Kripto para borsasında işlem yapan Türk kullanıcıların en çok kafasına takılan sorulardan biri Binance TR ile Binance farkı nedir? sorusudur. Bu piyasada işlem yapan kullanıcıların bazıları Binance TR kullanırken bazıları ise Binance Global kullanarak işlemlerini gerçekleştirirler. Peki neden aynı isimde iki farklı site var? Binance TR ile Binance farkı ne? Bu yazımızda kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

İçeridekiler

  Binance TR Nedir?

  Binance TR, Binance Global para borsasının kripto para hacmi yüksek ülkelerde oluşturduğu yerel borsa kurma hedefleri doğrultusunda Türkiye’de bulunan kullanıcılar için kurduğu Türkçe içerikli kripto para borsasıdır. 18 yaşından büyük olan tüm kullanıcılar Binance TR’ye kayıt olabilir ve işlem yapabilirler. İşlemleri Türk Lirası olarak da yapılabilmesi Binance TR’nin kullanıcıları en çok cezbeden noktalarından biridir.

  Binance Global Nedir?

  Binance Global; Binance firmasının tüm dünyadaki kullanıcılara yönelik olarak kurduğu kripto para alım-satım işlemlerine açık, alım- satım platformudur. Türkiye dâhil bir çok ülkeden üye kabul eden borsa, yalnızca İngilizce’yi değil Türkçe’de dahil olmak üzere birçok farklı dili destelemektedir. Binance terimi yalnız başına kullanıldığında genellikle Binance Global’i tanımlamaktadır. Türkiye dahil olmak üzere kripto para işlemleri yapan kullanıcıların büyük bir bölümü Binance’ı tercih etmektedir. Coinmarketcap verilerine göre Binance Global işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsasıdır.

  Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve yüzlerce coine yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca size özel ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Ayrııca Binance’de yayınlanan Eos Coin ve Ada Coin gibi bir çok kripto para incelememizi de okuyabilirsiniz.

  Binance TR ile Binance Farkları

   Binance TR ile Binance farkı aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

  Para Yatırma: Binance TR Türkiye kaynaklı olarak bakıldığında para yatırma ve çekme seçenekleri açısından Binance Global’in önüne geçmiştir. Çünkü Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi çeşitli bankalardan havale/eft seçeneği ile para yatırılmasına imkân veren Binance TR aynı zamanda para yatırma ve çekme işlemlerinin anlık olarak gerçekleştirilmesini de sağlamaktadır. Binance Global’de ise para yatırma ve çekme işlemleri Binance TR’ye oranla biraz daha zahmetlidir. Binance Global hesabına para yatırmak için para öncelikle Papara, veya Binance TR, BtcTürk, Paribu gibi yerel borsalara aktarılmaktadır. Daha sonra bu borsalardan Binance Global hesabına gönderilir ve bu aşamadan sonra işlemler yapılmaya başlanır.

  Güvenlik: Her iki borsa da Binance altyapısını kullandığı için güvenlik önlemleri maksimum seviyede ve eşit düzeydedir. Üstelik Binance kullanıcıları platform tarafından SAFU adında bir çeşit Sigorta Fonu ile güvence altına alınmışlardır. Herhangi bir saldırıya maruz kalınması durumunda zararları bu fondan karşılanmaktadır.

  Vadeli İşlemler: Binance TR vadeli işlemler yapmanıza yani 10x, 20x gibi kaldıraç kullanarak alım-satım yapmanıza izin vermemektedir. Ancak Binance Global ile bu işlemleri yapmanız mümkündür. Hatta bitcoin gibi kripto para birimlerinde 100x’e kadar olan yüksek kaldıraçların kullanılmasına izin verilmektedir.

  Teknik Destek: Binance TR teknik destek noktasında Türk kullanıcılar için Binance Global’e göre bir adım öndedir. Platform Twitter, Telegram gibi kanallar aracılığıyla kullanıcılarına duyuruları Türkçe olarak iletmektedir. İngilizce bilen kullanıcılar için ise Binance Global daha avantajlıdır çünkü duyuruları daha hızlı alma şansına sahip olurlar.

  İlk Arz: Kripto paraların muhtemel alıcılarla ilk kez buluştukları anda ilgili kripto paranın ilk arzı yapılmış olur. İlk arzın önemi ise gelecek vaadeden projelere ilk giriş fırsatı veya madenciliğine katılma fırsatı yakalayarak en düşük fiyattan sahip olabilme şansını kullanıcılara sunmasıdır. Bu fırsat şu an için sadece Binance Global borsasında yer almaktadır. Binance gelecek vadeden projeleri kullanıcıları için seçer ve finansmanına katılım ya da imkanlarıyla bu projelerde yer alan coinleri ilk olarak Binance.com sitesinde listeler. Binance TR üyeleri bu coinleri göremez çünkü Binance TRve Binance Global cüzdanları farklıdır.

  Coin Çeşitliliği: Binance TR borsasında Binance Global borsasına göre daha az sayıda coin kullanıcılarla buluşturulmaktadır. Bu nedenle daha fazla altcoin ile işlem yapmak isteyen kullanıcılar için Binance Global daha avantajlı bir seçenek olacaktır.

  Site Arayüzü: Binance TR sitesi tamamen Türkçe bir arayüze sahiptir. Sitede sadece güncel duyurularda zaman zaman İngilizce kullanımına yer verilmektedir. Binance Global ise kullanıcılara daha fazla dil seçeneği sunmaktadır. Bu dillerin arasında Türkçe de yer almaktadır ancak sitede henüz Türkçeleştirme çalışmaları tüm bölümler için tamamlanmamıştır.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz