Derinlik tablosu, gerek kripto para gerekse diğer finans araçlarında sık sık kullanılıyor. Bitcoin ve diğer altcoinlerde, fiyat yönünü tahmin etmek için başvurulan yöntemlerin başında derinlik tablosu okumak geliyor. Peki alım satım işlemlerini gösteren derinlik tablosu nasıl okunur ve yorumlanır? Sizler için bu konuyu araştırdık.

İçeridekiler

  Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?

  Kripto para birimlerindeki derinlik tablosu, seçilen para birimine ait alış ve satış emirlerinin bulunduğu bir göstergedir. Bu tabloda bekleyen emir bilgisi de yer alır. Her kripto para biriminin, emir bilgisine göre değişen bir derinlik tablosu vardır. Bunun Bitcoin özelinde olanı Bitcoin derinlik tablosu olarak adlandırılır. Derinlik tablosu, borsalar üzerinden ulaşılabilir verilerdir ve İngilizce “order book” olarak geçer.

  Yüksek kullanıcı sayısı nedeniyle Binance derinlik nedir sorusu çok fazla kişiyi ilgilendirmektedir. Binance üzerindeki derinlik tablosu ile seçilen para birimine ait verilen alım satım emirleri ve bu emirlerin girildiği fiyat değerleri incelenebilir. Derinlik tablosunda alım ve satım için ayrılan sütunlar vardır ve girilen emirler işlem gerçekleşene kadar bu tabloda yer alır. Bekleyen emirlerin alt alta sıralandığı bu tablo, genel piyasa gidişatına dair fikir almada kullanılır.

  Derinlik Tablosu Neden Önemlidir?

  Kripto para derinlik tabloları, doğru analiz edildiğinde yatırımcılara kazanç getirir. Bu nedenle bu tabloların öneminin iyi anlaşılması gerekir. Kripto para borsalarındaki çalışma mantığı, karşılıklı emirlerin eşleşmesine bağlıdır. Bu sistemde satım için verilen bir emir karşılığında alım için bir emir verilirse işlem tamamlanır. Diğer türlü girilen emirler açık emir defterine kaydedilir. Bu şekilde açık olarak bekleyen emirlerin tümü derinlik tablosuna işlenir ve piyasa hakkında genel bir yorum yapılmasına yardımcı olur. Derinlik tablosunda alım ile satım için girilen emirler kendi sütunlarında sıra sıra gösterilir ve her iki taraf arasında bir derinlik oluşur. Doğru yorumlanan bir derinlik tablosu, yatırım kararlarının geliştirilmesinde ve olası piyasa hareketlerinden en iyi şekilde faydalanmada etkilidir. Bu nedenle borsada derinlik nasıl yorumlanır konusunun iyi öğrenilmesi gerekir.

  Derinlik Tablosu Nasıl Yorumlanır?

  Derinlik tablosu yorumlamaya başlamadan önce, tablodaki bilgilerin ne anlama geldiğini öğrenmek önemlidir. Bitcoin üzerinden örnek verecek olursak; Bitcoin derinlik tablosunda BTC alıcıları ve satıcılarının girdiği emirler karşı karşıya dizilir. Buradaki alış emirleri BTC’ye olan talebi, satış emirleri ise arzı gösterir. Bitcoin derinlik tablosundaki verilerin yorumlanmasıyla, piyasadaki arz-talep dengesi analiz edilebilir ve yoğunlaşılan yönün ne olduğu tahmin edilebilir.

  Derinlik tablosunda aynı fiyatı tamamlayan emirler sadece 1 kez gösterilir. Dolayısıyla aynı fiyattan girilen emirler alt alta toplanır. Yani derinlik tablosunda girilen emirler tek bir kişi tarafından verilmemiş olabilir. Yatırımcı emirlerini toplayarak veren bu tablo, aynı zamanda destek ve direnç noktalarını da gösterir. Bunun üzerinden kripto para analizi yapmak çok daha kolay hale gelir. Piyasadaki eğilim yönü ve destek-direnç noktaları yatırımcılara fikir verme konusunda oldukça başarılı verilerdir.

  Tercih edilen kripto para birimine ait derinlik tablosu nasıl yorumlanır diye merak eden yatırımcıların, tablo okumayı öğrenmesi gerekir. Derinlik tablosunda henüz gerçekleşmemiş emirler dizilidir. Bu emirlerin hangi fiyattan verildiği ve ne kadarlık olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Kabaca tablodaki bekleyen alım emirlerinin toplamı, satım emirlerinden fazlaysa fiyatın düşeceğini söylemek doğru olabilir. Ancak hacim ve değer bakımından bekleyen satış emirleri daha fazlaysa, o birim için fiyat yükselişinden bahsedilebilir. Bununla birlikte sistemdeki hacimli emirler balinalara karşılık gelebilir. Bu nedenle derinlik tablosunun destek-direnç noktalarını takip ederek ve genel piyasa değerlendirmelerini yaparak analiz etmek önemlidir.

  Aynı zamanda En güvenli kripto para siteleri veya Binance referans kodu nedir gibi kripto para blog içeriklerimizi okuyarak farklı konular hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Derinlik Tablosu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Derinlik tablosu bazı durumlarda yatırımcılar için kafa karıştırıcı bir hal alabilir. Bu tablodan en iyi şekilde yararlanmak için bekleyen emirlerin girildiği fiyata, miktara, o anki piyasa fiyatına ve benzeri pek çok veriye aynı anda dikkat etmek gerekir. Örneğin, derinlik tablosu okuma doğru olarak bilinmezse bekleyen satış emrinin fazla olması, ilk bakışta düşüş beklentisi olarak yorumlanabilir. Ancak buradaki satış emir fiyatının anlık fiyattan yüksek olması, fiyatın yükseleceğini gösterir. Çünkü satış yapanlar varlıklarını yukarıdan satmak, alış yapanlar ise düşükten almak ister. Dolayısıyla böyle bir grafikte satıcıların fiyatı yukarı çekmeye çalıştığından bahsedilebilir ve tablo yükseliş olarak yorumlanır. Derinlik tablosu hakkında önemli konulardan bazıları şunlardır:

  • Bekleyen emirlerde yüksek hacimlilerin olması, yorum yapmayı zorlaştırır. Örneğin yüklü bir alım emri girilmesine rağmen, işlemin sadece küçük bir kısmı gerçekleşebilir ve sonuçta işlem iptal edilebilir.
  • Derinlik tablosunda sıralanan emirlerin tamamı gerçekleşecek diğer bir şey yoktur.
  • Durgunluk dönemlerinde derinlik tablosunda büyük değişiklikler olmaz.
  • Bir işlem tek seferde tamamlanmak zorunda değildir, kademeli olarak gerçekleşebilir.
  • Burada alıcı ve satıcıların fiyatı kendi istedikleri seviyeye getirmeye çalıştıkları unutulmamalıdır. Ancak piyasa yönü istenilen şekilde olmazsa ve birbirine karşılık gelen emirler girilmezse, bu işlemler gerçekleşmez.
  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  2 Yorumları

  1. Gökçe Polat. Cevapla

   Derinlik tablosu hep benim kafamı karıştırdı. Fakat makaleniz deki gibi doğru analiz yapıldığı zaman gerçekten kazandırdığını gördüm

  2. Günümüzün artık paraları bitcoin coin kripto tokenler bunları öğrenmek detaylı bilgiler almak yanlıs yapmamak icin bazı detaylar kripto terimleri vardır derinlik tablosu gibi. Detaylı bir sekilde acıklamıssınız cok tesekürler ederim cok isime yarayacak bu bilgiler

  Bir yorum Yaz