Lider kripto para birimi Bitcoin piyasanın en değerli varlığı ve bu nedenle pek çok kişinin merakını topluyor. En sık araştırılan konular arasında BTC kim buldu ve yaratıcısı kim gibi sorular yer alıyor. Bu yazımızda Bitcoin’in tarihini ve geliştirilme amacını yakından inceledik.

Bitcoin’in Sahibi Kim?

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında oluşturuldu. Bu sırada Bitcoin CEO’su ve yaratıcısı olarak Satoshi Nakamoto ismi öne çıkmaya başladı. Satoshi Nakamoto kimliği günümüzde de bilinmeyen ve Bitcoin geliştiricisi ile yaratıcısı olarak geçen kişi veya kişiler topluluğudur. Satoshi Bitcoin’i ilk olarak kapalı bir grupta tanıtmış ve yine kapalı bir mail üzerinden geliştirici ekip arkadaşlarını bulmuştur. Bütün bu süreçlerde ise kimliği sürekli gizli kalmıştır.

Nakamoto’nun ismi nedeniyle Japon olduğu düşünülse de bunun bir yanıltma olduğunu ve  geliştiricinin aslında Amerika ya da Avrupa asıllı olduğunu söyleyenler de vardır. Nakamoto  hakkındaki iddialar arasında; Elon Musk, Hal Finney, Adam Back, Dorian Nakamoto, Nick Szabo gibi pek çok isim yer alır. Ancak şimdiye kadar hiç kimse Nakamoto’nun kim olduğunu öğrenmeyi başaramamıştır.

Bitcoin’i Kim Kontrol Ediyor?

Bitcoin herhangi bir sorumlusu olmayan, bir şirket veya kuruluşa bağlı çalışmayan, devlet ya da otoriteler tarafından kontrol edilmeyen bir para birimidir. Aynı zamanda sadece bir kripto para birimi olmaktan çok daha fazlasını ifade eder. Bitcoin’i en özel yapan şey ise yeni teknoloji olan blockchain sistemini etkili şekilde kullanmasıdır. Buna göre, Bitcoin merkezi bir yönetim şekline ihtiyaç duymaz; dolayısıyla özgür şekilde işler. Blockchain teknolojisi sayesinde gelen bu özellik, Bitcoin’in gerekli doğrulama işlemlerini yaparak üretilmesine izin verir. Blok onaylama işlemleri ise madenciler tarafından yapılır. Bu atılım ile para tüketim ve harcama şekillerini büyük ölçüde değiştiren Bitcoin, diğer altcoinlerin üretimine teşvik eden yönüyle de öne çıkar.

En basit haliyle yazılım protokolü olan Bitcoin ilk olarak 2008 yılında tanıtıldı ve 2009 yılında piyasaya sürüldü. Bitcoin üretiminde pek çok grubun işlevi olsa da, aslında kimse tam olarak kontrol sahibi değildir.

  • Geliştiriciler, Bitcoin ağ yazılımını koruyan ve yapan kişilerdir. 2009 yılında sürülen ilk sürümden beri Bitcoin yazılım kodu, konsensüsü ve programı her sürümde yeniden güncellenir. Bu güncelleme ise geliştiriciler tarafından seçilir ve sistemi geliştirme metotları uygulanır.
  • Blok onaylarını yaparak ağı güvence altına alan madenciler de Bitcoin üretiminde söz sahibidir. Sahip oldukları teknik ekipmanlar sayesinde hangi Bitcoin yazılımının seçileceği madenci yetkisi altındadır.
  • Topluluk ise Bitcoin talebini ve değerini belirleyen gruptur. Buna göre topluluk Bitcoin’i ilgi çekici ve değersiz bir varlık olarak görür, ona yatırım yapmazsa Bitcoin de bir değer birimi olmaktan uzaklaşır.

Özetle bu gruplar sadece zincirin belirli bir adımında bir miktar söz sahibi olur, ancak kesin olarak Bitcoin üzerinde kontrol elde edeme

Ayrıca bkz: En Güvenilir Bitcoin Siteleri

Yazar

2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

Bir yorum Yaz