ENS Coin nedir, kripto para borsası Binance’e girdikten sonra yatırımcıların araştırmaya başladığı bir soru. Ethereum blok zincirindeki açık, genişletilebilir ve dağıtık bir adlandırma sistemi olarak tanımlanan ENS, kolay kullanıcı adresleri oluşturmada kullanılır. Bu yazımızda Ethereum tabanlı bir isim hizmeti olan ENS Token nedir, avantajları nelerdir ve güvenli midir sorularına yanıt aradık.

İçeridekiler

  ENS Coin Nedir?

  Kripto para ENS nedir anlamak için öncelikle açılımına bakmak gerekir. ENS, Ethereum Name Service, yani Ethereum İsimlendirme Hizmeti olarak geçer ve Ethereum zincirindeki bilgileri isimlendirerek kolay adreslere bağlamaya yarar. Bu şekilde kullanıcı cüzdan adreslerine akılda kalıcı ve kolay isimler verilmesine izin verir. Ethereum tabanlı ve açık kaynak kodlu bir zincir projesi olan ENS, internet IP adreslerini alan isimleriyle birleştiren DNS’lere benzetilebilir. Bu nedenle Ethereum Name Server nedir, ne değildir bu çalışma mantığı üzerinden açıklanabilir.

  İnternetteki IP adresleri, DNS sunucular sayesinde yeni alan isimleriyle ilişkilendirilir. ENS’deki sistem de DNS’lerle birlikte çalışma mantığı üzerine kuruludur. ENS, tıpkı İnternet Alan Adı Hizmeti olan DNS’ler gibi, etki alanına hiyerarşik isimlendirme tanımlayan bir sistemdir, ancak farklı olarak blok zincir tarafından desteklenir. Bu da ENS’ye ek yetenek ve özellikler tanımlar. Buna göre; 0x… ile başlayan bir kullanıcı cüzdan adresi, ENS Coin projesi sayesinde yeni bir alan adıyla kaydedilebilir ve bu yeni isim cüzdan adresine atanabilir. Bu şekilde cüzdan adreslerini düzenlemek, okunabilir hale getirmek ve yenilemek mümkün olur. Bu da kullanıcılar için cüzdan işlemlerinde büyük kolaylık sunar.

  ENS “alice.eth”ye benzer okunabilir isimleri; Ethereum ve diğer kripto para birimleri cüzdan adresleri, meta veriler ve içerik bileşenleri gibi farklı tanımlayıcılarla eşleştirmeyi hedefler. Ek olarak kurallı isimler ya da detaylı meta veriler de cüzdan adreslerine tanımlanabilir ve gerekirse alt alan isimleri oluşturulabilir. Etki alanlarına cüzdan adreslerinin yanı sıra website tanımlamak da mümkündür. Analistlerin yaptığı ENS Coin yorum ve beklentilerini olumlu şekilde etkileyen bu özellik, ENS’nin ileride yüksek oranda değerlenmesini sağlayabilir.

  Eğer siz de ENS Coin satın almak istiyor ve hala dünyanın en güvenilir kripto para borsası olan Binance’ye üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayacak olan Binance referans kodu avantajlarından faydalanabilirsiniz.

  ENS Coin Kaç TL ve Dolar?

  ENS Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. ENS Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra ENS Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 ENS Coin 262.04 TL 0.69%

  1 ENS Coin $ 9.06 Dolar 0.69%

  Ayrıca ENS Coin piyasa değeri ise $ 274,252,713 dolardır. Aynı zamanda ENS Coin günlük $ 38,292,534 dolar hacime sahiptir.

  ENS Coin Avantajları

  Pek çok kripto para uzmanına göre Ethereum Name Server geleceği sağladığı şu avantajlardan olumlu şekilde etkilenmektedir.

  • ENS ile kullanıcılar tarafından okunabilir cüzdan adresleri tanımlamak ve bu adresler üzerinden kripto para transferi yapmak mümkündür.
  • Bir dizi akıllı sözleşmeye dayanan ENS sistemi, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışır ve bu sayede DNS’lere kıyasla çok daha iyi bir güvenlik seviyesine sahiptir.
  • Kullanıcılara alt alan oluşturma ve alanlar ile alt alanları yeniden tanımlama izni verilir.
  • ENS sayesinde Swarm ve IPFS hash’lerine kolay erişim sağlanır.

  Bütün bunlara bağlı olarak ENS Coin avantajı ve potansiyeli yüksek bir projedir, fakat DNS’e göre karmaşık bir mimariye sahip olması, yeni sunulan bir hizmet olmasına dayalı kısıtlamalar ve bütün tarayıcılar tarafından desteklenmemesi gibi çeşitli dezavantajları da bulunur.

  ENS Coin Geleceği Nasıl?

  Domain kullanımı ve internet kullanım hakları, günümüz dijital dünyasındaki büyümeye bağlı olarak her geçen gün daha önemli hale geliyor. Bu nedenle Ethereum Name Service gibi projeler fazlasıyla ilgi çekiyor. ENS; kripto para transfer işlemlerini kolaylaştırmak ve cüzdan adresleri, internet siteleri, meta veriler ile çok daha fazlasına okunabilir isimler tanımlamak için Ethereum zincirinde kurulan bir isimlendirme hizmeti olarak biliniyor. Bu nedenle ENS Coin geleceği ve beklentileri incelendiğinde projenin yüksek potansiyel sahibi olduğu görülüyor.

  ENS platformunun yaptığı airdrop etkinlikleri ve Binance borsasında listelenmesi gibi özellikleri daha fazla yatırımcının projeye ilgi göstermesini sağlamış durumda. Uzmanlara göre projedeki hiyerarşik yapı, ENS geleceği bakımından önemsenmesi gereken durumlardan biri. Buna göre; her bir ENS kullanıcısı, seviyesi farketmeksizin alt alan isimlendirmelerini dilediği gibi düzenleyebilir ve değiştirebilir. Ters çözünürlük olarak tanımlanan bu sistemde “alice.eth” sahibi bir kullanıcı, kendine ait “pay.alice.eth” isimli bir cüzdan adresi oluşturarak bu adresi istediği şekilde yapılandırabilir.

  ENS Coin Güvenli mi?

  Yeni bir proje olan ENS’nin güvenilirliği tartışılan konulardan biridir. Ethereum zincirinde çalışan, açık kaynak kodlu Ethereum name Server yorum ve beklentileri bir hayli yüksektir. Buna katkı sağlayan özelliklerinden biri, zincir destekli bir güvenlik katmanına sahip olmasıdır. Dolayısıyla ENS Coin, aynı ağda çalıştığı için en büyük 2. kripto para birimi Ethereum kadar güvenlidir.

  Ethereum nedir yazımızı okuyarak ETH hakkında da fazlasıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  ENS Coin Yorumları

  Geleceğin internet kullanımını şekillendirmesi beklenen projelerden olan ENS yorum ve beklentileri bir hayli öne çıkıyor. Ancak website kurarken ve domain alırken merkezi yapılardan korunmak ve tam merkezsiz güvenli blok zincir uygulamaları kullanmak için ENS tek başına yeterli değildir. Bununla birlikte bilinmesi gereken bir diğer teknoloji IPFS, yani Gezegenler Arası Dosya Sistemi’dir. Her iki teknoloji bir arada çalışarak geleceğin merkeziyetsiz internet ortamını kurmaya yardımcı olur. Klasik website ve domain ilişkisinden farklı olarak yeni kurulan bu yapıda, internet sitesi alan kontrolü diğer partiler tarafından yapılmaz ve etki alan yetkisinin kaybedilmesi gibi bir risk bulunmaz. Çünkü blok zincir temelli bu iki teknoloji internet alanının tam yetkisini sahibine verir ve merkeziyetsiz olarak çalışır.

  ENS, IPFS ile birlikte çalışarak özgün adlandırmalar yapılmasına izin verir, ek olarak şu kullanımları sunar:

  • ENS, zaten sahip olunan .org, .com, .io, .app, .xyz gibi pek çok DNS ismiyle eşleştirilebilir ve bu sayede birden fazla eleman aynı isimle adlandırılabilir.
  • Sansüre dayanıklı merkeziyetsiz web site oluşturma ve siteleri IPFS’e yüklemede isim eşleştirmelerine yardımcı olur.
  • Kripto para transferlerinde okunamayan uzun adresleri kopyalayıp, yapıştırma ve yanlış adrese gönderme riski ENS sayesinde ortadan kalkar. Birden fazla kripto para birimi, token veya NFT için ENS isimleri kullanılabilir.

  Ayrıca, ENS Ethereum ana ağıyla yakından ilişkilidir. Bu da hizmet güvenliğinin Ethereum zinciri tarafından desteklenmesini sağlar. Dolayısıyla isimlendirme hizmetinden faydalanan kullanıcılar Ethereum seviyesinde bir güvenlik katmanında çalışır. Bu özelliklerin tümü bir arada incelendiğinde ve ENS Coin arzı göz önünde bulundurulduğunda ENS’nin gelecekte değerlenebilir projeler arasında yer aldığı söylenebilir. Yeni ve gelişmeye açık bir hizmet olması, gelecekte doğacak bir arz-talep kısıtlılığına neden olabilir. Özetlendiğinde ENS Coin yorumları pek çok yatırımcı ve uzmanın ilgisini çekmektedir. Hedeflerini tamamlamayı başarırsa yüksek kazanç getiren projelerden biri olabilir.

  Aynı zamanda sitemiz içerisinde bulunan Alpaca Coin yorumları ve OXT Coin yorumları gibi kripto para inceleme yazılarımızı da okuyarak bu blockchain teknolojileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  ENS Coin Alınır mı?

  Geleceğin internet ortamını şekillendirmek ve daha kolay tanımlanır adlandırmalar sağlamak için kullanılan ENS, potansiyeli yüksek bir projedir. Bu nedenle yakın takibe alınması gerekir. Çoğu uzmana göre ENS yorum ve beklentileri bir hayli olumlu gözükmektedir. Ancak ENS Coin artar mı ve ENS Coin alınır mı sorularına kesin bir yanıt vermek mümkün değildir. Yatırımcıların kendi risk katsayıları dahilinde işlem açmaları ve kripto para piyasasındaki yüksek volatiliteyi göz önünde bulundurmaları gerekir.

  Burada paylaşılanlar yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez ve pozisyonlar karşısında sorumlu tutulamaz. Her yatırımcı kendi yatırım kararı ile sorumludur.

  ENS Coin Nereden Alınır?

  Biz Kripto Para Dünyası olarak okurlarımıza her zaman dünyanın en güvenli kripto para borsası olan Binance’yi önermekteyiz. Eğer siz da ENS Coin satın almak istiyor ve hala Binance’ye üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan referans indirimimizden yararlanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz