Kripto para borsasına yatırım yapmak isteyen ve hangi platform üzerinden işlem yapması gerektiğine karar veremeyen yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biri platformlarda hangi coinlerin yer aldığıdır. Bu yazımızda sizler için Binance TR’de yer alan coinleri listeledik. Eğer siz de hala Binance TR üyesi eğilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

İçerikler

  Bitcoin

  Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmıştır. Herhangi bir merkez bankası ya da resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak bilinmektedir.

  Ethereum

  Ethereum, Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir. Blokzincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı, merkezi olmayan bir bilgi işlem platformu olarak bilinmektedir. Ethereum yalnızca bir yazılım platformu değil, aynı zamanda akıllı sözleşme işlevselliği sunan bir programlama dilidir.

  BNB

  Binance Coin Malta merkezli dev kripto para borsası Binance’ın kendi kripto para birimi olarak yatırımcılara sunulmuştur.Ripple: Ripple, 2012 yılında Ripple Labs Inc. tarafından sadece blockchain teknolojisinin gücünü kullanarak sorunsuz küresel para transferini sağlamak amacıyla piyasaya sürülmüş kripto para birimidir. Aynı zamanda dijital ödeme ağı olarak da işlem görmektedir.

  TetherUS

  Tether (USDT) kripto para birimi Tether Limited şirketi tarafından 2015 yılında piyasaya sürülmüş ve yatırımcılarla buluşturulmuştur.

  Cardano

  Cardano, kripto para göndermek ve almak için kullanılabilecek ADA kripto sistemine sahip bir platform olarak bilinmektedir. Kriptografi ile güvenli olması garanti edilen hızlı, doğrudan transferleri mümkün kılan bir kripto paradır.

  Dogecoin

  Dogecoin (DOGE) Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından üretilmiş bir kripto para birimidir. Bu para birimi Ocak 2014’te ulaştığı toplam işlem hacmi ile birlikte Bitcoin de dahil olmak üzere çok sayıda kripto para birimini geride bırakmış ve listede üst sıraya yerleşmeyi başarmıştır.

  ChainLink

  San Francisco şehrinde bulunan finansal teknoloji şirketi SmartContract Haziran 2017’de Chainlink kısaltması LINK olan kripto para birimiyle kripto para borsasında yerini almıştır.

  Stellar Lumens (XLM Coin)

  Stellar (XLM) 2014 yılında Joyce ve Jed McCaleb tarafından kurulmuştur.  Varlık transferlerine bir alternatif olarak ortaya çıkan Stellar’ın çıkışından 1 sene sonra sistemin kripto para birimi olan Lumens piyasaya sürülmüştür. Dağınık ve açık kodlu bir ödeme sistemidir. Temel amacı bankalar arası uluslararası varlık transferlerini sağlamak olarak bilinmektedir.

  Polkadot

  Polkadot (DOT), bağlı olduğu bir merkez bulunmayan internet sitelerini, halka açık veya özel izne gerek duyulmayan ağları birbirine blockchain ile bağlayan ve tamamen merkeziyetsiz bir internet zinciri kurmayı amaçlayan coindir.

  TRON (TRX Coin)

  TRX olarak bilinen TRON, sisteme özgü bir kripto para birimine dayalı, Blockchain tabanlı merkezi olmayan bir işletim sistemi olarak yatırımcılara sunulmuştur.

  BUSD

  New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından onaylanmış  1: 1 USD destekli bir stablecoin olarak yatırımcılara sunulmuştur.

  NEO Coin

  2014 yılında Da HongFei ve Erik Zhang tarafından kurulan açık kaynaklı bir blok zinciri merkezi olmayan uygulama platformu olarak yatırımcılara sunulmuştur.

  EOS Coin

  Kripto para birimine dayalı bir blok zinciri protokolü olarak işlem ücretlerini ortadan kaldırdığını ve saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirdiğini iddia edilerek piyasaya sunulmuştur.

  BitTorent

  Dünyanın en büyük dosya paylaşım protokolü olarak bilinen BitTorrent, kısa süre önce TRON ile kurduğu ortaklıkla kendi kripto para birimi BTT Coin’i başlatmıştır.

  Avalanche

  Merkeziyetsiz finansal varlıklar ve finans uygulamaları ile kripto para işlem platformları ve hizmetler için güvenli, pratik ve ölçeklenebilen bir yapı sunmak amacıyla oluşturulmuş bir ağ olarak kullanıcılara sunulmuştur.

  Chiliz (CHZ Coin)

  Chiliz kısa adıyla CHZ, spor ve e-spor dünyasında yaygınlaşmış bir kripto para birimidir.

  Holo (Hot Coin)

  Holochain sistemi faaliyete geçene kadar hem projenin tanıtımını yapmak hem de kaynak yaratmak amacıyla ERC-20 tabanında üretilmiş olan kripto paradır.

  Ravencoin

  Ravencoin, Bitcoin ile benzer bir mekanizmaya ve fikre sahip ancak farklı bir hash algoritması kullanan bir proje olarak sunulmuştur.

  Ontology (ONT Coin)

  Kripto para birimleri hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan şirketlerin blockchain teknolojisini işlerine entegre etmelerine izin vermek için tasarlanmış bir projedir.

  Swipe

  Kripto para birimlerinin gerçek zamanlı olarak fiat para birimleri olarak harcanmasını sağlayan bir kripto-fiat ağ geçidi olarak sunulmuştur.

  VeChain

  Dağıtılmış bir iş ekosistemi kurmayı hedefleyen “bir servis olarak blok zincir” kuruluşu olarak halka sunulmuştur.

  PancakeSwap (Cake Coin)

  Kahvaltılıklara ve tavşanlara karşı özel bir ilgisi olan anonim geliştiriciler tarafından kullanıma sunulan Binance Smart Chain tabanlı bir projedir.

  IOTA

  Nesnelerin interneti için tasarlanmış açık kaynaklı, dağıtılmış bir defter ve kripto para birimi olarak kullanıcılara sunulmuştur.

  Algorand

  Akıllı kontrat özelliği ile Ethereum’a benzeyen, merkeziyetsiz, güvenli ve ölçeklenebilir bir kripto para projesi olarak yatırımcılara sunulmuştur.

  Enjin Coin

  Ethereum Blockchain üzerine inşa edilmiş bir dijital para birimidir.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz