Bitcoin ilk çıktığında kaç TL sorusu son bu teknoloji ile tanışan yatırımcıların yıllardır sorduğu bir soru. 2021 boğa sezonundan sonra en yüksek seviyelerine ulaşan Bitcoin, piyasaya ilk sürüldüğünde değerli bir birim olarak sayılmıyordu. Dalgalanmalarıyla kripto marketteki bütün altcoinlerin fiyatını etkileyen Bitcoin, bir zamanlar sadece birkaç kuruş değerindeydi. Bu yazımızda bilinen para sistemini derinden etkileyen Bitcoin ne zaman çıktı ve Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı sorularını cevapladık.

İçeridekiler

  Bitcoin Ne Zaman Çıktı?

  Bitcoin merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak ortaya çıktı ve blockchain, kripto para, altcoin gibi terimlerin günlük hayata girmesine neden oldu. Bir devrim niteliğinde oluşturulan Bitcoin kısaca BTC olarak gösterilir. Piyasaya ilk sürüldüğü tarihten beri bilinen finans araçlarında devrim niteliğinde köklü değişikliklere neden olan Bitcoin, günümüzde en bilindik ve en fazla güvenilen kripto para birimidir. İlk kez ortaya çıktığında genellikle kriptograflar ve izlenemeyen para transfer işlemleri gerçekleştirmek isteyenler tarafından kullanılan Bitcoin, günümüzün en fazla kullanılan ve kripto marketteki bütün hareketleri belirleyen ana kripto para birimidir. Bu nedenle kripto para yatırımcıları Bitcoin ne zaman çıktı ve BTC ilk çıktığında ne kadardı gibi soruları araştırırlar.

  Bitcoin’in arkasındaki fikir ilk olarak 31 Ekim 2008 tarihinde, Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atıldı. Nakamoto takma adını kullanarak Bitcoin’i piyasaya süren kişi/grup/ekip, ekonomik krizin eşiğindeki dünyaya yeni bir para sisteminin mümkün olduğunu haber verdi. Yayınlanan rapora göre; Bitcoin kullandığı P2P sistemi ile finans işlemlerinde 3. bir tarafın onayına gereksinim duymadan, direkt olarak işlem yapan tarafları birbirine bağlıyor ve böylece işlemlerin hızlı şekilde tamamlanmasını sağlıyordu. Ayrıca merkeziyetçi yapıdan uzak şekilde üretilmişti, bu nedenle tek bir yönetici ya da kontrol mekanizmasına sahip değildi. Bu özellikleriyle kullanıcıların özgür şekilde işlem yapmasına izin veriyordu.

  Kullandığı yeni teknoloji blockchain altyapısı ile ağ üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin tümünü kendi hesap defterine kaydediyor ve halka açık kodu sayesinde herkesin bu işlemleri bilgisayarına indirerek incelemesine izin veriyordu. Dağıtık veri tabanını şeffaf şekilde paylaştığından manipüle edilemezdi.

  Sunduğu benzersiz altyapı ve yeni nesil özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Bitcoin ilk çıkış fiyatı belirlenerek piyasaya sürüldü. Ağ üzerindeki ilk blok üretimi 3 Ocak 2009 tarihinde gerçekleşti. İlk Bitcoin transferi ise Nakamoto ile Hal Finney arasında 12 Şubat 2009’da yapıldı. 5 Ekim 2009 tarihinde ise Bitcoin artık belirli bir “piyasa değeri” olarak görülmeye başlamıştı. Bu tarihten sonra değeri sürekli artan Bitcoin, kısa sürede popüler varlıklardan biri haline geldi ve blockchain altyapısını kullanarak oluşturulan yeni kripto para projelerinin öncüsü oldu. Bitcoin’den sonra ardı ardına yeni kripto para birimleri piyasaya sürülmeye başladı, ancak hiçbiri Bitcoin kadar geniş bir kitle kabulü görmedi. Günümüzde bile Bitcoin hala marketin en güvenilir ve değerli kripto para birimidir.

  Bitcoin Hangi Ülkede Çıktı?

  Bitcoin, blockchain gücünü kullanarak aracıları devreden çıkaran, banka transfer işlemlerine göre daha ucuz hızlı ödeme yöntemleri sunan, dünyanın her yerinden özgür ve anonim şekilde işlem yapmaya izin veren, açık kaynak kodlu bir dijital paradır. Piyasaya ilk sürüldüğü tarihten beri kendini, geleceğin para birimi olarak tanımlayan Bitcoin, kripto para birimleri arasında en fazla ilgi gören üründür. Bu nedenle çok sayıda yatırımcı Bitcoin hangi ülkede çıktı ve nasıl bu kadar değerli bir para birimi oldu konularına cevap aramaya çalışır.

  Bitcoin’in, takma isim kullanan Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildiği bilinse de, bu kişinin veya kişilerin kim olduğu, nereli olduğu ve kaç yaşında olduğu gibi sorular hala cevapsızdır. Kimliği belirsiz Nakamoto’nun kim olduğuna dair çeşitli spekülasyonlar olsa da, bu konuya dair yapılan net bir açıklama yoktur. Dolayısıyla Bitcoin yaratıcısının kim olduğu ve Bitcoin’in hangi ülkede çıktığı hala gizemini koruyan konulardandır.

  Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

  Bitcoin, bizi geleceğin teknolojilerine alıştırırken bankacılık, finans ve veri depolama gibi işlemleri çok daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirir. Pek çok kişi tarafından şimdiden geleceğin para birimi olarak görülen Bitcoin, ilk ortaya çıktığı günden beri yükselen bir grafiğe sahiptir. Bu da ileride çok daha değerli bir birim olacağı yönündeki görüşleri pekiştirir.

  Ancak Bitcoin ilk satış fiyatı şimdiki fiyatından çok daha ucuzdu. Bitcoin ilk piyasa değeri, New Liberty Standart isimli bir borsada belirlendi. Buna göre Bitcoin ilk çıktığında kaç dolar sorusu 1 dolardan çok daha az şeklinde yanıtlanabilir. Çünkü Bitcoin ilk listelendiğinde 1,309 BTC 1 dolara eşdeğerdi, bu da fiyatının 0 dolara yakın olması anlamına geliyordu. Sadece birkaç cente denk gelen Bitcoin, zaman içinde büyük sıçramalar yaşayarak fiyatını sürekli olarak katladı.

  2010 Bitcoin Fiyatı

  2009 yılında neredeyse 0 dolara denk bir fiyatla piyasaya sürülen Bitcoin 2010 fiyatı yaklaşık 0,06 dolar olarak belirlendi. 22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz isimli bir madenci 2 pizza karşılığında 10.000 adet BTC harcayarak Bitcoin ile ilk yapılan ödemeyi gerçekleştirdi. Günümüzde bugün “ Bitcoin Pizza Günü” olarak bilinir ve hala büyük alay konusudur. Bitcoin, bu tarihten sonra etki alanını genişletti ve aynı yılın ağustos ayında piyasa değerini 1 milyon dolara çıkardı.

  2016 Bitcoin Fiyatı

  Bitcoin 2011 yılında ilk kez 1 dolar seviyesine ulaştıktan sonra, tam 6 kat artarak yılı ortalama 6 dolar seviyelerinde kapattı ve sonrasında belirli bir arz-talep dengesine ulaştı. Grafiği sürekli olarak yükselen bir eğriye sahip olan Bitcoin 2016 fiyatı ortalama 567,27 dolar seviyesine ulaştı.

  2018 Bitcoin Fiyatı

  Bitcoin 2017 yılında 20.000 dolar seviyesine yaklaşarak rekor bir seviyeye ulaştı. Bu tarihten sonra uzun bir ayı sezonu yaşayan Bitcoin 2018 fiyatı ortalama 7,558 dolar oldu.

  2021 yılının ilk yarısında 60.000 dolara ulaşarak çok daha yüksek seviyeleri görebileceğini gösteren Bitcoin, dalgalanan bir hareket eğrisine sahiptir. Bu kadar yüksek potansiyele sahip olan bu değerli para biriminde yatırımcıların dikkatli işlem açması ve piyasa hareketlerini yakından takip etmesi gerekir.

  Son olarak ise En güvenli Bitcoin sitesi yazımızı okuyarak yatırım yapacak en doğru adresi bulabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz