DodoEx Coin nedir, marketin gündem konularından biri. Merkeziyetsiz finans protokolü olarak oluşturulan Dodo, farklı proaktif piyasa yapıcı (PMM) algoritmasını kullanarak piyasadaki otomatik piyasa yapıcılardan (AMM) çok daha iyi bir fiyat istikrarı ve likidite sunmayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra düşük işlem ücretleri ile de öne çıkıyor. Bu yazımızda yenilikçi özellikleriyle ilgi çeken Dodo Coin nedir ve gelecek beklentileri nelerdir sorularını cevapladık.

İçeridekiler

  Dodo Coin Nedir?

  Dodo projesi, ilk olarak Nisan 2020 tarihinde oluşturulan PMM (proaktif market maker) algoritmasını kullanan bir DeFi protokolü. Ağustos 2020’de resmi olarak kurulan platformun geliştiricileri arasında Radar Bear ve Diane Dai isimlerinin de dahil olduğu bir ekip bulunuyor. Platform, PMM algoritması sayesinde düşük işlem ücretlerinin yanı sıra rekabetçi likidite oranları sunmasıyla biliniyor. Platformun resmi tokenı ise yatırımcıların kripto para Dodo Coin nedir diye merak etmesine neden oluyor.

  Dodo Coin’in ilk ICO’su Framework Ventures önderliğinde gerçekleşti ve toplamda 600.000 dolarlık bir fon toplandı. Toplamda 1 milyar ile sınırlandırılan Dodo Coin arzı ise şu şekilde dağıtıldı:

  • Topluluk teşvikleri %60,
  • Yatırımcılar %16,
  • Geliştirici ekip ve gelecekte ekibe dahil olacaklar %15,
  • Pazarlama, operasyon ve ortaklıklar %8,
  • İlk likidite arzı %1

  pay aldı.

  Ethereum altyapısında oluşturulan Dodo Coin; PMM algoritması ile tek token tedariğini destekler, kalıcı kayıpları azaltır ve al-sat yapanlar için makası en aza indirger. Ek olarak kullanıcıların verimli likidite havuzlarına sahip olmasını sağlar. PMM algoritması, kullandığı formül sayesinde yatırımcıların çok daha az fırsatı kaçırmasına ve daha iyi kazanç elde etmesine yardımcı olur. Bu özellikleri nedeniyle Dodo Coin geleceği ve beklentileri marketin en merak edilen konuları arasında yer alır.

  Eğer siz de Dodo Coin satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilir ve ücretsiz bir şekilde dünyanın en güvenli ve büyük kripto para borsalarından olan Binance Tr’ye üye olabilir ve Binance Tr referans kodu indiriminden faydalanarak ömür boyu %10 daha az komisyon ödeyebilirsiniz.

  Dodo Coin Kaç TL ve Dolar?

  Dodo Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. Dodo Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra Dodo Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 Dodo Coin 3.89 TL 6.44%

  1 Dodo Coin $ 0.134551 Dolar 6.44%

  Ayrıca Dodo Coin piyasa değeri ise $ 82,648,452 dolardır. Aynı zamanda Dodo Coin günlük $ 30,190,931 dolar hacime sahiptir.

  Dodo Coin Yorumları

  Dodo platformu, sahip olduğu benzersiz özelliklerle kullanıcıların ilgisini çeken bir protokoldür. Bu nedenle piyasada sıklıkla Dodo Coin haber ve gelişmeleri araştırılır. Analistlerin yaptığı DodoEx Coin yorumları incelendiğinde; platformun PMM mekanizmasının öne çıktığı görülür. Buna göre Dodo Token geleceği bakımından önemli olan mekanizma; şirket içi geliştirilmiş ve zincir üzerinde kullanılan bir emir defterine benzetilebilir. PMM algoritması tamamen zincir işlemlerine göre optimize edilmiş, yenilikçi ve esnek bir mekanizmadır. Kullanıcıların verimli sermaye kazanımına ve yüksek performanslı piyasa kullanımına izin verir.

  Fiyat keşfine izin veren, düşük maliyetlerle çalışan ve kolay token kazanımı sağlayan Dodo; pek çok kişiye göre geleceği parlak ve yenilikçi bir projedir. Bu nedenle Dodo Coin yorumları genellikle olumludur. Özellikle uzun vadede bu para biriminde yüksek fiyatların gelmesi yönünde bir beklenti bulunur. Düşük hacimli işlemlerden bile kar alınmasına izin veren platform, eşitlikçi kazanç sistemi nedeniyle de ilgi görür. Dolayısıylda, daha fazla yatırımcı sayısına ulaştığı takdirde Dodo Coin fiyat artışı yaşayabilir. Fakat unutulmamalıdır ki biz kripto para dünyası olarak hiçbir zaman yatırım tavsiyesi vermiyor yalnızca inceleme ve bilgilendirme yazıları yazıyor, uzmanların fikirlerini sizinle paylaşıyoruz.

  Dodo Coin Geleceği Nasıl?

  Dodo ağı; sahip olduğu verimli zincir yapısı, profesyonel pazar yapımına ve özellikli paritelerin ayarlanmasına izin veren sistemi ile Dodo Coin yorum ve beklentilerini ön plana çıkarır. Piyasa yapıcı stratejilerinin etkin şekilde kullanımını destekleyen platform, herkesin kapsamlı ve kolay şekilde piyasadan faydalanmasını sağlar. Ayrıca zincir içi akıllı sözleşmelerin tümünü erişilebilir kılar. Sağladığı sayısız avantaj ile öne çıkan DodoEx Coin geleceği yükselen bir eğri çizebilir.

  Ancak Dodo Coin’e yatırım yaparken, kripto para pazarı ve DeFi sektörünün oldukça hızlı dalgalandığının bilinmesi gerekir. Ayrıca Dodo Coin, şimdiye kadar yapılan güvenlik denetimlerini başarıyla geçmiş olsa da blockchain sistemlerinin gelişmeye açık olması, ileride şimdiden öngörülemeyen riskler altında kalmasına neden olabilir. Yenilikçi ve değişime hızlı adapte olan bu yapılarda, yüksek risk faktörünün bulunduğu ve bilgisayar korsanlarının yatırımcıları olumsuz koşullarda bırakabileceği bilinmelidir. Bu nedenle her türlü kripto para yatırımında öncelikle, kaybedilse bile üzmeyecek miktarlarla işleme başlanması önerilir. Bunun yanında genel market analizi ve geçmiş Dodo Coin grafik incelemelerinin yapılması da yatırımlara daha iyi yön verilmesini sağlayabilir.

  Bu yazımız ilginizi çektiyse site içerisinde bulunan Twt Coin geleceği ve Rose Coin geleceği gibi diğer inceleme yazılarımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Dodo Coin Projesi ve Amacı

  Dodo platformu, sahip olduğu PMM algoritması ile yatırımcı sermayesinin verimli şekilde kullanılmasına izin veren bir likidite protokolüdür. PMM algoritması, varlıklar için en doğru fiyatları bulmada oracle adı verilen verileri kullanır. Daha sonra likidite sağlayıcılar, istikrarlı bir fiyat yakalamak, zararları azaltmak ve portföyü dengeye getirmek için ortalama fiyatlarda bir likidite sağlar. Platform bütün bu işlemleri yerel tokenı Dodo Coin ile destekler. Özetle, Dodo Coin amacı yatırımcıların hızlı fiyat dalgalanması ve arbitraj gibi olumsuz piyasa koşullarından etkilenmesini minimuma indirmektir.

  Dodo protokolü, yeni varlık ihracatında likidite havuzu oluşturmayı engelleyen bütün problemleri ortadan kaldırır ve varlık oranı, ücret oranı, likidite derinliği gibi farklı parametreler üzerinde özelleştirme yapmaya izin verir. Bütün bu özellikleri ile fırsat eşitliğinin olduğu piyasa koşullarını mümkün hale getirir ve profesyonel piyasa yapıcılara çeşitli teknik çözümler sağlar. Platformun sunduğu avantajların incelenmesiyle Dodo Token nedir sorusu daha iyi cevaplanabilir.

  • SmartTrade: Dodo, Ethereum ve BSC (Binance Smart Chain) üzerine kurulmuş bir ağdır ve herhangi iki coin arasında ticareti mümkün kılar. Sahip olduğu SmartTrade mekanizması ile yatırımcıların piyasadaki en iyi fiyatları alması için likiditeyi akıllıca kullanır. Bu şekilde Dodo üzerinde al-sat yapanlar, Dodo Coin ile ödüllendirilir ve ticaret madenciliğine katılabilir.
  • Likidite Havuzları: Dodo Özel Havuzu ve Dodo Otomat Makinesi adı verilen mekanizmalar, kullanıcılara piyasa yapıcı sistemlerini kurma ve yönetme esnekliği verir. Tamamen gözetimden uzak ve izinsiz çalışan bu sistem, ideal fiyat eğrilerini tespit etmede ve likidite oluşturmada havuzları yapılandırır.
  • Kitle Paylaşımı: Token dağıtımı ve likiditede eşit fırsatlara sahip olmak için kitle paylaşımı özelliği kullanılır. Crowdpooling adı verilen bu yöntem, herhangi bir bot veya önden müdahale olmasını engeller. Likidite korumalarına ek güvence getirir ve kullanıcılara özel telif kampanyaları sunar. Kullanıcılar, istedikleri projeye güvenle katılım sağlayabilir.
  • Madencilik: Dodo platformunda likidite madenciliği ve ticaret madenciliğinin dışında, Combiner Harvest denilen başka bir madencilik türü de bulunur. Bu madencilik yönteminde, havuz oluşturucuları ve likidite sağlayıcı tarafından desteklenir. Platform katılımcıları, Dodo ile birlikte çalışan ve gelecek potansiyeli barındıran projelere madencilik ile kolay erişim sağlar. Ayrıca bu projelerin likidite havuzu oluşturma yetkisi de vardır. Likidite sağlayıcılar ise Dodo Coin ile ödüllendirilir.
  • PMM: Proaktif Piyasa Yapıcı adı verilen PMM mekanizması, eğri eğimi ve varlık oranı gibi parametrelerin ayarlanmasına izin veren esnek bir modeldir. Bu anlamda işlevli piyasa yapıcılardan farklıdır. Temel olarak, fiyat keşfi yapmak ve yeterli likidite sağlamak amaçlarıyla çalışır.

  Dodo platformunun bu kadar özellikli olması ve gelişmiş kazanç araçları barındırması, yatırımcıların Dodo Coin alınır mı diye merak etmesine yol açmış durumda. Gelecekte Dodo Coin artar mı net olarak kestirilemese de çoğu analist bu tokenın iyi bir yatırım aracı olduğunu söylemekte. Fakat yatırım yapmak isteyenlerin her zaman kendi fikir ve analizlerine bağlı kalarak hareket etmesi oldukça önemli. Ek olarak, burada paylaşılanlar hiçbir koşulda yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz, yalnızca genel bilgilendirme amacı taşır.

  Dodo Coin Nereden Alınır?

  Dodo coin alınır mı diye merak eden bir çok yatırımcı aynı şekilde Dodo coin nereden alınır diye de merak etmektedir. Biz kripto para dünyası olarak okurlarımıza her zaman dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’yi önermekteyiz. Eğer hala üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon inidirimi sağlayan referans kodundan yararlanabilirsiniz. Böylece Dodo Coin gibi yüzlerce altcoine de yatırım yapabilirsiniz.

  Eğer farklı borsalar hakkında fikir sahibi de olmak istiyorsanız en güvenli kripto para borsaları yazımızı okuyabilir ve farklı yatırım platformları hakkında bilgilenebilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  3 Yorumları

  1. Gayet anlaşılır bir anlatım olmuş siteyide beğendim
   başarılı emeğinize sağlık başarılar

  2. Geleceği parlak gibi görüyorum açıklamalar için teşekkürler yatırım yaparmıyım düşünmem lazım ?

  3. Çağdaş Parlu Cevapla

   Dodo coin gerçekden başarılı ve güzel giden coin sizin sayenizde yeterli bilgi aldık almak isteyenlere öneririm?

  Bir yorum Yaz