Chainlink nedir, özellikle 2021 boğa döneminde yatırımcısına yüksek kazanç sağladığı için yoğun olarak araştırılmaya başlandı. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla blockchain ağları ile reel dünya arasında bağlantı kuran Chainlink, merkeziyetsiz bir oracle platformu. Bu platformda servis hizmeti almak için kullanılan yerel token ise LINK Coin. Bu yazımızda kripto para ekosisteminin güvenilir para birimleri arasında yer alan Chainlink Coin nedir araştırdık ve platform özelliklerine yakından baktık. LINK Coin nedir ve geleceği nasıl gelin birlikte inceleyelim.

İçeridekiler

  Chainlik, Visa, Paypal gibi ödeme hizmetleri ve bankaların Bitcoin gibi blockchain tabanlı kripto para birimleri ile bağlantı kurmasına izin veren bir protokoldür ve protokolün resmi para birimi LINK Token olarak bilinir. 2015 yılında Rus kökenli Sergey Nazarov ile Steve Ellis tarafından başlatılan ve 2017 yılında ERC-20 tabanlı tokenını ICO satışı ile piyasaya süren proje, kısa sürede yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Pek çok açıdan kripto para ekosisteminin güçlü yapıda birimlerinden olan LINK Coin nedir sorusunu cevaplamadan önce platformun kullandığı temel araçlardan bahsetmek gerekir. Chainlink en temelde akıllı sözleşme ve oracle öğelerini kullanır.

  Akıllı sözleşme;

  • Blockchain üzerine yazılan kod sistemidir,
  • Belirli şartlara bağlı emirlerin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlar,
  • Merkeziyetsiz platformdaki en önemli unsurlardandır,
  • Taraflar arasında garantili senet işlevi görür,
  • Dışarıdan müdahale edilip değiştirilmesi mümkün olmayan kodlardır.

  Oracle;

  • Blockchain yapısıyla gerçek dünyayı birbirine bağlar,
  • Her iki taraf arasında veri transferi sağlayan ara yazılım (middleware) görevine sahiptir,
  • Akıllı sözleşme koşullarının karşılanıp karşılanmadığını onaylar.

  Chainlink ekosistemi her iki yapıyı birbirine bağlayarak gerçek dünya ile blockchain arasında güçlü veri aktarımını sağlar. Buna göre; blockchain temelli bir akıllı sözleşme yapıldığında, akıllı sözleşme işleme girmek için döviz kuru gibi gerçek dünya bilgilerini talep eder. Bu aşamada kripto para Chainlink platformu, çok sayıda oracle’dan veri toplayarak akıllı sözleşme şartlarını değerlendirir ve son bilgileri blockchain’e aktarır. Blockchain ise Chainlink’in sağladığı verileri, akıllı kontratların tamamlanması için kullanır.

  Eğer siz de LINK Coin satın almak istiyorsanız dünyanın en güvenli kripto para sitesi olan Binance TR’ye üye olabilirsiniz. Hala üye değilseniz buraya tıklayarak kayıt olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan Binance Tr Referans kodundan faydalanabilirsiniz.

  Link Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. Link Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra Link Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 Link Coin 456.98 TL 2.57%

  1 Link Coin $ 15.80 Dolar 2.57%

  Ayrıca Link Coin piyasa değeri ise $ 8,844,989,009 dolardır. Aynı zamanda Link Coin günlük $ 735,687,917 dolar hacime sahiptir.

  Link Coin Nedir? Chainlink geleceği ve yorumları
  Link Coin Nedir? Chainlink geleceği ve yorumları

  Kripto para birimleri arasında değerlenme potansiyeli yüksek projelerden olan Chainlink geleceği, büyük merak konusudur. Güçlü yatırımcı kitlesine sahip olan LINK Coin arzı 1.000.000.000 adettir ve bu kripto para biriminde madencilik sistemi bulunmaz. Toplam arzın tamamı Chainlink tarafından kademeli olarak piyasaya sürülür. Çok sayıda kripto para borsasında listelenmesi ve Coinmarketcap listesinde üst sıralarda yer alması, LINK Coin’in güçlü bir proje olduğunun kanıtıdır. Ek olarak Chainlink ekosistemi, oldukça fazla projeyle anlaşma halindedir ve güçlü partnerlere sahiptir. Bütün bu durumlar, yeni yatırımcıların LINK platformuna dahil olmasını kolay hale getirir ve piyasada olumlu bir izlenim bırakır. Bu nedenle analistlerin beklentilerine göre LINK geleceği yüksek potansiyel taşır ve bu para birimi geleceğin kazandıran projelerinden biri olabilir.

  Uzmanlara göre LINK Coin yorumları, projenin odağındaki akıllı sözleşme kullanım çeşitliliğinden güç alır. Chainlink, akıllı sözleşmelere bağlanmak isteyen kullanıcılara API erişimi sunar ve herhangi bir ödeme ağı ya da sistemine ödeme yapılmasını mümkün kılar. Kriptopara LINK Coin 3 ayrı akıllı sözleşmeyle hizmet verir.

  • Repütasyon Sözleşmesi: Kullanıcılar bu sözleşme ile oracle sağlayıcılarının performansını izleyebilir ve güvenilirliğini onaylayabilir. Sonrasında sonuç değerlendirmesi yaparak itibarı düşük olan nodeları eler.
  • Emir Eşleştirme Sözleşmesi: Bu sözleşme, talep edilmesi durumunda dış verilerle anlaşma yapmak ve istenilen verileri sağlamak ile görevlidir.
  • Kümeleme Sözleşmesi: Üçüncü adım olarak kullanılan bu sözleşme, seçili oraclelar ile onaylayıcılardan gerekli verilerin alınmasını sağlar. Daha sonra tüm verileri bir araya getirir ve toplu yanıt oluşturmada kullanır. Bu şekilde daha doğru sonuçlara ulaşır.

  Kısaca anlatmak gerekirse; LINK Coin amacı oraclelar ile akıllı sözleşmeleri birleştirerek en doğru verileri sağlamaktır. Gerçek dünyadaki verileri blockchain teknolojisi ile destekleyen Chainlink, akıllı sözleşmelerin daha doğru sonuçlar çıkararak tamamlanmasına yardımcı olur. Bu şekilde daha etkili ve dürüst bir süreç elde edilir. Uzmanların yaptığı Chainlink yorumları incelendiğinde, platformun geleneksel bilgi toplama yöntemleri ile geleceğin teknolojisini bir araya getirmesinin öne çıkan bir özellik olduğu görülür. Bu durumun, gelecekte daha fazla kullanıcının Chainlink platformunu tercih etmesinde etkili olması beklenir.

  Aynı zamanda buraya tıklayarak bizi Twitterdan takip edebilir ve ileride sizinle paylacağımız geleceği parlak coinlerin yanı sıra teknik analizlerden de yararlanabilirsiniz.

  Gerçek dünya uygulama ve verilerini API’lere bağlayan Chainlink yorumları bir hayli ilgi çeker. Merkeziyetsiz oracle platformu olarak geçen Chainlink amacı temelde, sistemler arasındaki boşluğu tamamlayarak bütünleşik veriler elde etmek olarak tanımlanır. Buna göre Chainlink, Servis Seviye Anlaşması (SLA) adı verilen parametreler yardımıyla gerekli bilgilerin toplanmasını ve blockchain akıllı sözleşmeleri için şartların karşılanmasını sağlar. Toplanan ve doğrulanan verilerin tamamı zincire kaydedilir ve kullanıcılar LINK Coin ile ödüllendirilir.

  Chainlink platformunun Ethereum ağını desteklemesi, ETH dApp’lerine bağlantı desteği sunar. Bu da kripto para LINK yorum ve analizlerinde ele alınan önemli bir avantajdır. Buna göre; Ethereum destekli çok sayıda proje olması Chainlink’in ileride daha fazla ağı desteklemesine izin verir. Ayrıca LINK platformu, yeni nesil Oracle sistem geliştiriciliğini de destekler ve böylece kripto para birimleri ile sözleşmeler arasında daha fazla iletişim kurar. Bunların yanı sıra şu avantajlarıyla öne çıkar:

  • Chainlink ana hedefleri arasında akıllı sözleşmeleri merkeziyetsizleştirmek bulunur. Bu şekilde güvenlik ve doğruluğun artırılması sağlanacaktır.
  • Bitcoin ve Ethereum arasında uyumluluk kurar, ayrıca banka ve ödeme hizmetlerini bu uyumlu yapıya dahil eder.
  • Geliştirici ekibin 2014 yılından beri akıllı sözleşme otomasyonuyla uğraşması, proje temellerini sağlamlaştırır.
  • Google Cloud, SWIFT ve Oracle gibi büyük şirketlerle işbirliği içinde olması yatırımcı kitlesine güven verir.

  LINK Coin, Chainlink protokolünün teknolojik altyapısı ve gelecek beklentileri ele alındığında kullanıcılar için önemli bir yatırım aracıdır. Gelecekte Chainlink arzı, yenilikçi bir düşünce olan merkeziyetsiz oracle temelinde ilerlemesi nedeniyle oldukça kısıtlı hale gelebilir. Bunun yanında yeni çıkan projelerle kolay anlaşma sağlaması da önemli bir avantajıdır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda LINK Coin geleceği daha fazla yükseliş hareketiyle karşılaşabilir. Ağa daha fazla katılımcının gelmesi ile yerel token LINK Coin’de hızlı artış yaşanabilir. Bu nedenle uzmanlara göre LINK Coin yakından incelenmesi gereken ve değerlenme potansiyeli taşıyan bir projedir.

  Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse Kripto Para Dünyası olarak sizler için hazırladığımız Qtum Coin yorumları ve Bat Coin yorumları gibi inceleme ve analiz yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  Blockchain yapıları genel olarak kapalı sistemlerdir ve sadece zincir verilerini güvenilir olarak algılarlar. Bu da merkeziyetsiz fikir birliğinin manüpüle edilmesini engeller ve sürdürülebilirliğini sağlar. Chainlink ise modern veriler ve blokchain fikir birliği arasında köprü kurmayı amaçlar. Bunu da zincir dışı kaynakların güvenilirlik seviyesini test ederek yapar. Özelleştirilebilir bir protokol olan Chainlink projesi, zincir dışı kaynaklara erişilen güvenilir bir blockchain aracı görevi görür.

  Chainlink ekosisteminde LINK Coin ve LINK ağı birbirine bağlı şekilde çalışır. Geliştirici ekibe göre akıllı sözleşmelerin dış dünya verileriyle etkili iletişim kurması, uygulanabilirlik ve kullanılabilirlik açısından önemlidir. Bu nedenle Chainlink, API sahiplerinin ağ belirteçlerini kullanması ile doğrudan akıllı sözleşmelere ulaşmasını amaçlar. API tabanlı hizmetler ise LINK Coin karşılığında akıllı sözleşmelere ve blockchain yapısına entegre hale gelir. Bu güvenilir ve korumalı veri iletişim köprüsü, akıllı sözleşmelere güvenilir dış verilerin sağlanmasında etkilidir. Bu yönüyle LINK Coin haber ver gelişmeleri pek çok yatırımcının merceği altındadır.

  LINK Coin, her yönüyle gelecek beklentileri yüksek olan bir blockchain projesidir ve katılımcılar için etkili akıllı sözleşme çözümleri sunar. Chainlik farklı zincirlere uyumlu yapıdadır ve kullanıcılarına farklı DeFi projeleri sunarak ürün çeşitliliğini artırma avantajı tanır. Bu nedenle sistem daha fazla kullanıcının ilgisini çekebilir. Oracle teknolojisi ile hızlı bağlantı, veri koruma, gizlilik ve uygun işlem ücreti sunması da Chainlik projesinin yatırımcılar için ilgi çekici hale gelmesine neden olur. Ancak sağladığı avantajların yanı sıra düşük geliştirme hızına sahip olması, vadettiği gerçek çalışma çözümlerini ne zaman tam olarak hayata geçireceğinin bilinmemesi ve kesin bir yol haritasının bulunmaması gibi dezavantajları da vardır. Bu nedenle LINK Coin yorum ve potansiyelinin, olumsuz yönleriyle birlikte incelenmesi gerekir.

  Özetlendiğinde, LINK Coin gelecek vadeden güçlü bir projedir, ancak gelecek hedeflerine ulaşıp ulaşmayacağının tam olarak bilinmesi mümkün değildir. Bu anlamda her kripto para birimiyle benzer riskleri barındırır. Dolayısıyla yatırım yapmadan önce LINK Coin grafik ve analizlerinin iyi incelenmesinde fayda vardır.

  Burada paylaşılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli ve kesin olarak yorumlanmamalıdır. Her yatırımcı kendi riskini ve analizini yapmakla yükümlüdür.

  Eğer bu teknolojilere daha fazla hakim olmak istiyorsanız kripto para blog yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz. Örneğin Bitcoin ne zaman çıktı ve en güvenilir Bitcoin siteleri nelerdir gibi bilgilendirici yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz