Dominans kelimesi uzun süredir finans piyasalarında kullanılan bir terim olsa da, kripto para birimlerinin bilindik hale gelmesiyle birlikte hayatımıza girmeye başladı. Kripto yatırımları daha iyi şekillendirmek ve piyasanın genel gidişatına dair doğru tahminler yapmak adına son derece önemli olan bu kavram, pek çok yatırımcı için merak konusu haline geldi. Biz de bu yazımızda dominans kavramını yakından inceledik ve akıllardaki dominance ne demek sorusunu gidermeye çaıştık.

İçeridekiler

  Dominance Ne Demek?

  Dominance, İngilizce’den Türkçe’ye geçen bir kavramdır ve “hakimiyet, egemenlik” gibi anlamlara karşılık gelir. Aslında uzun süredir finans piyasalarında belirli bir varlığın piyasa hakimiyetini belirtmek için kullanılan bir terimdir, fakat son yıllardaki kripto para coşkusu nedeniyle daha sık araştırılmaya başlamıştır ve dominance nedir sorusu, yatırımcılar için büyük merak konusu haline gelmiştir.

  Kripto para dünyasındaki dominance ya da dominans kavramı genellikle Bitcoin ile birlikte kullanılır. Bilindiği gibi Bitcoin, blockchain teknolojisini dünyaya tanıtan ilk ve tek kripto para birimidir ve piyasaya sürüldüğü tarihten beri piyasanın hakimidir. Ancak Bitcoin öncülüğünde yeni kripto para birimlerinin geliştirilmeye başlaması, piyasadaki BTC hakimiyetinin düşmesine neden olmuştur. İlk başlardaki Bitcoin dominasyonu %100 iken, zamanla yeni varlıkların piyasada pay alması bu oranın gerilemesini sağlamıştır. Dolayısıyla dominans veya uzun adıyla BTC dominans, piyasadaki Bitcoin değerinin genel kripto para değerine oranına denk gelen matematiksel bir terimdir.

  Piyasadaki Bitcoin yoğunluğunu gösteren dominans kripto para yatırımları için önem taşıyan bir kavramdır. Buna göre; dominansın yüksek olması genel piyasalarda Bitcoin’e yönelim olduğunu belirtirken, düşük olması tam tersi anlamına gelir. Bu tarz durumlar ise yapılacak yatırımları şekillendirmede ve iki yöne hızlı hareket eden piyasada mantıklı hamleler yapmada son derece etkilidir.

  Ayrıca Bkz: En güvenilir Kripto Para Siteleri.

  Kripto Para Birimlerinin Dominansı Neden ve Nasıl Yükselir?

  Kripto para birimlerindeki dominans, piyasadaki genel kanıyı anlamamıza yardımcı olur. Genellikle BTC dominansının yüksek veya düşük olmasına göre piyasadaki beklenti farklılaşır. Peki BTC dominance yükselirse ne olur? Bitcoin dominansının artması, BTC’nin ilgi çekici bir yatırım varlığı haline dönüştüğünü ve piyasadaki paranın BTC’ye aktığını gösterir. Daha fazla kullanıcıyı çekerek piyasa hakimiyetini artıran Bitcoin, genel olarak diğer kripto para birimlerini ezmeye başlar. Bu durum da altcoindeki paranın Bitcoin’e daha hızlı kayması veya altcoinlerden çıkması anlamına gelir. Her iki durumda da Bitcoin dominasyonu yükselir ve altcoinlere düşüş yaşanır. Dolayısıyla genel piyasa hareketlerinin Bitcoin dominasyon seviyesine göre şekillendiğini söyleyebiliriz.

  Dominance Etkisi Nedir?

  Bitcoin kripto marketin en değerli ve en yüksek hacme sahip varlığıdır. Binlerce yeni kripto para biriminin geliştirilmesine rağmen, henüz Bitcoin’i ezecek kadar güçlü bir proje bulunmamaktadır. Bu da kripto marketin BTC dominansına göre hareket etmesine neden olur. Diğer kripto para birimlerini de yakından ilgilendiren dominance etkisi nedir konusu, Bitcoin hakimiyetine göre piyasanın yönelim durumu üzerinden açıklanabilir.

  • Daha önce belirttiğimiz gibi; BTC dominansının artması marketteki ilginin Bitcoin’e yöneldiği ve Bitcoin’in değer kazandığı anlamına gelir. Bu durumda BTC’ye para akışı vardır ve bu para akışı diğer altcoinlerden çıkan para ya da markete yeni giren yatırımcılardan kaynaklanır. Sonuç olarak altcoinlerde düşüş beklenir.
  • BTC dominansının artması her zaman fiyatının da artması anlamına gelmez. Dominans artarken BTC fiyatı düşerse, altcoinler için çok kötü senaryolar gerçekleşebilir ve hızlı düşüşler yaşanır. Çünkü Bitcoin piyasadaki diğer para birimlerini ezici etkiye sahiptir ve Bitcoin fiyatı düşerken, altcoinlerin buna karşı koyması genellikle mümkün olmaz.
  • BTC dominansı artarken fiyat sabit kalırsa, altcoinlerde de fiyat sabit kalır.
  • BTC dominansı düşerken fiyatı artıyorsa, para altcoinlere akıyor demektir ve böyle bir senaryoda altcoin boğasından bahsedilebilir. Çünkü altcoinler hızlı yükseliş hareketleri yapar.
  • BTC fiyatı sabitken düşen dominans ise altcoinlerdeki yükseliş hareketlerinin habercisidir.
  • BTC fiyatı dominansla birlikte düşerse, altcoinlerde düşüş veya sabit fiyat beklenir. Bu durum BTC paritelerinin sıkı takip edilmesini gerektirir.

  Ayrıca bkz: Binance Referans Kimliği Nedir?

  BTC Dominance Kaç Olmalı?

  Bitcoin dominansı altcoinlerdeki beklentiyi şekillendiren bir veridir ve sıklıkla altcoin boğasının başlaması için BTC dominance kaç olmalı gibi sorular sorulmaktadır. BTC dominans piyasa için önemli bir veri olsa da analiz yaparken diğer verilerle birlikte değerlendirildiği ölçüde işe yarar. Bu nedenle dominansın genel piyasa analiziyle birlikte kullanılması gerekir. Genel olarak altcoinlerin popüler olduğu dönemlerde BTC dominansı düşme eğilimindedir, fiyatı ise ya sabit ya da artıyordur. Bitcoin’in trade aracı olarak daha az tercih edildiği dönem altcoin boğası olarak ifade edilebilir. Dominansın %60 altında olduğu dönemler genellikle diğer kripto para birimlerine olumlu yansır, ancak bu veri tek başına kullanılmamalıdır.

  BTC dominansının genel piyasa durumunu bu kadar yakından ilgilendirmesi, yatırım yapmadan önce bu verilerin kontrol edilmesini gerektirir. İnternet üzerindeki çeşitli platformlar üzerinden dominance seviyesinin ne olduğuna bakılabilir ve yatırım planları buna göre planlanabilir. Kripto marketteki terimlere aşina olmak ve genel analizleri yapabilmek, volatil piyasalardaki ani düşüşlerden korunmak için iyi bir yöntemdir. Bu nedenle kripto para yatırımlarının BTC dominance nereden bakılır ve ne anlama gelir gibi konularda bilgi sahibi olması önerilir.

  Ayrıca bkz: Altcoin Ne Demek?

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  1 Yorumu

  1. Gerçekten sizin sayenizde bilmediğim çok şey öğrendim iyi ki varsınız ve bizi bu gibi çok konuda aydınlatıyorsunuz teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim

  Bir yorum Yaz