Bitcoin Cash nedir, son zamanların en fazla aratılan kripto varlıkları arasında yer alması nediyle oldukça fazla sorulmaya başlandı. Bitcoin’in hayatımızı girmesinden sonra ortaya çıkan BCH Bitcoin Cash, Bitcoin’deki sorunlara alternatif olarak üretildi. Bitcoin’in daha geniş bir çevre tarafından kabul görmesi ve çok daha yaygın kullanımı, sınırlı işlem kapasitesine bağlı olarak düşük işlem hızı gibi problemler ortaya çıkardı. 2017 yılında kullanıcılara daha yüksek işlem hızı sunmak için Bitcoin çatallanmasıyla Bitcoin Cash oluşturuldu. O halde çok araştırılan BCH Coin nedir ve avantajları nelerdir daha yakından inceleyelim.

İçeridekiler

  (BCH) Bitcoin Cash Nedir?

  1 Ağustos 2017 tarihinde Bitcoin hard fork’u ile oluşturulan Bitcoin Cash kısaltması BCH coin olarak geçen ve sıklıkla kullanılan bir kripto paradır. Bitcoin’in yüksek popülariteye ve kitleye ulaşmasına, piyasaya güven aşılayıp kabul görmesine rağmen; artan kullanıma ve madencilik güçlüğüne bağlı olarak ölçeklenebilirlik sorunu vardır. Bitcoin’deki uzun işlem süresi ve yüksek maliyet gibi sorunları çözmek için ortaya çıkarılan Bitcoin Cash geleceği göz önüne alındığında, kripto para ekosistemindeki sağlam projelerdendir.

  Bitcoin topluluğundaki anlaşmazlıklara bağlı olarak ortaya çıkan Bitcoin Cash amacı, Visa ve Paypal gibi şirketlerle rekabet edebilecek seviyede işlem kapasitesine ve hacmine sahip olmaktır. Bunun yanı sıra, Bitcoin Cash Bitcoin’deki ölçeklenebilirlik sorununa da çözüm getirir. Blockchain dağıtık defter teknolojisine sahip olan Bitcoin Cash, işlem kayıtlarını saklamak ve onaylamak amacıyla “düğüm” adı verilen bilgisayarları kullanır. Bu düğümler, ağda gerçekleşen işlemleri “blok” olarak tanımlar ve 10 dakikada bir yeni blok oluşturur. Blockchain erişim işlemlerini kesmek ya da değiştirmek mümkün değildir. Çünkü her BCH bloğu, şifrelenerek korunur.

  Bitcoin Cash Özellikleri

  BCH, temel olarak şu özellikleriyle Bitcoin ağında öne çıkan bir kripto varlıktır:

  • Zincir ölçeklenebilirliği ile hızlı ve ucuz işlem imkanı sunar.
  • Bitcoin’den farklı bir hash algoritması kullanır. Bu şekilde, iki zincir arasında tekrarlayan işlem oluşma ihtimali ortadan kalkar.
  • Bitcoin’den kopyalanmasına rağmen, tamamen farklı olması iki varlığı bağımsız hale getirir.
  • Acil Zorluk Ayarı (EDA) olarak geçen algoritma; madenci sayısının olağanüstü şekilde değişmesi durumunda, zincirin normal çalışmaya devam etmesini sağlar. Bu şekilde ek istikrar sağlanır.

  Eğer siz de Bitcoin Cash’e yatırım yapmak istiyorsanız ve hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve Dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto para borsasından %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.
  Ayrıca bu yazı ilginizi çektiyse TRX Coin ve XLM Coin Nedir yazılarımızı da okuyabilir ve farklı teknolojiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Bitcoin ve Bitcoin Cash Farkları

  Bitcon Cash Ve Bitcoin Farkı Nelerdir?
  Bitcon Cash Ve Bitcoin Farkı Nelerdir?

  Bitcoin ilk kripto para birimi olmasının yanı sıra, uzun süredir ayakta duran popüler bir varlıktır ve kitle kabulü görmüştür. Ayrıca, kripto marketteki genel fiyatlamaların çoğu genel olarak Bitcoin’e bağlı şekilde etkilenir. Ancak, Bitcoin’in bütün bu artılarının yanında olumsuz özellikleri de vardır. Bunlardan en önemlisi, zorlaşan madencilik ve artan kullanıma bağlı gelişen ölçeklenebilirlik sıkıntısıdır. Bitcoin’de işlem blokları ve kapasitesi sınırlıdır, dolayısıyla işlem süreleri uzundur. Bitcoin geliştiricileri, sistemde değişikliğe gitmek yerine, aynı ağ üzerinde yeni bir coin üreterek bu sorunları ortadan kaldırmaya çalıştı ve bu şekilde kimilerinin “gerçek Bitcoin” olarak adlandırdığı Bitcoin Cash ortaya çıktı. Bitcoin Cash, Bitcoin kopyası olarak oluşturuldu ve öncelikle Bitcoin’deki temel sorunları çözmeyi amaç edindi. Aynı ağdaki iki bağımsız ürün olan Bitcoin ve Bitcoin Cash, temel farklılıklarıyla birbirinden ayrılır.

  • İsim: Bitcoin Cash adında yer alan “cash” yani “nakit” kelimesi, bu yeni para birimini nakit olarak kullanmayı hedefler. Bitcoin ise, hiçbir zaman günlük alışveriş veya kahve parası yerine geçecek bir kripto olarak tasarlanmamıştır.
  • Blok Kapasitesi: Bitcoin’deki blok limiti 1 MB ile sınırlandırılmıştır. Bitcoin Cash ise 8 MB’lık blok kapasitesine sahiptir. Bu durum, Bitcoin Cash’de çok daha hızlı bir onay süresi olmasını sağlar.
  • İşlem Hızı: Bitcoin’de saniyede 7 işlem gerçekleşir, Bitcoin Cash ağında ise saniye başına düşen işlem sayısı bundan onlarca kat daha fazladır.
  • Segwit Protokolü: Bitcoin Cash, Bitcoin’deki Segwit protokolünü kullanmaz. Bu sayede işlem maliyetleri çok daha ucuz hale gelir.
  • Bilinirlik: Bitcoin Cash, güncel ve yeni bir kripto para birimdir. Bu nedenle çoğu kripto para borsasında fiyatlanır ve geniş bir market hacmine sahiptir.

  Bitcoin’deki sorunları ortadan kaldıran ve işlem hızlarını ciddi anlamda yükselten bir kripto varlık olduğu için Bitcoin Cash yorumları genel anlamda olumludur. Ancak Bitcoin’e kıyasla sahip olduğu avantajlarının dışında, madencilik konusunda olumsuz özellikleri de bulunur. Bitcoin çok sayıda madencilik havuzuna sahiptir ve bu durum ağ üzerinde herkesin söz hakkına sahip olmasını sağlar. Çünkü tek bir kişinin %51 çoğunluğa sahip olması imkansıza yakındır. Bitcoin Cash madencilik işlemleri ise neredeyse merkezi yapıdadır ve işlem çoğunluğu 3 havuza bölünmüş durumdadır. Ayrıca BCH bloklarının 8 MB boyutta olması, blok oluşturma işleminde harcanan güç ve enerji miktarını artırır.

  BCH Coin Kaç TL ve Dolar?

  BCH Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. BCH Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra BCH Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 BCH Coin 6,431.16 TL -0.49%

  1 BCH Coin $ 222.35 Dolar -0.49%

  Ayrıca BCH Coin piyasa değeri ise $ 4,352,201,320 dolardır. Aynı zamanda BCH Coin günlük $ 76,806,139 dolar hacime sahiptir.

  Bitcoin Cash Geleceği Nasıl?

  Bitcoin ile aynı ağı kullanan Bitcoin Cash ne kadar var dersek, Bitcoin ile aynı arza sahip olduğunu görürüz. En fazla kullanılan kripto varlıklardan olan Bitcoin Cash’in toplam adeti 21 milyon ile sabitlenmiştir ve BCH geleceği sınırlı arzdan olumlu şekilde etkilenir. Büyük blok boyutları nedeniyle Bitcoin’den çok daha hızlı olan Bitcoin Cash, belirli avantajlarıyla fiat para birimlerinden ayrışır:

  Bitcoin Cash Avantajları

  • Uluslararası ve yerel fiat para transfer işlemlerine kıyasla, çok daha hızlı ve ucuz işlem imkanı sunar.
  • Büyük borsaların çoğunda listelenmesi, kolay ve hızlı şekilde fiat para birimlerine dönüştürülmesini sağlar.
  • Bankacılık sistemlerine oranla çok daha güvenlidir. Blockchain ağını kullanan Bitcoin Cash, özel cüzdanlarda saklanır ve hesaba doğrudan erişimi olmayan kişiler tarafından çalınamaz.

  Kullanıcılara sunduğu bu avantajlar nedeniyle en fazla kullanılan kripto para birimlerinden olan BCH hedef ve tahmin bakımından yatırımcısını sevindiren bir varlıktır. Pek çok kişiye göre Bitcoin parasal taban olarak tanımlanırken, Bitcoin Cash finansal işlemleri gerçekleştirmek için oluşturulmuş küresel kripto para birimi olarak tanımlanır. Bu kadar geniş çerçevede kullanım sunması ve hızlı işlem olanağı, her geçen gün daha fazla yatırımcının bu kripto para birimini tercih etmesine neden olur. Market hacminin artmasına bağlı olarak, BCH geleceği fiyat artış beklentilerini de beraberinde getirebilir. Ancak  oldukça volatil olan kripto para borsasında, herhangi bir kripto varlık için kesin bir gelecek fiyat tahmini yapmanın mümkün olmaması, yatırımcıların hızlı hareketlere karşı son derece dikkatli olmasını gerektirir.

  Bitcoin Cash Yorumları

  Bitcoin’deki sorunların tamamına çözüm olarak ortaya çıkan Bitcoin Cash yorum ve beklentileri genellikle yükseliş yönlüdür. Bu nedenle yatırımcıların pek çoğu Bitcoin Cash yatırım yapılır mı sorusuna cevap aramaktadır. Bitcoin’den tamamen bağımsız bir para birimi olan Bitcoin Cash’te, orjinal fiyat Bitcoin’e bağlı değildir. Ancak, kripto marketin dominant kripto para birimi Bitcoin olduğu için her altcoinde olduğu gibi, Bitcoin Cash’de de fiyatlama Bitcoin’deki genel hareketlerden etkilenir. Bu nedenle Bitcoin fiyatındaki genel artış veya azalışa bağlı olarak, Bitcoin Cash fiyatı da aynı eğilimi takip eder.

  Gelecekte kripto marketin kullanım alanının artmasıyla birlikte, projesi güçlü olan altcoinlerin tümünde genel bir büyüme beklenmektedir. Analistlerin bu büyümeye bağlı olarak yaptığı Bitcoin Cash gelecek tahminleri arasında, 2.000 dolar gibi yüksek seviyeler yer alır. 2025 yılına kadar beklenen genel Bitcoin Cash tahminleri fiyatın 1.500 dolara ulaşması yönündedir. Her ne kadar uzun vadede BCH fiyatında yükseliş beklentisi olsa da, her yatırımın kendi içinde risk faktörü bulunur. Bu nedenle yatırımcıların, yatırımlarını kendi risk ve analizlerini iyi belirleyerek gerçekleştirmesi önerilir. Unutmamak gerekir ki biz kripto para dünyası olarak okurlarımıza yatırım tavsiyesi vermiyor yalnızca bilgilendirme amaçlı fikirlerimizi ve incelemelerimizi sunuyoruz.

  Bitcoin Cash Alınır Mı?

  Oldukça geniş kullanım alanına sahip olan Bitcoin Cash, her geçen gün büyüyen kripto varlıklardan biri. Yüksek işlem hacmi ve büyük blok boyutu sayesinde, gerçek para birimi olarak kullanım potansiyeli sunan Bitcoin Cash’in, gelecekte daha fazla tercih edilmesi bekleniyor. Bu nedenle yatırımcıların çoğu Bitcoin Cash ne olur diye merak ediyor. Bitcoin Cash’te uzun solukta, kullanıcı ve fiyat artışı bekleniyor. Hacmin artması ve kullanımın yaygınlaşmasının, madencilerin de daha fazla kazanç elde etmesine neden olması bekleniyor.

  Challengy ve ShapeShift gibi, hızlı kripto para işlem hizmeti sunan platformların Bitcoin Cash’i desteklemesi; Bitcoin Cash alınır mı sorusunu olumlu şekilde yanıtlamamıza neden oluyor. Çok sayıda kripto para borsasında listelenen Bitcoin Cash, kullanıcıların hızlı şekilde para transfer ve al-sat işlemleri gerçekleştirmesine imkan tanımasıyla öne çıkıyor. Bu nedenle Bitcoin Cash’te genel bir büyüme yaşanması mümkün görünüyor. Ancak Bitcoin Cash fiyatlamasının, global gelişmelere ve fiat bazlı ekonomiye bağlı olması değerinin volatil olmasını sağlıyor. Bu nedenle, hızlı hareket eden bu piyasada yatırımcıların dikkatli olması ve iyi bir araştırma yaparak yatırım stratejisi belirlemesi gerekiyor.

  Bitcoin Cash Nereden Alınır?

  Dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto coin borsalarından olan Binance üzerinden BCH satın alabilirsiniz. Eğer hala üye değilseniz buraya tıklayarak ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan referans kodundan faydalanabilir eğer başka kripto para borsaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız da En iyi ve en güvenilir Bitcoin siteleri yazımızdan faydalanabilirsiniz.
  Ayrıca Moondao Coin ve GTC Coin gibi diğer inceleme yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz