Son yıllarda, Bitcoin’deki hızlı yükselişle birlikte herkes ilgisini kripto markete çevirdi. Bitcoin dışında bütün altcoinlerde devasa yükselişler olması yatırımcının bu piyasaya daha hızlı girmesine neden oldu. Yeni entegrasyonu ve gelişmeleriyle yatırımcının güvenini kazanan Ada Coin, yaşadığı düşüşe rağmen hala CoinMarketCap’in 5. sırasında bulunuyor. Dolayısıyla yeni yatırımcıların Ada Coin nedir araştırmaları yapmalarına sebep oluyor. Ada Coin Geleceği ve Cardano Coin Nedir yazımız sizlerle.

İçeridekiler

  Ada Coin Nedir?

  Cardano kendini, Ethereum’un güncel versiyonu olarak tanımlar. Ethereum kurucu ortaklarından Charles Hoskinson’un 2015 yılında geliştirmeye başladığı Ada Coin projesi, 2017 yılında tamamlandı. Hisse ispatı olarak çalışan Cardano ağının resmi kripto para birimi Ada Coin olarak adlandırılır. Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz “Cardano nedir?” sorusunu kısaca, akran değerlendirmesine ve akademik araştırmalara dayalı çok yönlü bir zincir tasarımı olarak yanıtlayabiliriz. Ama Cardano bundan çok daha fazlasıdır.

  Blockchain sisteminde Bitcoin 1. nesil, Ethereum ise 2. nesildir. Bunların sonrasında ortaya çıkan Cardano, teknolojisiyle 3. nesil olmaya hak kazanmıştır. Bu durum, Ada Coin’in piyasada güven duyulan değerli bir proje olmasına ve yatırımcıların Ada Coin ne olur diye merak etmesine neden olmuştur. Cardano, 2. nesil blockchain sisteminin en önemli sorunlarından ölçeklenebilirliğe odaklanarak buna çözüm yolları üretmeye çalışır. Kripto markette Ethereum’un en güçlü rakipleri arasında yer alan Cardano, ölçeklenebilirliğin yanında güvenlik ve birlikte işlerlik gibi özellikler de sunar.

  Ada Coin Projesi Ve Amacı

  Ethereum’un en güçlü rakibi olan Cardano, çok amaçlı bir blockchain tasarımı sunar. Matematikçi, mühendis, iş dünyası profesyonelleri ve bilim insanı gibi farklı alanlardan kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu Cardano projesi, merkeziyetsiz uygulamalara dağıtık hesaplama platformu sunar. Böylece ölçeklenebilirlik ve güvenlik sorunlarını bir arada çözmeyi hedefler.

  Bilimsel bir yaklaşımla oluşturulan Cardano geleceği en parlak kripto varlıklardan biridir. Mevcut blockhchain sistemindeki en önemli sorunlardan olan ölçeklenebilirlik, esneklik ve birlikte çalışmaya odaklanan proje; hakemli akademik araştırma ve bilimsel yaklaşımla yürütülür. Güvenli ve kusursuz transfer işlemleri, karmaşık dApp’ler ve gelişmiş akıllı sözleşmeleri bir arada sunarak birlikte çalıştırır.

  Cardano’yu benzersiz kılan hedefleri şunlardır:

  • Hakemli araştırma
  • Aynı deftere kayıtlı çok sayıda varlık hesabını yapma
  • Muhasebe ve hesaplama katmanlarını ayrıştırma
  • Düzenleyici kurumlarla entegrasyon
  • Bitcoin’in temel ilkelerinden ödün vermeden ticarete sağlıklı bir zemin hazırlama

  Cardano’nun patentsiz ve tamamen açık kodlu Haskell’de yazılması, proof-of-stake mekanizmasını kullanması ve düzenleyici gereksinimlerine uyum sağlaması gibi özellikleri Ada hedef fiyat seviyelerinin artmasındaki en önemli nedenlerdendir. Adını matematikçi Ada Lovelace’den alan proje ağında, çok sayıda token bulunur.

  Eğer hala Binance üyesi değilseniz siz de buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Böylece Ada Coin gibi bir çok kripto paraya yatırım yapabilirsiniz. Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse Monero Coin ve Moondao Coin yazımızı da okuyarak bilgilenebilirsiniz.

  Ada Coin’i Diğerlerinden Ayıran Özellikleri Nelerdir? Uzun Vade Ada Coin Nasıl?

  Cardano projesi tamamen gönüllü çalışmaya ve finanse edilen bir geliştirme ekibine dayanmaz. Bilimsel yaklaşımla kurulan ilk kripto para olmasıyla öne çıkar. Proje yazılımı eşsizdir ve hesaplamayla muhasebeyi birbirinden ayırır. Bu şekilde katmanlı bir çalışma prensibine sahip olmasıyla, Ethereum ağındaki ölçeklenebilirlik problemine çözüm sunar. Herkesin bütün verilere ihtiyaç duymadığını savunan proje, bu yaklaşımıyla işlem hızı ve verimini artırır.

  Sahip olduğu Ouroborus protokolüyle hakemli bir modele sahip olması da Ada Coin geleceği ve fiyat beklentilerini olumlu şekilde etkileyen özelliklerindendir. Buna göre ağ üzerinde sonraki blok üreticileri paydaş havuzundan rastgele olacak şekilde seçilir. Blok üreticilerinin seçilme olasılığı sahip olunan token miktarıyla orantılıdır. Bunun yanında Ada Coin sahipleri, ağ üzerinde oy kullanma gibi söz hakkı elde ederler.

  Özellikle son dönemde yaptığı anlaşma ve ortaklıklarla da öne çıkan proje, uzun vade Ada Coin seviyeleri hakkında analistlerin olumlu konuşmasını sağlamaktadır. Shopify, WooCommerce ve NOWPayments gibi büyük şirketlerle anlaşma sağlaması, kripto para piyasasında ana varlık olarak kullanılmasına yol açacak gelişmelerdendir.

  Ada Coin Geleceği

  Cardano platformu, sunduğu mevcut problemlere yönelik çözümleriyle öne çıkarken; gelecek planları arasında platforma yan zincirler, insan dostu adresler, Cardano banka kartı ve sanal makine entegre etmek de bulunuyor. Bütün bu özellikleriyle teknolojik olarak heyecan verici, fütüristik ve benzersiz olan proje, geniş kapsamlı ve iddialı olduğu için herkesin ilgisini çekmiş durumda. Analistler uzun vadede Ada artar mı sorularını olumlu şekilde yanıtlasa ve Ada’nın piyasaya güven aşıladığını belirtse de, yatırımcıların kripto para piyasasındaki yüksek ivmeli hareketlere karşı hazırlıklı olması gerekiyor. Bizim için Cardano geleceği ne kadar olumlu görünse de unutmamak gerekir ki kripto para dünyasi.net olarak yatırım tavsiyesi vermemekte sadece bilgilendirme amaçlı yazılar paylaşmaktayız.

  Ada Coin Nasıl Alınır?

  Ada Coin geleceği parlak olduğunu fark eden bir çok yatırımcı Ada Coin almak istiyor. Bizim Ada Coin almak için önereceğimiz adres ise Binance. Dünyanın en büyük ve en güvenli borsalarından olan Binance çok da düşük komisyon oranlarına sahip. Siz de buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Veya en iyi bitcoin siteleri yazımızdan kendinize başka borsa beğenebilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz