Yenilikçi projeleri listeleyerek, yatırımcıların geleceği parlak coinlere erken dönemde erişmesini sağlayan Binance Smart Chain, dünyanın en büyük borsası Binance tarafından oluşturulan paralel bir zincirdir. Merkeziyetsiz alım satım imkanı tanıyan Binance Smart Chain’in avantajları ve nasıl kullanıldığı yatırımcılar açısından büyük merak konusudur. Bu yazımızda yeni yatırım fırsatlarını kovalayanların sıklıkla kullandığı Binance Smart Chain nedir ve nasıl çalışır açıkladık.

İçeridekiler

  Binance Smart Chain Nedir?

  Binance Smart Chain, kısaca BSC olarak bilinen ve Binance borsası tarafından Nisan 2019’da oluşturulan bir merkeziyetsiz borsadır. Kullanıcıların sistem üzerinden cüzdanlarını ve kişisel anahtarlarını kullanarak işlem yapmasına izin veren BSC, oldukça pratik ve stabil bir borsa hizmeti sunar. Binance’e paralel çalışan Binance Smart Chain bir DEX ağıdır ve herhangi bir aracıya gereksinim olmadan online kripto para takas işlemleri yapılmasına izin verir. Ana ağa göre oldukça esnek olan BSC ağı, akıllı sözleşmelerle uyumludur ve bu sayede yatırımcılara pek çok açıdan yeni fırsatlar sunar.

  BSC ağı EVM ve akıllı kontrat sistemi ile kullanıcıların daha esnek ve hızlı kripto para işlemleri gerçekleştirmesine izin verir. Böylece blockchain teknolojisinin potansiyelinden daha iyi şekilde faydalanmayı sağlar. Binance Smart Chain ağı, paralel bir ağ olsa da Binance borsasına duyulan güveni ve katılımı da destekler. Piyasa hakimiyetini artırmada da etkili olan BSC, DEX borsalarına oldukça iyi bir alternatiftir. Binance borsası en iyi merkezi borsalar arasında gösterilirken, Binance Smart Chain ağı da en iyi merkeziyetsiz borsalar arasında yer alır.

  Güvenilirliğini kanıtlayan bu ağ, sanılanın aksine Binance ağının layer 2 versiyonu değildir, fakat her iki ağın blockchain tasarımı yüksek oranda benzerdir. BSC ağı, ana ağa 2. bir katman olarak oluşturulmuş olmasa da iki ağın paralel çalıştığı ve dolaylı yoldan da olsa birbirini desteklediği unutulmamalıdır. Buna göre Binance ağı kapansa bile, Binance Smart Chain ağı sorunsuz bir şekilde hizmet verecek güçtedir.

  Eher siz de hala Binance’ye üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde Binance’ye üye olabilir ve ömür boyu sürecek, %10 komisyon indirimi sağlayan Binance referans kodu indiriminden faydalanabilirsiniz.

  Binance Smart Chain Nasıl Çalışır?

  Binance tarafından oluşturulan BSC nedir, bu ağın temel özellikleri ve çalışma sistemi ile açıklanır. BSC ağında katılımcıların doğrulayıcı olması için BNB stake etmesini sağlayan bir konsensüs mekanizması kullanılır. Bu mekanizmaya PoSA (Proof of Stake Authority) adı verilir. PoSA mekanizması sayesinde ağdaki blok üretim süresi 3 saniyedir, bu da ağa yüksek verimlilik ve performans sağlar. Ağ doğrulayıcıları geçerli bir blok ürettiğinde, aşamaya dahi olan bütün işlemler için komisyon ücreti kesilir. Ayrıca piyasaya yeni sürülen BNB’ler için sübvansiyon bulunmaz, çünkü BNB enflasyonist bir kripto değildir ve düzenli olarak yakıldığından azalan bir arzı bulunur.

  Binance Smart Chain’in bir diğer özelliği de EVM ve akıllı sözleşme uyumluluğudur. Bu uyumluluk, BSC coinlerinin ERC-20 altyapısını kullanmasını sağlar. Ayrıca son dönem yapılan güncellemeleriyle BEP-2, BEP-8 ve BEP-20 ağlarıyla da uyumluluk sağlanmıştır. Böylece BSC ağı, farklı altyapılardaki coinleri destekler niteliktedir ve kullanıcıların çeşitli tokenlara tek bir arayüzden ulaşmasına izin verir. Bu sistemde BNB coinler, herhangi iki zincir hızlı ve kolay işlemler için kullanılır.

  BSC ağının avantajları şunlardır:

  • Oldukça düşük işlem ücretleri
  • 3 saniyede bir blok üreten hızlı ve gelişmiş çalışma sistemi
  • Cross-chain DeFi transferlerine izin vermesi
  • EVM uyumluluğu ile ETH yazılım, uygulama ve araçlarını desteklemesi
  • Dünyaca ünlü Binance ekosisteminin desteğini alması
  • Gelişmiş güvenlik hizmetleri ve altyapı
  • Bilinirlik
  • NFT ve token takasları gibi DeFi ağırlıklı işlemleri kolaylaştırması
  • Ölçeklenebilirlik

  Bunun yanı sıra BSC ağında, işlem miktarının artmasına bağlı olarak harcanan maliyetlerin yükselme riski bulunur. Ayrıca karmaşık bir altyapıya sahiptir, bu da dönem dönem teknik problemlere neden olabilir. Ancak genel olarak özetlendiğinde Binance Chain ağı, yatırımcıya pek çok açıdan avantaj sağlar.

  Binance Smart Chain Nasıl Kullanılır?

  BSC ağını kullanmak için öncelikle cüzdan oluşturulması gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek Binance Smart Chain nasıl kullanılır aşamalarını kolayca tamamlayabilirsiniz.

  • Öncelikle MetaMask, Ledger, TrustWallet gibi platformlar üzerinden BSC ile uyumlu bir cüzdan oluşturulur.
  • Oluşturulan cüzdan BSC ağına bağlanır.
  • Cüzdan ve ağ arasında varlık transferi yapılarak alım satım işlemlerine başlanır.

  BSC Coin Listesi

  BSC ağının pek çok altyapıyı desteklemesi, ağ üzerinde çok sayıda coin çeşitliliği olmasını sağlar. En popüler Binance Smart Chain coinleri ise şunlardır:

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz