanın herhangi bir ücreti bulunmaz, ayrıca bu ilanlar sosyal medya kanalları ve diğer platformlar üzerinden de paylaşılabilir. Bu şekilde ilanın daha fazla kişiye ulaşması sağlanır.

  Yorum Yapma

  P2P satıcıları arasında belirli bir yorum ve puan sistemi bulunur. Binance alıcıları mağdur etmemek için satıcı profillerinin incelenmesine izin verir. Böylece bir kullanıcı kripto satın almadan önce satıcı yorumlarını inceleyebilir, son 1 ay içinde kaç işlemi tamamladığını görüntüleyebilir.

  Yüz Yüze Nakit Opsiyonu

  Eşler arası ticarette her kullanıcı istediği ilanı seçebilir, böylece kripto ticaretini istediği fiyattan gerçekleştirir. İşlem sırasında alıcı ve satıcı Binance aracılığıyla mesajlaşabilir, yüz yüze ticarete en yakın şekilde varlık takası yapabilir.

  Binance P2P Avantajları Nelerdir?

  Binance P2P sahip olduğu bazı özellikler sayesinde kullanıcılarına büyük avantajlar sağlar. Binance’i farklı kılan avantajlı özellikleri şunlardır:

  • P2P işlemleri sıfır komisyon avantajı sunar, böylece iki taraf da tam olarak parasının karşılığında işlem yapmış olur. Fakat banka transferi ve diğer ödeme kanalları kendi kesintilerini uygulayabilir.
  • P2P 150’den fazla ödeme yöntemini destekler ve kullanıcılara 20 farklı ödeme metodu belirleme imkanı sunar.
  • Emanet sistemi kullanıcı güvenliğini riske atacak davranışlara engel olur ve kötü niyetli aktörlerin tespit edilmesini sağlar.
  • Kullanıcılar yüksek güvenlik önlemleri ile hızlı ve rahat kripto ticaret ayrıcalığı elde eder.
  • Binance P2P kendi alanındaki dünyadaki en yüksek işlem hacmine sahip platformdur, bu alana olan talebin yoğun olması nedeniyle platformda her kullanıcı aradığını bulabilir. Ayrıca işlemlerin tamamlanma süresi de oldukça kısadır, bu da kullanıcılara ekstra rahatlık sağlar.
  • P2P ilanlarındaki fiyatlar satıcılar tarafından belirlenir ve çok sayıda ilan olması nedeniyle alıcılar istediği fiyattan işlem yapabilir.
  • P2P, Binance ekosistemi ile entegre çalışır. Binance borsasında alınan kripto varlıklar eşler arası ticaret platformuna aktarılabilir veya tam tersi yapılabilir.

  Siz de eşler arası veya spot para ticareti için Binance referans kodu kullanarak üyelik açabilir, ayrıcalıklı bir kripto para dünyasını keşfedebilirsiniz!

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz