Kripto para sisteminin lideri Bitcoin, altcoinlerin lideri ise Ethereum olarak bilinir. Yeni internet çağının temeli olan Ethereum, sahip olduğu teknoloji ve piyasaya aşıladığı güven ile dijital para sisteminin en büyük 2. kripto varlığıdır. Vitalik Buterin ve ortakları tarafından 2013 yılında kullanıma sunulan Ethereum, akıllı kontrat tabanlı bir altyapıya ve merkeziyetsiz bir sisteme sahiptir. Piyasaya sürüldüğü ilk günden beri artan fiyatı ve yatırımcı sayısıyla öne çıkmasına rağmen, kripto para ekosisteminde Ethereum gibi başka coinler de Eth’nin rakibi olarak bulunur. Peki bu rakipler kimdir ve özellikleri nelerdir? Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte bu listeyi sizin için hazırladık ve bu rakip Coinlerin teknolojilerini sizler için kaleme aldık. Belki sizde bu yazımızdan sonra Etherum gibi yükselecek Coinleri keşfedebilirsiniz.

Ethereum Rakibi Coinler Listesi

  1- Cardano (ADA)

  Ethereum rakibi coinler arasında, başı Cardano (ADA) çeker. Ethereum’un ilk rakibi olarak da bilinen ADA, bu anlamda piyasaya sonradan çıkan pek çok kripto varlığa örnek oldu. Ethereum’un kurucu ortaklarından Charles Hoskinson’ın piyasaya sürdüğü Cardano, son derece iddialı bir projeye sahip. Kurumsal alanda açık ve kapalı blokzincir taleplerini karşılama amacı olan ADA, aslında Ethereum’dan şu an için geride kalıyor ama ilerisi içim umut vaat ediyor. Bir gün Ethereum gibi yükseleceğine inanan büyük bir kitle mevcut.

  Hisse ispatı yani (Proof of Stake) modelinin dışında hemen hemen Ethereum ile benzer bir sisteme sahip olan ADA, güçlü bir yapıya sahip olsa da geleceğe dönük yatırımlarda Ethereum’un çok daha fazla kazanç getireceğine inanılıyor. Ethereum’un artan transfer ücretlerine karşılık yakın zamanda Berlin güncellemesi gerçekleştirmesi ve Temmuz ayı için Londra güncellemesi planlaması da ADA’nın bir adım geride kalmasına neden oldu. Yine de ETH’nin en ciddi rakipleri arasında bir numarayı Cardano çekiyor diyebiliriz.

  2- Polkadot (DOT)

  2016 yılında Ethereum ekibinden ayrılan Dr. Gavin Wood, ilk başta ETH CTO’su ve kurucularından biriydi. Sonraki dönemde önemli blok zincir geliştiricilerinden Peter Czaban ve Robert Habermeier ile bir araya gelen Wood, Polkadot’u ortaya çıkardı.

  Ethereum’un çözemediği bir sorun olan ölçeklenebilirlik problemini çözme amacıyla piyasaya sürülen Polkadot, ETH rakibi coinler arasında bizim gözümüzde 2. sırada yer alır. Birlikte çalışılabilir bir sistem kurmak için Sharding teknolojisini kullanan Polkadot, verileri gruplara bölerek paylaştırır ve bu sayede paralel işlem yapılanmasına izin verir. Bütün işlemleri gerçekleştirip bütün veriyi kaydetmek yerine, işlemleri küçük gruplara ayırarak saklayan bu sistem; ağın güvenli bir şekilde ölçeklenmesine imkan tanıyor. Ethereum’un akıllarda soru işareti bırakan en büyük olaylarından birisi olan ölçeklenebilir olmamasına DOT çözüm bulması bu Coine olan gelecek beklentisini oldukça arttırmış durumda.

  3- Avalanche (AVAX)

  Bir sonraki Ethereum olma konusunda oldukça iddialı olan Avalanche projesinin öncüleri arasında, Cornel Üniversitesinde Profesör olan Emin Gün Sirer bulunur. Ava Labs tarafından 2020 yılında piyasaya sürülen AVAX, Ethereum’da yapılan projelerin oldukça kolay şekilde gerçekleşmesine izin verdiği için tercih edilen bir kripto varlıktır.

  Proje olarak DOT gibi, Ethereum’daki ölçeklenebilirlik sorununa odaklanan AVAX; yüksek güvenlik seviyesi ve işlem hızına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Konsensüsü “Team Rocket” adındaki anonim bir grup tarafından geliştirilen projede, fikir birliği için lider seçme gereksinimi yoktur. Küçük grupların rastgele örnekler oluşturması ve bütün düğümleri konsensüse yönlendirmesiyle saniyede 4500’e kadar çıkan bir işlem hızına sahiptir. AVAX projesinde bir işlem bir saniyenin altında tamamlanma özelliğine sahiptir.

  4- Solana (SOL)

  Toplam piyasa değeri bakımından henüz yolun başında olan SOL, aslında güçlü bir ETH rakibi olarak görülüyor. SOL ağının USDT ihracına izin vermesi bunun en temel nedenlerinden biri. Eğer SOL Coin hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız (SOL) Solana Coini gelecekte neler beklediğini ele aldığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

  5- Algorand (ALGO)

  MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan ALGO, Singapur merkezli bir kripto paradır. Yine Ethereum ölçeklenebilirlik problemine odaklanan projede, yazılımcılar akıllı sözleşmeler ve Dapp’ler yardımıyla geliştirilebilir bir altyapıya sahip oluyor ve böylece Ethereum rakipleri arasında ilk beşte yer alabiliyor. Yazılım Geliştirme Kitleri (SDK) ile işlemlerin kolay şekilde gerçekleşmesine izin veren sistem, geliştiricileri kendi platformuna çekerek büyümeyi amaçlıyor. Güvenlikten ödün vermeden işlem hızını arttıran projede, çatallaşmanın önüne geçilerek protokol güvenliği sağlandı. İki bloğun aynı anda çoğaltılmasına izin vermeyen ALGO sisteminde, her turda sadece tek bir blok üretiliyor. Bu sayede kullanıcılar blok işlemlerinin kesinliğine hemen güvenebiliyorlar ve işlemler daha hızlı gerçekleşiyor.

  Güvenlikten ödün vermeden işlem hızını arttıran projede, çatallaşmanın önüne geçilerek protokol güvenliği sağlandı. İki bloğun aynı anda çoğaltılmasına izin vermeyen ALGO sisteminde, her turda sadece tek bir blok üretiliyor. Bu sayede kullanıcılar blok işlemlerinin kesinliğine hemen güvenebiliyorlar ve işlemler daha hızlı gerçekleşiyor.

  Eğer siz de bu Coinlerden birine yatırım yapmak isterseniz sizin için hazırlamış olduğumuz En İyi Ve En Güvenilir Siteleri ele aldığımız yazımızdan faydalanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz