BTC UP DOWN nedir, Binance borsasının kullanıcılarına duyurmasıyla birlikte araştırılmaya başlandı. FTX borsasındaki Boğa ve Ayı tokenleriyle aynı işleve sahip olan bu tokenler, kendinden kaldıraçlı fiyatlanmış birimlerdir, diğer adıyla BLVT ya da Binance Kaldıraçlı Tokenler olarak da ifade edilir. Bu yazımızda normal birimlere göre daha yüksek kazanç imkanı tanıyan BTC Up Down Coin nedir yakından inceledik.

İçeridekiler

  BTCUP ve BTCDOWN Nedir?

  BTCUP ve BTCDOWN coinleri, normal kripto para birimlerinden farklı olarak kaldıraçlı işlem yapmaya izin veren Binance borsasına özel tokenlerdir. Temel olarak BTCUP ve BTCDOWN nedir soruları şu şekilde yanıtlanabilir:

  • BTCUP; Bitcoin’deki yukarı yönlü fiyat değişimlerinden kar elde etmeyi sağlayan bir tokendir. BTC fiyatı arttıkça BTCUP fiyatı kaldıraçlı olarak yükselir ve yatırımcının daha fazla kar elde etmesine yardımcı olur. Long pozisyonda daha çok kazanmayı sağlar.
  • BTCDOWN; Bitcoin’deki aşağı yönlü fiyat değişimlerinden kazanç elde etmeyi sağlar. BTC fiyatı düştükçe kaldıraç oranına göre yüksek kar sağlanabilir. Bu token short pozisyonlarda daha çok kazandırır.

  BTCUP ve BTCDOWN İşlemleri Nasıl Yapılır?

  BTC Up ve Down tokenlerinin çalışma mantığı vadeli işlemlerdeki kaldıraç tokenlerine benzer. BLVT olarak da bilinen BTCUP ve BTCDOWN tokenlerinde kaldıraç %1,5 ile %3 arasındadır ve sabit bir değere sahip değildir. Bu oran, piyasa hareketlerine göre otomatik olarak ayarlanır. BLVT tokenlerinin en önemli özelliği ise “yeniden dengeleme” denilen ve fiyatın yeniden ayarlanmasını sağlayan kısımdır. Bu özellik sadece gerektiği zaman kullanılabilir, dolayısıyla piyasadaki şartları daha uygun hale getirdiğinden karı artırmayı sağlar. Aynı zamanda piyasa şartları kötü ise zararı minimuma indirmeye yardımcı olur.

  Yeniden dengelemede gerçek kaldıraç ile hedef kaldıraç olmak üzere iki farklı oran bulunur. Gerçek kaldıraç, mevcut kaldıraç oranı ile eşittir; hedef kaldıraç ise sonraki dengeli kaldıraç oranına denk gelir. Bu işlemler şu örnek üzerinden açıklanabilir:

  • BLVT Tokenlerinde 100 milyon dolarlık fon ve sepette 180 milyon dolarlık kaldıraçlı işlem pozisyonu var diyelim. Buradaki gerçek kaldıraç oranı 1.8x olur.
  • BTC/USDT vadeli işlemlerinde fiyat %5 artarsa, vadeli işlem pozisyonu da 9 milyon dolar artar ve 189 milyon dolara ulaşır. Dolayısıyla kaldıraçlı tokenlerden 9 milyon dolar kazanç elde edilir ve fon değeri 109 milyon dolara çıkar. Buradaki gerçek kaldıraç ise %1.73’e denk gelir. Yeni oranın %1.5 – %3 arasında olması nedeniyle yeniden dengeleme yapmaya gerek kalmaz.
  • BTC/USDT vadeli fiyatı %40 artarsa, pozisyon 75.6 milyon dolar yükselir ve 264.6 milyon dolara çıkar. Sonuçta tokenlerde 75.6 milyon dolar kazanç elde edilir ve gerçek kaldıraç 1.43x’e düşer.
  • Burada kaldıraç %1.5 değerinin altında kaldığı için yeniden dengeleme yapılması gerekir. Otomatik algoritma kaldıracı artırmak için vadeli işlemlerde ek pozisyonlar satın alır. İşlemlerin bu kısmı tamamen algoritma tarafından belirlenir ve kaldıracın %1.5 ile %3 arasına getirilmesi sağlanır.

  UP DOWN ve Vadeli İşlem Farkı

  Binance borsasında sunulan BLVT tokenleri, yatırımcıların Binance up ve Binance Down nedir diye merak etmesine neden olmuştur. Kaldıraçlı işlemlere fazlasıyla benzeyen bu tokenlerin belirli noktalarda farklılıkları bulunur. Bu farklılıklar şunlardır:

  • Up Down tokenlerinde belirli bir aralıkta değişen kaldıraç oranları bulunur ve likidasyon riski olmaz. Dolayısıyla kaldıraç oranının düşük olması da eklendiğinde vadeli işlemlere göre daha az risklidir.
  • Yeniden dengeleme özelliği varlıkları uzun vade elde tutmaya uygun değildir, daha çok kısa süreli al-satlar için elverişlidir. Örneğin 1-2 günlük pozisyonlar açılabilir.
  • Vadeli işlemlerde ise uzun süre bekleme imkanı olur. Margin ekleme, çıkarma, stop loss ve kar al gibi emirler vadeli işlemlerde uzun vadeli pozisyon açmaya izin verir.
  • Vadeli işlemlerdeki kaldıraç oranı 125x’e kadar çıkabilir, dolayısıyla bu pozisyonlar BLVT tokenlerine göre çok daha yüksek risk barındırır.

  BLVT Tokenlerindeki kaldıraç oranı ise spot piyasalardaki gibi %0.10 komisyon oranına eşittir. Dolayısıyla bu tokenleri alıp satarken ödenen komisyon oranı, normal kripto para ticaretinde ödenen komisyon oranları ile aynı olur. Ek olarak günlük %0.01 oranında yönetim komisyonu ile fonlama ödemesi alınır. Fonlama ödemesi borsa tarafından kesilmez ve pozisyonun artıda veya ekside olmasına göre hesaplanır.

  Eğer hala dünyanın en güvenli kripto para sitesi olan Binance’ye üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayacak Binance referans kodu avantajlarından faydalanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz