Ayı piyasası geldi mi ve ne kadar sürer soruları, kripto para dünyasında son dönemde yaşanan büyük düşüşlerin ardından sıklıkla sorulmakta. Ani düşüşlerden olumsuz etkilenen yatırımcıların, pazar yönünü tayin etmek ve doğru yatırım kararları vermek için ayı ve boğa sezonu hakkında bilgi sahibi olması gerekir. O halde ayı piyasası nedir ve bu dönemde yatırımlar nasıl değerlendirilmelidir detaylıca inceleyelim.

İçeridekiler

  Bitcoin Ayı Sezonu Nedir?

  Yatırım dünyasında, piyasa koşullarını belirlemek için en fazla kullanılan kavramlar, boğa ve ayı terimleridir. Pazarın gidişatı ve yatırımcı portföyünün durumu, ayı ve boğa terimleriyle ifade edilir. Bu nedenle, pek çok yatırımcı Bitcoin ayı sezonu nedir konusuna özel olarak ilgi duymaktadır. Ayı sezonu, boğa piyasasının aksine düşüş hareketlerinin hakim olduğu bir dönemi ifade etmede kullanılır. Ayı piyasasında piyasalarda genel bir olumsuz hava vardır ve uzun süreli düşüş trendleri gözlenir. Son fiyatlamanın %15 – %20 altına düşüş, ayı piyasası olarak adlandırılır. Bu dönemde, piyasaya yeni girişler azalır, yatırımcılar kripto paralardan çekinmeye başlar ve market hacminde genel bir düşüş gözlenir.

  Piyasalardaki fiyat düşüşlerini ifade etmek için kullanılan ayı kavramının nereden geldiği de merak edilmektedir. Bu piyasa adını, ayıların kurbanlarına saldırma biçiminden almıştır. Bir ayının saldırısında gerçekleşen aşağı doğru hareket, burada metafor olarak kullanılmıştır. Genel olarak ayı sezonu nedir kripto para dünyasını olumsuz etkileyen durum olarak da açıklanır. Çöküş belirtilerinin gözlendiği ayı piyasasında, yatırım yapmak son derece tehlikelidir. Büyük değer kaybeden kripto paralarda yatırımcılar ciddi zarara uğrayabilir. Bu nedenle piyasadan para çıkışının olduğu ayı piyasası, trend tersine dönene kadar kripto paraların düşüşe geçtiği bir dönemdir.

  Bitcoin Ayı Sezonu Ne Zaman Biter?

  Ayı piyasasını önceden tahmin etmek ve kesin olarak tarih vermek mümkün değildir. Bu nedenle, ayı sezonu ne zaman biter ve ne kadar sürer belli değildir. Ayı sezonu ancak önceki verilere bakılarak net şekilde anlaşılabilir. Bazı durumlarda sadece birkaç hafta sürerken, bazı durumlarda aylar, hatta yıllarca sürebilir. Ayı ve boğa, kripto para piyasasının döngüsel hareketlerindendir. Büyük yükselişlerin gözlendiği ve kripto paraların 5, hatta 10 kat değer kazandığı boğa piyasasından sonra ayı piyasasının gelmesi beklenir. Çünkü boğa piyasasında belirli bir doygunluğa ulaşan piyasalarda, rahatlama için fiyat düşüşü yaşanmalıdır.

  Doğru kullanıldığı takdirde, ayı ve boğa piyasaları yatırımcılar için ciddi kar getiren durumlara dönüşebilir. Boğa piyasasında yukarıdan ürün satışı yapan yatırımcılar, ayı piyasasında fiyat düşüşlerini bekleyerek alttan ürün toplarlar ve tekrar boğa sezonu geldiğinde kar alarak piyasadan çıkış yaparlar. Bu döngü bu şekilde devam eder. Çoğu yatırımcının ayı sezonundan korkmasının sebebi, tam olarak bilgi sahibi olmamasından kaynaklanır. Ancak ayı sezonu, her piyasada görülen sağlıklı bir döngünün gerçekleştiğini belirtir. Piyasaları derinden etkileyen ayı piyasası, sahip olduğu özelliklerle daha iyi açıklanabilir:

  • Arz-Talep: Kripto para dünyasında ürün almak isteyen yatırımcıların yanı sıra, satış yapmak isteyen yatırımcılar da vardır. Bu durum, piyasada genel bir arz-talep dengesi oluşmasını sağlar. Piyasada satış yapmak isteyen yatırımcının alım yapmak isteyenden fazla olması, satış baskısı oluşturarak fiyatın düşmesine neden olur. Aşırı satış, %20 fiyat düşüşünü tetikleyerek ayı sezonunu getirebilir.
  • Yatırımcı Psikolojisi: Piyasadaki genel yatırımcı psikolojisi, piyasa hareketlerini etkiler. Yatırımcı psikolojisi ve kripto para fiyatları doğrudan birbirine bağlıdır. Genel olarak umutsuzluğun hakim olduğu ayı sezonunda, yatırımcıların düşüş beklemesi ve satış yaparak ürünleri elden çıkarması piyasaları da olumsuz yönde etkiler.
  • Pazar Değişimleri: Ayı sezonunu, uzun vadede oluşan piyasa hareketlerinden anlamak mümkündür. Genellikle ayı sezonu nedir Bitcoin ve kripto paralarda kısa sürede oluşan eğilimlerden ziyade, uzun sürede meydana gelen dalgalanmalardan daha iyi anlaşılır.
  • Ekonomik Değişiklikler: Kripto para dünyasındaki hareketler, balinalardan ve yüklü satışlardan etkilenir. Marketten yüklü para çıkışı olması durumunda, ayı sezonu gelir. Bu durumda, kripto marketten çıkan para; borsa, fiat para birimleri ya da emtia gibi başka piyasalara kayabilir. Ayrıca ekonomik güçlüklerin oluşturduğu kriz ve enflasyon dönemlerinde, kripto paralara yatırım yapılmaması normaldir. Çünkü ekonomik sıkıntılar, kar eden işletme sayısının düşmesine ve genel olarak ekonomik çıkmazların olmasına neden olur. Dolayısıyla ayı sezonu, global gelişmelerden ve ekonomik küçülmelerden yakından etkilenir.

  Ayı Sezonu Nasıl Anlaşılır?

  Ayı sezonun ne olduğundan ziyade, Bitcoin ayı sezonu nasıl anlaşılır da bilinmesi gereken bir diğer konudur. Genel piyasaların %20 fiyat düşüşü yaşaması ayı sezonu olarak adlandırılırken, hızlı hareket eden kripto para dünyasında bazı durumlarda %20’lik düşüşler düzeltme olarak tanımlanan sağlıklı hareketler olarak yorumlanabilir. Bu nedenle bazı durumlarda ayı sezonunun geldiği, ancak çok daha büyük düşüşler gerçekleştiğinde anlaşılabilir. Altcoin market, kripto para piyasasına ayı sezonunu getirecek kadar güçlü değildir. Dolayısıyla ayı sezonunun gelip gelmediğini anlamak için Bitcoin fiyatına bakılması gerekir. Bitcoin fiyatının düşmesiyle tetiklenen ayı sezonunda, özellikle bazı altcoinlerde %80’lere varan fiyat kayıpları yaşanabilir ve yatırımcılar ciddi zarara uğrayabilir.

  Ayrıca, bu dönemde çok fazla manipülasyon ve olumsuz haber de oluşmaya başlayarak küçük yatırımcının korkutulması sağlanır. Kar alarak elindeki yüklü ürünleri satan balinalar, piyasayı manipüle ederek ayı sezonunda küçük yatırımcının elindeki ürünleri dipten toplar. Tuzağa düşüp panikleyerek düşük fiyattan satış yapan küçük yatırımcı ise, bu durumda zarara uğrar. Balinaların alttan toplaması bittiğinde, piyasa hızlı bir yukarı yönlü hareket sergileyerek, trend dönüşüne gider ve bu durum ayı sezonunun bitişi olarak yorumlanır.

  Ayı Piyasasında Ne Yapılır?

  Ayı piyasası, oldukça dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Piyasadaki genel şartlara, ekonomik durumlara, global gelişmelere ve çok sayıda faktöre bağlı olarak gerçekleşen kripto para ayı sezonu ne zaman başlar ve biter kesin olarak bilmek mümkün değildir. Bu nedenle yatırımcıların, her zaman dikkatli olması ve kendi kararlarını vererek, paniklemeden yatırım yapması önerilir. Kesin bir yatırım tavsiyesi vermenin sağlıksız olduğu kripto para piyasasında, yatırımcıların öncelikle bilmesi gereken konulardan biri; ayı ve boğa piyasalarının döngüsel olarak gerçekleştiğidir. Kripto para dünyasında her ayıdan sonra boğanın, her boğadan sonra ayının geldiğinin bilinmesi, yatırımların daha sağlıklı şekillendirilmesi ve paniklemeden yatırım kararı verilmesini sağlar. Ancak her iki piyasa da farklı etmenlere bağlı olarak aylarca veya yıllarca sürebilir.

  Eğer siz de kripto paralara yatırım yapmak istiyor ve hangi platformu kullanacağınıza karar veremiyorsanız sizler için hazırladığımız En iyi Kripto Para siteleri yazımızı okuyarak kendiniz için en doğru plaftformu bulabilirsiniz. Böylece yüzlerce coine yatırım yapabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  1 Yorumu

  1. Bu konuyu en detayli anlatan sayfa sizsiniz iyiki sizi takip ediyorum tesekkurler

  Bir yorum Yaz