Günümüzde kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi ile bankacılık işlemlerini geride bırakacak yenilikler ortaya çıkıyor. Bankaların negatif faiz vermeye yaklaştığı bir ortamda, yatırımcılara yüksek kazanç imkanı tanıyan blockchain ağ sisteminde, Bitcoin faiz veren siteler öne çıkıyor. Kripto para yatırımcıları arasında oldukça popüler olan staking ve lending gibi pasif kazanç sistemleri, kullanıcıların işlem ücreti ödemeden hem birikim yapmalarına hem de gelir elde etmelerine olanak tanıyor. Değişen yeni dünya düzeninde, kripto para faiz işlemleri ile bankaların yavaş işlem hızları, yüksek işlem ücretleri ve düşük gelir oranları artık geride kalıyor. Yatırımcıya yüksek ve güvenli gelir imkanı tanıyan blockchain teknolojisi, pasif kazanç işlemleri ile bilinen para sisteminde devrim yaratıyor.

İçeridekiler

  Stake Etmek Nedir? Stake Etmek Faiz Mi?

  Stake Etmek Nedir

  Stake etmek ya da staking, blockchain ağ operasyonlarını desteklemek için kripto varlıkları bir süre cüzdanda tutarak kazanç elde etmeyi sağlayan bir yöntemdir. Bir çok kullanıcı bu benzerlik nedeniyle “stake etmek faiz mi?” sorusunu sormakta. Banka mevduat hesaplarından faiz elde etmekle benzer bir sisteme sahip olan staking işleminde, kripto paralar transfer edilmeden kilitlenir. Faizden farklı olarak staking işleminde negatif faiz bulunmaz ve işlem için ücret ödenmez. Varlık sahibi, belirlenen süre boyunca kişisel cüzdanda bulundurduğu varlıkların karşılığında ödül kripto para elde eder. Stake etmede, cüzdanda tutulan varlık değeri arttıkça kazanılan ödül miktarı da artar. Bu işlem, yatırımları biriktirme ve değerlendirme amacıyla kullanılır ve artan piyasada bir nevi pasif gelir yaratır. Bu benzerlik nedeniyle de bir çok kullanıcı Stake etmek haram mı? gibi sorular sormakta. Eğer ilginizi çekiyor ise sizler için hazırladığımız kripto paralar haram mı? yazımızı okuyabilirsiniz.

  Lending Nedir?

  Lending, kripto paraları kiralayarak pasif kazanç elde etme yöntemlerindendir. Kullanıcılar bu sistemle, bir kontrat dahilinde ellerindeki kripto para miktarından daha fazla değerle pozisyon açabilirler. Kullanıcılar kontratsız işlem açmayı da tercih edebilirler. Bunun için başkalarının lending yapmaya ayırdığı kripto varlıkları kullanırlar. Kullanılan kripto karşılığında karşı tarafa kira bedeli ödeyerek varlık sahibinin pasif kazanç elde etmesi sağlanır. Ayrıca borç alan taraf da elindekinden daha fazla varlıkla margin işlem açarak kar miktarını arttırır. Bu sistem her iki tarafın da kazanç elde etmesine yardımcı olur.

  Proof of Stake Nedir, Nasıl Çalışır?

  Proof of Stake (POS) algoritmasına bağlı gerçekleşen stake etmede, gittikçe zorlaşan madencilik işlemleri için işlem gücü sağlanır. Ayrıca dolaşımdaki kripto para miktarını azalttığı için Bitcoin stake etmek ile kripto varlıklar arasında arz-talep dengesi kurulur. Staking için ayrılan kripto para miktarı ne kadar fazlaysa, dolaşımda bulunan varlık miktarı o kadar az olur. Dolayısıyla varlık değerinin artmasında etkili bir yöntemdir ve yatırımcıya sadece belirli bir süre bekleyerek kazanç elde etme imkanı sunar.

  POS, temel olarak kripto para madenciliğine, cüzdanda bekletilen para oranında işlem gücü sağlayan bir sistemdir. Bu sistemle, madenciler varlık sahibinin cüzdanındaki kripto varlıkları, madencilik faaliyetleri için kullanabilirler. Cüzdanda ne kadar fazla para varsa, madencilik için sağlanan fonlama da o kadar fazla olur ve varlık sahibi bu orana göre ödüllendirilir. Proof of Work yani özel cihazlar ve yüksek elektrik ihtiyacı ile yapılan madencilik yöntemine alternatif olarak oluşturulan POS sisteminde, büyük tesislere ve yüksek enerji tüketimine ihtiyaç yoktur.

  Binance Borsasında Stake Etme Süreci Nasıl İşler?

  lending staking nedir

  Stake etmek, blockchain ağ operasyonlarını destekleyen, bir yandan da yatırımcıya varlıklarını işleme sokmadan ödül kazanma imkanı sunan bir sistemdir. Yani modern bankacılık hareketlerine benzetmek gerekirse Ethereum ve Bitcoin ile faiz geliri elde etme işlemine benzer. Ethereum ve Bitcoin stake etmek ile elde edilen kazanç oranı, kullanılan platforma ve kripto para birimine göre değişiklik gösterir. Piyasanın en güvenilir ve geniş işlem kapasitesine sahip borsalarından olan Binance, yatırımcılarını “HODL” felsefesine teşvik eden bir sisteme sahiptir. Eldeki kripto paranın fiyatı ne olursa olsun uzun süre satmadan bekleten yatırımcının, yüksek kazanç elde edeceği fikrine dayalı olan “HODL” mantığı stake işlemlerinde de geçerlidir. Stake etme sürecinde, bazı ağlarda sabit bir enflasyon yüzdesi vardır. Yani yatırımcılar uzun süre al-sat yapmadan, cüzdanda beklettikleri varlıklardan ağ operasyon masraflarını çıkarır ve gelir elde ederler.

  Örneğin, Binance borsasında Kilitli, Esnek ve DeFi Staking olmak üzere 3 farklı stake yöntemi vardır. Kilitli Stake etme sistemi destekleyen kripto ürünleri işleme kapatarak cüzdanda bekletmedir. Esnek Staking işleminde ise desteklenen varlıklar kilitlenmeden tutulur. Bu şekilde kazanç oranı daha düşüktür, ancak kullanıcılar istedikleri zaman al-sat yapabilirler. DeFi staking ise, akıllı sözleşmelerle merkeziyetsiz finansal projeleri destekleyerek, kullanıcılara yüksek yıllık getiri sağlayan bir sistemdir. Her sistemi destekleyen kripto varlıklar ve oranları birbirinden farklıdır. Kullanıcılar, Binance borsası üzerinden bu üç yöntemle Bitcoin ve Ethereum stake etmek işlemlerini gerçekleştirebilirler.

  Finans sekmesinin altında bulunan Stake linki üzerinde, sistemi destekleyen kripto listesi getiri yüzdesiyle birlikte verilir. Kilitli stake işleminde kripto varlıklar 15, 30, 60 ve 90 günlük sürelerle stake edilebilir. Stake için belirlenen süre arttıkça getiri yüzdesi de artar. Yine bankacılıktan örnek vermek gerekirse bildiğimiz faiz oranı. Örneğin, kilitli stake yöntemiyle 30 gün tutulan BNB varlığından yıllık olarak yaklaşık %14.79 gelir elde edilirken, 90 günlük süreçte bu oran %19.79’a çıkar. Kazanç yüzdeleri seçilen kripto varlığa, ürün miktarına, dolaşımdaki adet sayısına ve belirlenen süreye göre değişiklik gösterebilir. Kullanıcılar işlem için kullanacakları kripto varlık miktarını ve süreyi seçerek stake işlemini başlatabilirler. Bunun için Stake sayfasında her şey belirlendikten sonra kullanıcıların “Alımı Onayla” butonuna tıklayarak işlemi tamamlamaları gerekir.

  Stake işleminde alınan ürün miktarı kullanıcı spot hesabından düşürülerek kilitlenir. Katılım günü hesaplamaya dahil edilmez. Dolayısıyla kullanıcılar Bitcoin stake etmek ile kazanç elde etmeye alımın ertesi günü başlarlar. Staking oranına ve kullanılan varlığa göre elde edilen getiri günlük olarak dağıtılır. Hesaplamalar günlük olarak değişkenlik gösterebilir ve kullanıcılar isterlerse yatırımlarını erken geri çekmeyi tercih edebilirler ya da esnek stake ürünlerini satın alabilirler. Erken geri almada kullanıcılar anaparayı spot hesaplarına geri çekebilirler ancak kilitleme süresi boyunca kazandıkları ödülü kaybederler.

  Bitcoin Borsasında Lending Süreci Nasıl İşler?

  Lending işlemleri, kripto varlıklarını uzun süreli bekleten yatırımcıların gelirini arttırmaya yönelik işlemlerdir. Binance borsası, Bitcoin faiz veren siteler arasında bulunan ve ürüne göre farklı oranlara sahip bir borsadır. Finans – Kazan adımları ile ulaşılan Binance Lending işlemleri, yatırımcıların pasif olarak gelir elde etmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde faiz oranları sabit olabilir ya da yatırımcı tarafından güncel şartlara göre belirlenebilir. Binance lending işlemlerinde vadeli ve esnek mevduat olmak üzere iki farklı yöntem bulunur. Vadeli mevduatlarda, yatırımcı fonları önceden belirlenen oranlarda ve sürede kilitlenir. Esnek mevduatlarda ise yatırımcının fonlarını istediği an geri çekme imkanı bulunur ve faiz oranları değişkendir.

  Lending işlemlerinde fonlarını bir ürüne yatıran ilk kişi borç alma hakkına sahip olur. Esnek mevduatlarda faizler günlük dağıtılırken, vadeli mevduatlarda fonların geri alındığı tarihte dağıtılır. Kullanıcılar borç vermek için Lending sayfasına geldikten sonra istedikleri ürünü ve miktarını seçebilirler. Bu şekilde birikimlerden belirli bir süre boyunca faiz elde edebilirler. Borç almak isteyen kişiler ise Lending ürünlerinden birini tercih ederek, ellerinde bulundurdukları ürün miktarından daha fazlasıyla al-sat yapabilirler.

  Binance Lending işlemleri kripto paralar aracılığıyla elde etmenin pasif ve oldukça kolay bir yoludur. Siz de buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde katılabilir ömür boyu %10 komisyon indiriminden yararlanabilir ve Coinlerinizi stake ederek faiz kazanmaya başlayabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz