Bitfinex referans kodu nedir, son dönemde yatırımcıların aklını kurcalayan sorulardan. Alternatif borsa arayışları ile kripto para yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen kullanıcılar, genellikle birden fazla borsa üzerinden işlem açıyor. Bu borsaların başında güvenilirliği ve avantajlarıyla öne çıkan Bitfinex borsası geliyor. Bitfinex’i popüler yapan özellikleri arasında uyguladığı referans programı sistemi yer alıyor. Bu yazımızda Bitfinex referans programı nedir, ne işe yarar inceledik.

Bitfinex Referans Kodu Nedir?

Bitfinex Referans Kodu: urDhqARIO ‘dur

Bitfinex 2012 yılında Hong Kong merkezli olarak kurulan, daha sonra Virgin Adaları’na taşınan güvenilir bir kripto para borsasıdır. 40 milyondan fazla işlem hacmi ve değeri ile günümüzün en çok kullanılan borsaları arasında yer alır. Bitfinex’in Tether finanse eden borsa olması ve uyguladığı Bitfinex referans indirimi, tercih edilme oranını artıran özelliklerindendir. Bu borsanın ana avantajları şu şekildedir:

 • Geniş ticaret seçeneği
 • Yüksek işlem hacmi
 • Limit ve spot emit özellikleri
 • Uğradığı saldırı sonrası yüksek güvenlik önlemleri
 • 2 aşamalı doğrulama
 • Eski ve güvenilir borsa
 • Referans kodu

Bunun yanı sıra Türkçe dil desteği bulunmaması ve mobil uygulama kullanımının zor olması bu borsanın tek eksi özelliklerindendir.

Ayrıca bkz: En güvenilir kripto para siteleri.

Bitfinex Referans Kodu Nerede?

Referans kod programı, artık hemen hemen her kripto para borsasında kullanılıyor. Bitfinex de uyguladığı referans sistemiyle bu borsalardan geri kalmıyor. Borsanın avantajlarını incelemek için öncelikle Bitfinex referans kodu ne işe yarar açıklamak gerekir. Referans kodu programı, yatırımcıları Bitfinex kullanmaya teşvik eden bir sistemdir ve kripto para işlemlerinden elde edilen kazancı maksimize etmeyi sağlar. Referans programına her Bitfinex kullanıcısı katılabilir.

Referans programı hem referans sahibinin, hem de kod kullanıcısının çeşitli komisyon indirimleri ve geri ödemeleri kazanmasını sağlayan bir sistemdir. Kod ile açılan üyeliklerde işlem ücretlerinde indirim sağlanırken, kod sahiplerinin hesabına komisyon ödemelerinin bir kısmı aktarılır. Bu durum her iki taraf için de avantajlı olduğundan Bitfinex referans kodu nerede sorusu sıklıkla sorulur. Her Bitfinex kullanıcısının kendi referans kodu vardır ve bu koda kullanıcı profil sayfasındaki referans bölümünden ulaşılabilir. Ayrıca kullanıcılar birden fazla referans kodu oluşturma hakkına da sahiptir.

Bitfinex Referans Kodu Nasıl Alınır?

Kripto para ticaretlerinde indirimli ödeme sağlayan Bitfinex referans kodu almak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Bitfinex hesabına giriş yapın.
 • Üst menüden sırasıyla Diğer – Ortaklık Programı öğelerine tıklayın.
 • Aşağıda yer alan “Yeni Kod Oluştur” bölümünden kendinize yeni kodlar oluşturabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz bu kodları istediğiniz sıklıkta paylaşarak geri ödeme kazancınızı katlarsınız.
 • Ayrıca oluşturulan kodlar QR olarak da indirilebilir. Bu şekilde kodlarınızı paylaşmak için kayıt bağlantısını kopyalayabilirsiniz.

Bitfinex’in birden fazla kod oluşturmaya imkan tanıması, oldukça avantajlıdır. Bu sayede farklı platform veya hesaplardan gelecek üyelere ayrı kodlar verebilir, her platformun getirisini ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz. Ağ ne kadar geniş olursa, kazanılan getiri de o kadar fazla olur.

Ayrıca bkz: Binance referans kodu nedir?

Bitfinex Referans Kodu Avantajları Nelerdir?

Bitfinex referans kodu ile alım-satım işlemlerinde indirim avantajı sağlanır. Bu özellik, Bitfinex referans kodu ne işe yarar sorusunun ana cevabıdır. Ancak daha önceden açılmış hesaplara, sonradan referans kodu bağlanamaz. Bu nedenle indirim fırsatını yakalamak için ilk kayıt sırasında, başka bir kullanıcının referans bağlantısı ile üye olmak gerekir. Referans programından şu şekilde kazanç sağlanır:

 • Bitfinex ana sayfasından kayıt işlemleri tamamlanır ve kayıt sayfasındaki referans sekmesine kod eklenir.
 • Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılar, her türlü ticaret işleminde %6 komisyon indirimi kazanır.
 • Kod sahiplerine işlem ücretlerinin bir kısmı geri ödeme olarak aktarılır ve bu geri ödeme miktarı kontrol paneli üzerinden takip edilebilir.

Referans kodu sadece davet edilen kişiler değil, onların arkadaşları üzerinden de komisyon kazanmaya izin verir. Buna göre ücret ödülleri;

 • %18 – doğrudan bağlantılardan
 • %6 – 2. derece üye bağlantılarından
 • %2 – 3. derece üye bağlantılarından

şeklinde dağıtılır.

Bunların yanı sıra Bitfinex referans kodu avantajları çeşitli yöntemlerle artırılabilir. Örneğin, doğrulanan hesaplar veya yüksek seviyeli kullanıcılar daha fazl geri ödeme kazancı elde eder. Hesabında belirli bir miktarın üzerinde UNUS SED LEO token tutan kullanıcılar da işlemlerinde ekstra komisyon çarpanı kazanır. Özetle, global açıdan en güvenilir kripto para borsalarından olan Bitfnex’te komisyon kazançlarını artırmanın ve daha az ücret ödemenin farklı yolları vardır. Bu sayede kullanıcılar daha az ücretle daha fazla yatırım yapabilir.

Ayrıca bkz: Kucoin Referans kodu nedir ve Huobi davet kodu nedir?

Yazar

2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

Bir yorum Yaz