Bitcoin boğa sezonu bitti mi, günümüzde kripto para piyasasından yüksek kazanç elde etmek isteyenlerin merakla araştırdığı konulardan biri. Bitcoin’in yeni zirveler görmesi ve sonrasında düşüşe geçmesi, özellikle piyasaya yeni giren ve al sat yaparak kazanç elde eden yatırımcıların, boğa sezonu nedir ve boğa piyasası ne kadar sürer gibi soruları merak etmesine yol açtı. İşte boğa sezonu hakkında merak edilenler…

İçeridekiler

  Boğa Sezonu Nedir?

  Boğa sezonu, piyasada genel anlamda alış baskısının hakim olması ve alış hacminin satış hacminden yüksek olması durumuna verilen isimdir. Bu dönemde piyasalar yukarı hareket ederek yeni zirveler test edebilir. Dolayısıyla boğa sezonu Bitcoin ve diğer altcoinlerde, genel olarak yatırımcıların ciddi kazanç elde ettiği bir dönemdir. Bu nedenle de herkesin sevdiği bir piyasadır. Yatırım piyasalarında boğa sezonunun önemi oldukça fazladır. Bitcoin ve diğer kripto paralarda sürekli hale gelen yükselişler, boğa sezonunun habercisidir.

  Bullish market olarak da bilinen boğa sezonu, ayı sezonunun tam tersi olarak da tanımlanabilir. Bitcoin boğa koşusu nedir sorusu, ayı sezonunun açıklanmasıyla daha iyi anlaşılabilir. Bear market ya da ayı sezonu, piyasada genel olarak düşüşün hakim olduğu ve alım hacminin satış hacminden düşük olduğu dönemleri ifade etmede kullanılır. Bu dönemde piyasalarda genel bir değer kaybı vardır ve piyasadan para çıkışı söz konusudur. Her iki terim de finans piyasalarında ve özellikle kripto para ekosisteminde sıklıkla kullanılan kavramlardır. Bu nedenle yatırımcıların kesinlikle öğrenmesi gereken genel piyasa terimleri arasında yer alır. Kısaca tekrarlamak gerekirse, boğa sezonu piyasada yükseliş trendinin hakim olduğu ve fiyat artışı yaşanan bir dönemdir. Ayı sezonu ise, tam tersine piyasanın düşüş trendine girdiğinin ve gelecekte daha dip seviyelerin test edileceğinin habercisidir.

  Bitcoin Boğa Sezonu Ne Zaman?

  Boğa sezonunun ne olduğundan daha fazla merak edilen bir diğer konu, ne zaman başlayıp bittiğidir. Ancak, Bitcoin boğa sezonu ne zaman biter sorusuna kesin bir cevap verilemez. Her ne kadar piyasalar teknik destek ve analizler doğrultusunda ilerlese de, kripto para piyasaları anlık haber akışları ve global gelişmelerden doğrudan etkilenir. Çok hızlı hareket eden bu piyasada, kesin bir fiyat tahmini ve sezon aralığı vermek doğru bir yatırım tavsiyesi değildir. Bunun yerine, boğa sezonun başladığını söylemek için önceki dip seviyesinden en az %20 yükselmiş olması beklenir.

  Kripto para boğa piyasasında, Bitcoin başta olmak üzere bütün kripto paralara olan talep artar. Bu da alımların başlamasıyla birlikte ana trendlerin yukarı yönlü hareket etmesine neden olur. Analizlerin çoğuna göre, boğa piyasasında yükseliş uzun süre devam etme potansiyeline sahiptir ve geçmiş boğa piyasası trendleri incelendiğinde, ürün toplama aşamasının trend başlangıcı olarak kabul edildiği görülür. Genelde ayı sezonu sonrasında başlayan boğa sezonu, önceki dönem zararda olan yatırımcıların ellerindeki ürünleri henüz yükseliş hareketlerinin başındayken büyük yatırımcılara sattığı bir dönemdir. Boğa sezonunun devamında ise ayı sezonu başlar ve piyasalara düşüş hareketleri hakim olur.

  Kripto Para Boğa Sezonu Nasıl Anlaşılır?

  Kripto paralarda yaşanan ayı ve boğa piyasalarının ne kadar sürdüğü ve ne zaman başlayıp bittiği kesin olarak bilinemez. Ancak genel piyasaya hareketlerine bakılarak hangi piyasada olduğu anlaşılabilir. Piyasaları etkileyen birden fazla koşul vardır ve bu koşulların tümü hakim olan piyasayı etkiler. Arz-talep arasındaki denge, genel yatırımcı psikolojisi, kripto paraya duyulan güven, global haberler ve regülasyonlar kripto para piyasalarını yakından etkiler. Yatırımcıya yüksek kazanç getiren kripto para boğa sezonu ne zaman başlar tam olarak bilinmese de, bu sezon 3 aşamada gerçekleşir.

  • Toplama: Önceki sezondan zararda olan ve elinde hala ürün bulunduran yatırımcılar, boğa sezonu başında ürünler alım fiyatına veya biraz üzerine geldiğinde bu ürünleri elden çıkarmaya başlar. Bu evrede alım, genellikle büyük balinalar tarafından yüklü miktarda yapılır. Bu evrede piyasaya genel bir yükseliş trendi hakim değildir ve yaklaşım belirsizdir.
  • Alım Dalgası: Piyasada iyileşme haberleri ve hareketleri gözlenir. Genel analizler ve yorumlar olumludur. Yatırımcıların ilgisi kripto para piyasalarına kaymış durumdadır ve genellikle olumlu kripto para haberleri görünmeye başlar. Bu evre, yeni yatırımcıların piyasaya girdiği bir dönemdir ve belirgin yükseliş hareketleri vardır. Büyük yatırımcının yanı sıra küçük yatırımcılar piyasaya dahil olur.
  • Doygunluk: Piyasada hacimle birlikte yüksek seviyelerin test edilmesi, genel bir doygunluğu beraberinde getirir. Bu dönemde artık piyasa en tepe noktasına ulaşmıştır ve buradan sonra düşüş dalgasının hakim olması beklenir. Piyasaya olan ilgi önceki aşamaya göre oldukça azdır ve yatırımcılar satış yaparak piyasadan çıkmaya başlar. Bu aşama sonrasında düşüş trendinin başlaması beklenir.

  Kripto para piyasalarında yaşanan hareketler iyi analiz edildiğinde, Bitcoin boğa sezonu ne kadar sürer kabataslak anlaşılabilir. Piyasalardaki genel hareketler, yatırımcıların genel durumu ve alım satım baskıları takip edildiğinde hangi sezonun hakim olacağı ve yükselişlerin başlayıp başlamayacağı tahmin edilebilir. Ancak bu kadar değişken ve hızlı hareket eden bir piyasada, boğa sezonu için kesin bir tarih vermek ve aralık belirlemek güvenilir bir analiz değildir.

  Bitcoin Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

  Yatırımcılar arasında en fazla merak edilen konulardan bir diğeri Bitcoin boğa piyasası ne zaman başlar sorusudur. Bitcoin boğa sezonu, piyasanın geçmiş hareketlerine bakılarak anlaşılabilir. Ayı sezonu sonrasında başlayan boğa sezonunda, piyasalarda genel olarak iyi bir hava hakimdir ve kripto varlıklar yükseliş hareketi yapar. Piyasanın hacmine, kripto paranın arzına ve markete giren para miktarına bağlı olarak boğa sezonunun ne kadar süreceği değişiklik gösterebilir. Bu nedenle net bir tahmin yapılması söz konusu değildir.

  Kripto para piyasaları oldukça dalgalı ve değişken parametrelere sahiptir. Boğa piyasasının hakim olduğu ve ürünlerde kazanç elde edildiği bir dönemde, yatırımcıların merak ettiği bir diğer soru da boğa piyasası ne zaman biter konusudur. Ayı piyasasının tersi olarak bilinen boğa piyasasında kripto varlıklar değer kazanma eğilimindedir ve bu artış kısa ya da orta vadede devam edebilir.. Bunun devamında ürünler belirli bir doygunluğa ulaşır ve varlıklarda yükseliş beklemek doğru olmaz.

  Alım taleplerinin azalmasıyla birlikte piyasada %15’lik bir düşüş yaşanırsa, boğa piyasasının bittiği söylenebilir. Ayrıca boğa piyasasının sonunda, en iyi fiyatı yakalamaya çalışan yatırımcılar alım baskısı yaratarak piyasayı yükseltebilir ve elindeki yüklü miktardaki ürünleri satabilir. Bu nedenle hızlı işlem açmak ve akıma kapılmak her zaman tehlikelidir. Yatırımcıların anlık fiyat takibi yaparak, geçmiş analizleri inceleyerek en avantajlı noktada satış yapması önerilir.

  Eğer Boğa piyasası başlamadan yatırımlarınızı yapmak istiyorsanız En güvenilir bitcoin siteleri yazımızı okuyarak kripto para borsaları hakkında bilgi sahibi olabilir. Böylece yatırım yapacak en güvenli ve en düşük komisyon oranlarına sahip uygulamayı keşfedebilirsiniz.
  Ayrıca bu sektörü merak ediyorsanız Xem Coin Ve Ata Coin gibi onlarca kripto para incelemelerimizi de okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz