ERC-20 ağı, kendi zinciri olmayan ve Ethereum ağında üretilmiş çeşitli tokenları ifade eden bir kavramdır. Bu ağ, belirli standartlarla farklı özelliklerde token üretiminin önünü açan bir sisteme sahiptir. Kripto marketteki çoğu kripto varlığın ERC20 ağı üzerinde üretilmiş olması, pek çok kişide bu yapıya dair merak uyandırır. Bu yazımızda ERC20 ağı nedir ve ERC-20 adresi nedir yakından değerlendirdik.

İçeridekiler

  ERC-20 Nedir?

  Kripto marketin güçlü projelerinden olan ve genellikle Bitcoin’den sonra en büyük proje sayılan Ethereum, kullanılmaya başlandığı ilk günden beri ciddi geliştirmeler yaşadı. Akıllı kontrat kullanımını ve dağıtık uygulama uyumluluğunu artıran Ethereum, ERC-20 ağıyla yeni kripto para projelerinin gelişimine de yardımcı oldu. Pek çok kişi için büyük merak konusu olan ERC20 nedir sorusu, “Ethereum Request For Comments” açılımıyla ifade edilebilir. “Yorumlar İçin Talep” anlamına gelen bu ifadeye eklenen 20 sayısı, bu standarda özel bir kimlik numarasıdır.

  Vitalik Buterin ile Fabian Vogelsteller ikilisinin 2015 yılında geliştirdiği  ERC-20 standardı, Ethereum ağında farklı tokenların geliştirilmesine ve dağıtılmasına izin veren bir sistemdir. Buna göre, ağ üzerinde her geliştiricinin belirli kurallar çerçevesinde hareket etmesi gerekir. Böylece akıllı sözleşme ve dApp’ler arasında sağlıklı bir iletişim kurulur. Bu ağ üzerinde token geliştirmek, sıfırdan proje geliştirmekten çok daha kolay ve hızlıdır. Belirli standartlar üzerine eklenen özellikler, hem vakit kazandırır hem de iş yükünü hafifletir. Temel kod yapısını kullanarak coin geliştirmek pek çok borsaya, donanım cüzdanına ve yazılıma da uyumlu olmak anlamına gelir.

  ERC-20 Cüzdan Nedir?

  ERC-20 ağı, Ethereum üzerinde çalışan ve diğer ağlarda çalışmayan bir çalışma prensibine sahiptir. Hızlı, kolay ve güvenli bir yatırım sistemi geliştirmek için ortaya atılan bu sistem ERC-20 cüzdan adı verilen özel cüzdanları kullanarak çalışır. Bu durumda akıllara ERC-20 cüzdan adresi nedir sorusunu getirir. ERC-20 cüzdanı farklı kripto para transfer işlemlerinin kolay şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bu cüzdan sayesinde kullanıcılar, ERC-20 ağında üretilen farklı kripto para transfer işlemlerini hızlı ve kolayca gerçekleştirebilirler.

  Her işlemde kullanıcısına tam koruma ve güvenlik sağlayan ERC-20 cüzdanı, varlıkları borsada saklamak yerine cüzdanda tutmaya yardımcı olur. Böylece bakiye kayıp riski de sıfıra iner. Her türlü ERC-20 coin transferinde her iki tarafın da cüzdan kullanıyor olması en güvenli ve avantajlı işlemleri mümkün kılar. Kullanıcılar ERC-20 cüzdanları ile herhangi bir borsaya bağlı kalmadan kendi aralarında token transferi yapabilir ve varlıklarına tam güvenlik katmanı getirebilir. Kullanımı son derece kolay olan cüzdanlar, mobil cihaz üzerinden takip edilen bir sisteme sahiptir. Bu da her an her yerde varlık kontrolü gerçekleştirmeyi ve işlem yapmayı sağlar.

  ERC-20 Tokenları ve Özellikleri

  ERC-20 ağı üzerinde oluşturulan, madenciliği olmayan ve kontrat karşılığı geliştirilen tokenların tümü, ERC-20 token nedir sorusuna verilecek cevabı simgeler. İlk coin arzı ile dağıtılan bu varlıklar sabit token, hizmet tokenı ve menkul kıymet tokenı olmak üzere farklı amaçlar için kullanılabilir. Link, Ada, Net, Bat, Iotx, Mana gibi varlıkların dahil edildiği ERC-20 token listesi oldukça uzundur. Bu tokenların sunduğu genel avantajlar ise şu şekildedir:

  • Müdahale Edilebilirlik: Tüm ERC-20 birimleri birbirine dönüştürülebilir ve takas edilebilir. Böylece kullanıcılar anlık nakit ihtiyaçlarında ve para transferlerinde bir birimi diğeri yerine kullanarak hız kazanır.
  • Popülarite: Çok sayıda borsa, akıllı kontrat ve cüzdan ile uyumlu olan ERC-20 tokenları, kabul görmüş standartlar çerçevesinde üretilir. Bu da geniş bir kullanıma ve güvene ulaşmasını sağlar.
  • Esneklik: Erc-20 tokenları kişiselleştirilebilir ve farklı uygulamalara entegre olabilir. Bu da kullanım alanının oldukça geniş olmasında etkilidir.

  ERC-20 Tokenları Neler?

  Sitemizde incelediğimiz ERC-20 Tokenların listesi ise şöyle;

  Yukarıdaki bağlantılara tıklayarak inceleme yazılarımızı okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz