En az komisyon alan Bitcoin borsası, kripto para birimlerine olan ilginin gitgide artmasıyla birlikte bütük merak konusu haline geldi. Borsada yapılan her işlemde az miktarlarda ödenen komisyon ücretleri düşükmüş gibi gözükse de, özellikle sık alım-satım yapanlar için yüksek ödeme anlamına gelebiliyor. Çoğu yatırımcı aldığı karın minimum tutarını borsaya komisyon olarak ödemek istiyor, bu nedenle düşük komisyon ücreti sunan borsalar daha fazla kullanıcının tercihi haline geliyor. Bu yazımızda en az komisyon alan kripto borsaları ve özelliklerini derledik.

İçeridekiler

  En Az Komisyon Alan Bitcoin Siteleri

  Kripto para borsalarında gerçekleştirilen her işlem karşılığında borsaya belirli bir komisyon ücreti ödenir. Pozisyonun zararla veya karla kapatılması, borsaya ödenen komisyon oranını etkilemez. Bütün borsalarda aynı olmamakla birlikte çoğu kripto para sitesi, kullanıcılarına sunduğu komisyon oranını hacme göre belirler. Yatırımcının borsada gerçekleştirdiği alış-satış hacmi ve varlık miktarına bağlı olarak farklı komisyon oranları uygulanır. Yani birçok borsada ödenen komisyon ücreti, son 1 ayda yapılan işlem hacmine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca piyasada alıcı veya yapıcı durumunda olmak da komisyon ücretlerini etkiler. İşte en fazla tercih edilen uygun komisyon ücretli kripto para borsaları…

  Binance

  Kripto Para Borsası; Binance
  Kripto Para Borsası; Binance

  Binance, pek çok konuda bir kripto para borsasından beklenenleri en iyi şekilde karşılayan platformlardan biri. Masaüstü ve akıllı cihaz üzerinde kullanılabilen Binance, basit arayüzü nedeniyle en fazla kullanılan Bitcoin uygulaması olarak geçiyor. Yüksek işlem hacmi, güvenlik önlemleri ve kripto para çeşitliliğinin yanı sıra, oldukça düşük komisyon ücretlerine de sahip. Binance borsasında uygulanan komisyon ücretleri hacme veya alıcı, yapıcı olma durumuna göre değişiklik göstermiyor ve %0,1 oranında uygulanıyor.

  50 milyondan fazla yatırımı bulunan kullanıcılar için bu oran %0,9’a düşüyor. Buna ek olarak, komisyon işlemlerinde BNB Coin kullanmayı tercih eden kullanıcılara ekstra komisyon indirimi uygulanıyor ve ücret %0,075’e kadar düşüyor. Başka bir kullanıcının Binance referansı üzerinden üyelik açan kullanıcılar ise, bu ücretlere ek olarak komisyon indirimi kazanabiliyor. Dolayısıyla Binance, komisyon ücretlerinde oldukça düşük oranlar sunuyor ve para çekim ile yatırma işlemlerinde ekstra kesinti talep etmiyor.

  Eğer siz de Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve Binance referans kodu indiriminden faydalanarak ömür boyu %10 daha az komisyon ödeyebilirsiniz. Zaten düşük komisyon oranlarına sahip Binance’de bu fırsat ile çok daha az komisyon ödemesi yapabilirsiniz.

  Huobi

  Bitcoin Borsası Huobi
  Bitcoin Borsası Huobi

  2013 yılında kurulan Huobi, hack saldırılarına karşı sunduğu yüksek güvenlik önlemleriyle dikkat çekiyor ve hacklenmemesiyle biliniyor. Bunun yanı sıra bütün kullanıcılara, alım-satım işlemlerini yaparken %0,099 oranında bir komisyon ücreti sunuyor. Bu işlemlerde Huobi Token kullanan kullanıcılar ise  %0,07 oranında bir komisyon ücreti ödüyor. Bu anlamda Huobi, en az komisyon alan Bitcoin sitesi listesinde başı çeken Binance’in tahtına göz dikmiş durumda.

  KuCoin

  KuCoin - Kripto Para Borsası
  KuCoin – Kripto Para Borsası

  2017 ylında Singapur merkezli bir kripto sitesi olarak faaliyetlerine başlayan KuCoin, Eylül 2020 tarihinde 200 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı. Bu tarihten sonra yeni kullanıcıları kendine çekmek ve piyasaya güven aşılamak için komisyon oranlarında indirime gitti. Buna göre; KuCoin borsasında 0 ile 12 arasında değişen komisyon seviyeleri bulunuyor. Her seviyede sunulan komisyon ücreti ise kullanıcının son 30 günde elinde bulundurduğu KuCoin Shares Token ve işlem hacmine göre değişiyor. Sonuç olarak yapıcı ve alıcılar %0,1 ile %0,025 arasında değişen komisyon ödemelerine sahip olabiliyor.

  Kraken

  Amerika merkezli bir kripto para borsası Kraken, karışık bir arayüzü olsa da en az komisyon alan kripto para borsalarından biri olarak geçiyor. Bu nedenle de kripto para yatırımcıları tarafından tercih ediliyor. Kraken borsasında alıcı emirleri için %0,26, yapıcı emirleri için ise %0,16 oranında komisyon kesintisi yapılıyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, son 1 aydaki işlem hacmine göre ekstra komisyon indirimi kazanabiliyor.

  BtcTürk

  201e yılında kurulan BtcTürk, Türkiye menşeili kripto para borsası. Farklı kripto para çeşitlerini sunan bu güvenilir platform, seviye seviye farkeden ücretlendirme sistemi nedeniyle de yatırımcıların onayını almış durumda. Masaüstü kullanımın yanı sıra akıllı cihaz üzerinde de başarılı bir kripto para uygulaması sunan BtcTurk, kullanıcılarına alıcı veya yapıcı olma durumuna ve son 1 aydaki işlem hacmine göre ayrı ayrı komisyon oranları sunuyor. Ayrıca komsiyon ödemelerinde TL veya kripto para tercih etme durumu da borsaya ödenen ücret oranını etkiliyor. BtcTurk borsasında uygulanan komisyon ücretleri yapıcılar için %0,10 ile %0,01 arasında değişiyor. Bu ücretler alıcılar için %0,18 ile %0,04 arası değişiklik gösteriyor.

  Icrypex

  2018 yılında Gökalp İçer tarafından kurulan bu Türk borsası, nispeten yeni bir kripto para borsası olmasına rağmen sunduğu ücretlendirme sistemi ile en az komisyon alan kripto borsası listesinde yer alıyor.Icrypex, diğer pek çok borsadan farklı olarak hacme bağlı bir komisyon sistemine sahip değil ve piyasa yapıcılarına %0,0025, piyasa alıcılarına ise %0,0035 oranında ücretlendirme uyguluyor. Bu düşük komisyon oranları nedeniyle Icrypex, özellikle Türk yatırımcılar arasında yükselişte olan bir platform.

  Paribu

  Bir diğer Türk borsası olan Paribu, en güvenilir Türk kripto para borsaları arasında yer alıyor. Fakat düşük işlem hacmi ve altyapısal sıkıntılar nedeniyle yatırımcıların bütün hareketlerden en iyi şekilde faydalanmasını zaman zaman engelleyebiliyor. Buna rağmen uyguladığı düşük komisyon oranları nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor. Paribu, TL ile işlem yapan ve 100.000 TL’ye kadar işlem hacmine sahip kullanıcılarına, yapıcı olma durumunda %0,25, alıcı olma durumunda ise %0,35 oranında komisyon kesintisi yapıyor. 50 milyon TL’den yüksek işlem hacmine sahip kullanıcılara ise yapıcı ve alıcı olmak faketmeksizin %0,05’lik bir komisyon oranı sağlıyor. Bunun yanı sıra bütün para çekim emirlerinde 3 TL ücret kesintisi yapıyor.

  Aynı zamanda en güvenli Bitcoin Sitesi yazımızı okuyarak da başka kripto para borsaları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz