Bitcoin nasıl oynanır, son dönemde kripto para birimlerinin daha sık kullanılmaya başlanması nedeniyle pek çok kişinin cevabını merak ettiği bir soru. Ancak bu soruyu cevaplamak için öncelikle Bitcoin’in bir oyun aracı olmadığını, aksine alınır satılır bir değer birimi olduğunu bilmek gerekiyor. Özellikle kripto para dünyasına uzak yatırımcılar için rehber niteliği taşıyan bu yazımızda, Bitcoin nedir nasıl oynanır ve alınıp satılır gibi soruları cevaplandırdık.

İçeridekiler

  Bitcoin Nedir ve Nasıl Oynanır?

  Bitcoin başta gelmek üzere, kripto para birimlerinin bütün dünyayı değiştirmeye başladığı bir dönemde, bilinen finans araçlarının nereye gideceği pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Günümüzün modernleşen dünyasında paranın dijitalleşmesi ve hız kazanması gerekli görülüyor. Finans anlamında bir devrim yaratmak ve küresel piyasalarda para birimi olarak kullanılmak gibi hedeflerle piyasaya sürülen Bitcoin de kısaca bağımsız ve merkeziyetsiz bir para sistemi oluşturmayı planlıyor. Ek olarak muhteşem bir yatırım aracı özelliği taşıyan bu kripto para, çok sayıda kişinin Bitcoin nedir ve nasıl oynanır diye sormasına neden oluyor.

  Bitcoin, 2008 yılında her türlü merkez ve otoriteden bağımsız olarak geliştirilmiş, temeli kriptografiye dayanan bir dijital para birimidir. Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi tarafından geliştirilen Bitcoin, dolar ve altın gibi belirli bir değeri olan, alım-satıma açık bir varlıktır. Bu nedenle aslında bir oyun aracından ziyade, yatırım aracı görevi görür ve Bitcoin nasıl alınır oynanır diye sormak temelde yanlıştır.

  Bitcoin, bildiğimiz para birimi ve emtia gibi varlıkların devlet, otorite ve banka kontrolünde olmasına alternatif olarak ortaya atılmış, yeni nesil bir fikirdir ve bu fikrin arkasında geleceğin teknolojisi blockchain bulunur. Buna göre; Bitcoin devletler ya da bankalar tarafından takip edilemez, kontrol altına alınamaz ve döviz hareketlerinden etkilenemez. Aynı zamanda yatırımcı fonları ve kimlik bilgileri bu teknoloji ile güvence altına alınır. Dolayısıyla Bitcoin ile işlem yapan kullanıcılar kimliklerini açık etmeden istedikleri gibi alım-satım, yatırım, ticaret ve para gönderme gibi işlemler gerçekleştirebilir.

  Eğer siz de Bitcoin oynamak (yani satın almak) istiyorsanız buraya tıklayarak dünyanın en güvenli Bitcoin borsası olan Binance’ye üye olabilir ve ömür boyu %10 daha az komisyon ödemenizi sağlayan Binance Tr Referans kodu indiriminden faydalanabilirsiniz. Böylece daha az komisyon ödeyerek yüzlerce geleceği parlak kripto paraya yatırım yapabilirsiniz.

  Bitcoin Nasıl Alınıp Oynanır?

  Bitcoin’in oldukça farklı bir sistemle geliştirilmiş olması ve blockchain, kripto para birimi, altcoin gibi yeni terimleri hayatımıza getirmiş olması, çoğu kişinin bu konuda kafa karışıklığı yaşamasını ve Bitcoin nasıl alınır nasıl oynanır demesini sağlar. Bu soruyu cevaplamadan önce Bitcoin’in bir oyun olmadığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte Bitcoin herhangi bir para birimi ya da emtia gibi transfer edilebilen, ticareti yapılan bir değerdir. Bunun için Bitcoin oynamak denilen şey, aslında bir finans aracı olarak işleme açmaktır.

  Bitcoin, iki türlü sahip olunan bir değer birimidir. Bunun için en sık kullanılan yöntem, kripto para borsaları üzerinden satın alma işlemidir. Diğeri ise daha teknik bir kazanım şekli olan madenciliktir. Madencilik, yüksek teknik bilgi ve donanım gerektiren bir sistem olduğu için yeni yatırımcılara önerilmez. Hatta günümüzde oldukça pahalı hale gelen bu işlem tek bir kişi tarafından da gerçekleştirilemez. Bu nedenle Bitcoin alım-satım işlemlerinde kripto para borsalarının kullanılması gerekir. Peki Bitcoin borsası nasıl oynanır? Kripto para borsaları, yatırım borsalarına benzer şekilde çalışan ve kredi kartı, fiat para birimi ya da banka kartı ile Bitcoin gibi kripto para birimlerinin alınıp satılmasına izin veren dijital platformlardır. Bu platformlar, klasik borsalardan farklı olarak 7/24 çalışır ve çok daha ayrıcalıklı bir ticaret ortamı sunar. Ancak bunun için müşteri memnuniyeti yüksek, internet saldırılarına karşı güvenli ve dürüst bir borsanın seçilmesi gerekir.

  Binance İle Bitcoin Nasıl Oynanır?

  Kripto para birimlerinin artık temel bir kabul görmüş olması, oldukça fazla kişinin kripto para ticaretine izin veren borsalara yönelmesine neden oldu. Ancak, bu anlamda çok sayıda borsanın bulunması, hepsinin güvenilir olmaması nedeniyle bazı yatırımcıların para kaybı yaşamasını sağladı. Bu nedenle, Bitcoin borsa nasıl oynanır diyorsanız öncelikle kendinize güvenilir bir kripto para borsası seçmelisiniz. Kripto para borsaları arasında gerek güvenilirliği, gerekse diğer borsalara göre sunduğu avantajlarıyla öne çıkan Binance borsasını tercih etmek sizin için doğru bir adım olabilir.

  Binance dünya üzerinde en fazla kullanılan ve en güvenilir kripto para borsalarından biridir. Yüksek işlem hacmi, saldırılara karşı gelişmiş altyapısı ve kripto para çeşitliliği ile Bitcoin dışında varlıkların da alım satımına izin veren önde gelen bir borsadır. Kripto para meraklılarının araştırdığı Binance Bitcoin nasıl oynanır sorusu, şu adımlarla açıklanabilir:

  • Binance üzerinden Bitcoin almak için öncelikle buraya tıklayarak üye olabilir.
  • Daha sonra banka hesabı, kredi kartı veya banka kartı ile oluşturulan hesaba istenilen miktarda para aktarılır.
  • Market kısmından BTC/USDT gibi farklı pariteler seçilerek aktarılan para BTC’ye dönüştürülür.

  Bitcoin Oynamak Haram Mı?

  Kripto para birimlerinin başında gelen Bitcoin’in kısa sürede çok fazla kişiye yüksek kazanç getirmesi, bu konuda caiz mi ya da haram mı gibi soruların sıklıkla sorulmasına neden oldu. Daha fazla ayrıntı için Bitcoin haram mı yazımızı okuyabilirsiniz fakat burada da kısaca bahsetmek isteriz.

  Konuya açıklık getirmek üzere Diyanet İşleri tarafından bir fetva yayınlandı. Bu fetvaya göre; Bitcoin herhangi bir fiat para birimi, emtia ya da kıymet birimi olarak kabul edilen bir varlıktır ve Bitcoin ile diğer kripto para birimlerinin alınıp satılmasında dine aykırı bir durum yoktur. Ancak, Bitcoin alışverişinde karşı tarafı dolandırmamak, bilinçli olarak zarara uğratmamak ve kazançları zimmetine geçirmemek gerekir. Adil ve güvenli şekilde alım-satım işlemlerinin yapılması haram değildir. Diğer yatırımcıları aldatan bir sisteme başvurulması ve hile ile başkasının kazancında hak iddia edilmesi ise haram olarak kabul edilir ve caiz değildir. Bu nedenle kripto para ticaretindeki haram konusunda, yatırımcının niyeti belirleyici etmendir.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz