Compound Coin nedir, kripto para ekosistemine dahil olmak isteyen yatırımcıların fazlasıyla araştırdığı bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılarına sunduğu farklı havuz seçenekleriyle, varlıkları üzerinden faiz kazanma olanağı tanıyan Compound, Ethereum tabanlı bir DeFi kredilendirme platformudur. Platforma eklenen varlıklar için kullanıcılara farklı pay hakkı tanıyan Compound, marketin en fazla konuşulan kripto para birimlerinden biri. O halde Compound Coin hakkında merak edilenleri daha detaylı bir şekilde inceleyelim ve Comp coin geleceği hakkında fikir sahibi olalım.

İçeridekiler

  Comp Coin Nedir?

  2017 yılında Robert Leshner tarafından kurulan Compound platformu, ERC-20 tabanlı bir De-Fi projesi olarak ortaya çıktı. Halka açık erişilebilir akıllı sözleşme sistemlerini kullanarak, kullanıcılarına kripto paralar ile kredi işlemlerini tamamlama izni veren Compound protokolünün resmi tokenı Comp Coin olarak geçer. Sunduğu özellikler ve finans araçlarıyla bankacılık işlemlerinin yerine kullanılmayı hedefleyen bu platform, çok sayıda kripto para yatırımcısının Compound kripto para nedir konusunda, detaylı bilgi sahibi olmak istemesine neden olur.

  Compound protokolü yatırımcıların, kripto paraları kullanarak borç alıp vermesini sağlar. Borç alan kişilerin sahip olduğu bakiye protokol tarafından kilitlenir ve ihtiyacı olanların kredi alması sağlanır. Borç verenler ise bu sistemi kullanarak ihtiyaç duyanlara kredi vererek gelir elde edebilir. Borçluların ödediği faiz oranı ve borç verenlerin aldığı tutar, kripto varlık için belirlenen arz talep değerine göre düzenlenir. Üretilen her blok yeni faiz oranlarını da beraberinde getirir. Böylece, alınan borç geri ödenir. Ayrıca kilitlenen varlıkları her zaman geri çekme imkanı vardır. Bu şekilde klasik banka mevduat hesaplarından daha esnek bir çalışma sistemi sunan Compound, yatırımcıların kazanç elde edeceği bir platform kurma fikrine odaklanır.

  Compond platformunda Comp ve cToken olmak üzere iki farklı token bulunur. Platforma varlık aktarımı yapan ve varlıklarını kilitleyen kullanıcılar, sağladıkları fon oranında cToken alırlar ve bu tokenları transfer, alım-satım, ticaret gibi işlemlerde kullanabilirler. Bu anlamda cToken DeFi sisteminin temel özelliği olan “para legoları” sistemine dahildir. Comp Coin ise, platformun yönetim tokenı olarak kullanılır. Böylece Comp Coin sahipleri, platformda alınan kararlarda oy kullanarak söz hakkı elde eder.

  Eğer siz de Comp coine yatırım yapmak istiyorsanız dünyanın en güvenilir ve en büyük kripto para borsası olan Binance’yi kullanabilirsiniz. Eğer hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Ya da En güvenli Bitcoin siteleri yazımızı okuyarak farklı kripto para borsaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse Tron Coin ve BitTorent gibi diğer inceleme ve yorum yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  COMP Coin Kaç TL ve Dolar?

  COMP Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. COMP Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra COMP Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 COMP Coin 1,465.56 TL 1.09%

  1 COMP Coin $ 50.67 Dolar 1.09%

  Ayrıca COMP Coin piyasa değeri ise $ 347,621,256 dolardır. Aynı zamanda COMP Coin günlük $ 71,604,079 dolar hacime sahiptir.

  Comp Coin Neden Farklı?

  Compound, kripto para yatırımcılarının sahip oldukları uzun süreli varlıklardan gelir elde etmesi için kredilendirme sistemini ortaya atan bir sisteme sahiptir. Bu şekilde dokunmadan duran kripto varlıklar üzerinden gelir elde edilmesini sağlar. Banka mevduat hesap sisteminin yatırımcı fonlarına dokunmayı önlemesi ve bu durumun oluşturduğu olumsuzlukların aksine, Compound, kullanıcıların yatırımlarını istedikleri gibi yönetmesine izin verir. Yani, sıklıkla sorulan Comp Coin nedir sorusu, merkeziyetsiz çalışan bir DeFi kredi protokolü şeklinde yanıtlanabilir. Comp Coin, sahip olduğu avantajlar ve özellikleriyle diğer varlıklardan ayrılan bir kripto para birimidir.

  • Compound, kullanıcıların sahip olduğu bakiyeye göre faiz elde etmesine ve teminatlı kredi almasına izin verir. Karşılıklı güven sistemine gerek duymayan, açık kredi platformunu kullanır.
  • Topluluk yönetişimi bakımından diğer protokollerden ayrışır. Buna göre; Comp Coin sahipleri, geliştirici ekibin müdahalesi olmadan protokol değişikliği önerebilir ve bu değişiklikleri oylamaya sunabilir. Örneğin; desteklenen birimlere hangi kripto varlıkların ekleneceği, teminat faktörlerinde yapılacak düzenlemeler ve Comp Coin dağıtım yöntemi gibi konuların hepsi Compound ekibinden bağımsız şekilde oylanabilir.
  • Comp Coin, borsalardan satın alınmasının yanı sıra; protokol üzerinde varlık yaratımı ve kredi alımı gibi işlemlerin tamamlanmasıyla da kazanılabilir.
  • Platformun genel mantığı, borç alıp verme protokolleri ile benzerdir. Ancak, farklı olarak varlıkları bloke ederek token haline getirir.
  • Kullanıcılar varlıklarını kilitleyerek ERC-20 biçimine dönüştürür ve bu şekilde varlıklarını taşıma, özelleştirme, dApps’lerde kullanma gibi avantajlar elde eder.
  • Platformda dağıtılan tokenlar, otomatik alım satım yapan DeFi uygulaması TokenSet ile de uyumlu çalışır. Böylece token sahipleri otomatik ticari işlemlerden faydalanabilir ve faiz elde ederek çift DeFi avantajına sahip olabilir.

  Sunduğu farklılıklarla öne çıkan platform, yerel tokenı Compound Coin geleceği hakkında yapılan yorumları da artı yönde etkiler. Sağladığı avantajlar sayesinde, Comp Coin kripto marketin güvenilir varlıklarından biridir. Bütün bunların dışında Compound platformunun bir merkeze bağlı olması, aldığı en büyük eleştirilerden biridir. Merkeziyetli sistem, kullanıcıları manipülatif hareketlere karşı savunmasız hale getirebilir. Ancak iyi haberlerden biri, platform kurucusu Robert Leshner’in yakın zamanda tamamen merkeziyetsiz yapıya geçilme planlarından bahsetmesidir. Buna göre; Compound gelecek planları arasında Web3 topluluğunun istekleri doğrultusunda merkeziyetsiz yapıya geçmek bulunur.

  Comp Coin Geleceği

  Compound Coin Geleceği Ve Yorumları.
  Compound Coin Geleceği Ve Yorumları.

  Compound, kullanıcıların borç vermesine veya belirli bir teminat karşılığını cüzdanda tutarak borçlanmasına izin veren bir platformdur. Kullandığı işlevsel özelliklerle öne çıkan bu platformun, tamamen merkeziyetsiz yapıya geçmesiyle birlikte, Comp Coin geleceği ve fiyatında artış beklenebilir. Platform, güvenliği maksimum seviyede tutmak için periyodik bakım ve denetlemeler gerçekleştirmenin yanı sıra; var olan açıkları bulan kullanıcılarını ödüllendiren bir mekanizmaya da sahiptir. Böylece daha güvenilir bir platform oluştururken, buna yardımcı olan kullanıcıların da ödüllendirilmesini sağlar. Bu nedenle analistlerin pek çoğu, Comp Coin hedef seviyeleri bakımından daha yüksek seviyeleri hedefler. Fakat unutulmamalı ki biz Kripto Para Dünyası olarak okurlarımıza kesinlikle yatırım tavsiyesi vermiyor yalnızca inceleme ve uzman yorumu yazıları yazıyoruz.

  Ayrıca Comp Coin’in toplam arzı 10 milyon olarak belirlenmiştir. Kripto paralardaki arz-talep dengesini kullanarak faiz oranı kullanan Compound, ileride daha fazla kullanıma bağlı olarak fiyat artışı yaşayabilir. Bu anlamda, arzı kısıtlı bir ürün olmasının Compound Coin fiyatlamasını pozitif yönde etkilemesi beklenir. Ancak kripto markette kesin ve net bir analiz yapma imkanı yoktur. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenlerin kendi analiz ve fikirlerine göre hareket etmesi önerilir.

  Comp Coin Yorumları

  Compound, sahip olduğu güçlü ağ ve işlevsel özelliklerle analistlerden tam not alan bir platformdur. Bu nedenle yapılan Comp Coin yorumları genel olarak olumludur. Topluluk tarafından yönetilen bu platformda, alınan kararların sadece token sahipleri tarafından belirlenmesi önemli bir artıdır. Analistlere göre, kullanıcıların varlıkları üzerinde daha fazla erişim ve kontrol kazanması gibi amaçlar güden Compound, uzun vadede yüksek seviyelere ulaşabilir. Özellikle merkeziyetsiz hale geldikten sonra hızlı hareket etmesi beklenen Compound Coin’e yatırım yapmak isteyen kullanıcıların, kripto para marketinin hızlı dalgalanan hareketlerinden etkilenmemek için iyi araştırma yapması gerekir. Aksi halde, volatil marketteki dalgalanmalar, yatırımcıların kayıp yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle, Compound Coin yorum ve analizleri incelendikten sonra, risk katsayısının da göz önünde bulundurulması gerekir.

  Ayrıca farklı kripto coinler hakkındaki yorumlarımızı okumak istiyorsanız Eos Coin ve Dash Coin geleceği yazılarımızı okuyabilir ve bu geleceğin teknolojisi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz