Fantomcoin yorumları ve hedef beklentileri ile kripto para ekosisteminin ilgi çeken birimleri arasında yer alıyor. Fantom Coin, özelleştirilmiş konsensüs algoritması ve DAG akıllı sözleşme sistemine sahip olan Fantom platormunun yerel kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizler için Fantomcoin nedir derinlemesine inceledik ve FTM Coin geleceği hakkındaki beklentileri paylaştık.

İçeridekiler

  FTM Coin Nedir?

  Kripto para yatırımcıları merak içinde kripto para FTM nedir sorusuna yanıt arıyor. FTM Coin, diğer kripto para birimlerinden ayrışan özellikleriyle öne çıkıyor. FTM Coin nedir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle projenin tarihini incelemek gerekiyor. Fantom Coin, 2018 yılında The Fantom Foundation platformunun temel ürünü olarak geliştirildi. Fantom Mainneti olarak adlandırılan OPERA ise 2019 yılında çalışmaya başladı. Token geliştirilmesinden sorumlu olan platform, Güney Kore’den bir bilgisayar uzmanı olan Dr. Ahn Byung Ik tarafından kuruldu.

  Fantom platformu, grafik tabanlı dağıtık defterlerin programlanmasına uygun bir arayüz sunar. Temelinde, işletme ve uygulamalar için block zincir temelli, kolay ve erişilebilir akıllı defter hizmetleri sağlar. Bütün bu işlemleri ise yerel para birimi olarak kullanılan ve akıllı sözleşmelerle birlikte çalışma özelliği taşıyan FTM Coin ile destekler. Fantom Coin, kısa onay bekleme süreleri, pasif gelir imkanı ve kullandığı Lachesis konsensüsü ile adından söz ettirir. En önemli FTM Coin avantajları şu şekilde sıralanır:

  • Ağ Güvenliği: Fantom, PoS mekanizmasını kullanır ve doğrulayıcıların elinde FTM tutmasını zorunlu kılar. Belirli bir miktar üzerinde FTM Coin’e sahip olan kullanıcılar, çeşitli işlem ücreti ve ödüller için kendi doğrulayıcı ağını çalıştırma hakkını kazanır. Buna bağlı olarak, FTM Coin sahiplerinin ödül kazanımı için elindeki varlıkları başka bir doğrulayıcıya devretme seçeneği olur. Doğrulayıcı işlemler ise verdikleri hizmet karşılığında ödül kazanır. Bu sistem sayesinde, bütün doğrulayıcılar eldeki FTM’lerini kilitler ve ağ güvenliğini sağlar.
  • Ağ Ücretleri: Fantom ağındaki işlemler karşılığında, spam ve zararlı içerikleri önlemek ve doğrulayıcı hizmetlerini karşılamak için küçük miktarda FTM Coin ödenir.
  • Oy Hakkı: Ekosisteme dair alınan kararlar tamamen şeffaftır. Bunun için elinde FTM Coin olan kullanıcıların ağ kararlarına katılma ve fikir beyan etme hakkı olur. Kullanıcıların eldeki FTM miktarına eşdeğer oy hakkı olur. 1 FTM 1 oy hakkı verir.
  • Akıllı Sözleşme Desteği: FTM Coin, bütün DeFi paketlerinde teminat olarak kullanılır. Ayrıca akıllı sözleşmeler tarafından desteklenir. Böylece ölçeklenebilir ve yüksek güvenliğe sahip işlem yapılmasını sağlar.

  Genel özellikleri bu şekilde sıralanan FTM Coin kullanıcılarına akıllı sözleşmelerin yanı sıra, DeFi işlemlerinden faydalanma imkanı da verir. Proof of Stake algoritmasıyla çalıştığından madenciliği yoktur ve stake üzerinden gelir sağlar. Ayrıca ödeme aracı olarak kullanılabilir. Bu nedenle kurumlara hitap eden bir kripto para birimidir. Bu ek özellikleri nedeniyle FTM Coin yorumları marketin ilgi çeken konularındandır.

  FTM Coin Kaç TL ve Dolar?

  FTM Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. FTM Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra FTM Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 FTM Coin 8.74 TL 0.76%

  1 FTM Coin $ 0.302315 Dolar 0.76%

  Ayrıca FTM Coin piyasa değeri ise $ 847,931,953 dolardır. Aynı zamanda FTM Coin günlük $ 63,821,733 dolar hacime sahiptir.

  FTM Coin Yorumları

  Kripto para piyasasında Ftm yorum bakımından hakkında pek çok iddia bulunuyor. Bunlar arasında ağın sunduğu yüksek hız ve güvenlik gibi avantajların, yerel para birimine olumlu şekilde yansıdığı görünüyor. Genel analist yorumlarına bakılacak olursa, FTM Coin’in sürekli olarak kendini geliştiren bir platforma ve projeye sahip olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle ilk ICO’sunda 40 milyon dolardan fazla para toplayan bu kriptoda ileride daha yüksek seviyelerin test edilmesi mümkün.

  Buna ek olarak yatırımcı kitlesini fazlasıyla geliştiren proje, her geçen gün büyümeye ve değerlenmeye devam ediyor. Kurumsal şirketlere hitap eden yapısı gereği, ilerleyen dönemde daha fazla büyük yatırımcının ilgisini çekmesi olası. Ancak bu kriptoda genel tahminler olumlu dursa da yatırım yaparken geçmiş FTM Coin grafik ve hareketlerinin incelenmesi öneriliyor.

  Eğer siz de FTM Coin satın almak istiyor ve hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan Binance Referans kodundan faydalanabilirsiniz. Böylece dünyanın en güvenli Bitcoin sitesinden ömür boyu %10 az komisyon ödersiniz.

  FTM Coin Geleceği Nasıl?

  Fantom platformunun arkasında çok yönlü, blockchain alanında deneyim sahibi ve büyüme hedefli bir ekip yer alıyor. Ekibe göre, FTM geleceği pek çok uygulama arasında uyumluluk yakalamayı hedefliyor. Aynı zamanda merkeziyetsiz, ölçeklenebilir ve hızlı bir kontrat ağı kurmaya çalışıyor. Bu özellikleri ile büyük firmaların ve şirketlerin ilgisini çeken proje, bireysel yatırımcılar için de çeşitli alternatifler sunuyor. Farklı sektörleri bir araya getiren yapısı nedeniyle FTM Coin tahminleri arasında projenin değerlenme beklentisi bulunuyor.

  Analistler, FTM Coin’de orta ve uzun vadede yükseliş olabileceğini ifade etse de, yatırımcıların DeFi piyasasının hızlı dalgalanma niteliğini unutmaması ve yatırım kararlarını emin adımlarla yönetmesi öneriliyor. Kesin yatırım diye bir şeyin olmadığının bilinmesi ve destek direnç noktaları göz önünde bulundurularak işlem açılması gerekiyor.

  Bu yazımız ilginizi çektiyse Mina Coin geleceği ve Rose Coin Geleceği yazılarımızı okuyabilir ve bu teknolojiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  FTM Coin Projesi ve Amacı

  Fantom, her sektörde ve her yerde ticaret yapan kurumlar arasında uyumluluk sağlama ve kendi tokenı ile işlemleri destekleme özelliğine sahip bir blockchain platformudur. Buna göre FTM Coin amacı, kullandığı DAG teknolojisi ile farklı organlar arasında uyum yakalamak ve veri paylaşımı ile gerçek zamanlı işlemlere izin veren güvenli yeni nesil bir ağ sunmaktır. Ek olarak Fantom, doğruluğun otomatik kontrol edilmesini sağlayan, akıllı sözleşmelere kanıt oluşturan ve talimatların verimli şekilde yürütülmesini sağlayan bir sanal makine geliştirmeyi de hedefler.

  Fantom projesi, DAG (Döngüsel Olmayan Diyagram) tabanlı bir dağıtık defter konsensüsünü kullanır. Bunun için aBFT adı verilen ilkeleri çalıştırır ve akıllı sözleşmelere yüksek güvenlik atamaları yapar. DAG sistemi, Lachesis protokolünü kullanarak kontratlar için ekstra güvenlik geliştirmeleri ve yüksek kapasite sağlar. Ayrıca işlem hızını oldukça yükseltir. Bu sayede güvenli, ölçeklenebilir ve hızlı bir platform kurar. Bu özellikleri ile FantomCoin geleceği parlak projelerden biridir. Ayrıca Fantom şu niteliklere sahiptir:

  • Sınır ötesi işlemlerde ve cüzdanlar arası transferlerde hızlıdır.
  • İşlem masrafları düşüktür.
  • Yerel token üzerinden gelir elde etmek kolaydır.
  • Hızlı emir onayı sunar. Bu sayede avantajlı fiyatı yakalayarak işlem gerçekleştirme  ve karı koruma imkanı tanır.
  • Kredi almak isteyen kullanıcılar için özelleştirilmiş akıllı sözleşmeler sunar. Kredi veren kullanıcılar ise risksiz faiz kazanma fırsatı yakalar.
  • Stake yapan kullanıcılara risksiz kazanç tanımlar.
  • Herhangi bir node ağa katıldığında diğer nodelardan haberdar olmak zorunda kalmaz.
  • Onay bloklarında topografik sıralama oluşturulurken Lamport damgaları kullanılır.
  • aBFT olarak bilinen Eş Zamansız Bizans Hata Toleransı konsensüsü için pek çok farklı algoritmayı bir arada kullanır.
  • Dağıtık ve ölçeklenebilir sistemler için kullanılan Lachesis mekanizması, platforma özel olarak geliştirilmiştir. Bu sayede benzersizdir.
  • Güvenli ve farklı alanlara uyumlu bir ağ kurarak bütün dünyaya ulaşmayı hedefler. Bunun için Ethereum ile uyumlu ERC-20 standardına göre üretilen yerel tokenını kullanır. Ayrıca BEP2 standardına sahip başka bir FTM Coin versiyonunu da kullanıma sunar. Böylece farklı platformlar üzerinden kullanım ve farklı varlıklar arasında otomatik dönüştürme imkanı tanır.

  Platformun yaptığı açıklamaya göre; FantomCoin bütün dünyada kullanılan bir kripto para birimi olma hedefi taşır. Uyumluluk, hız, güvenlik gibi avantajları FantomCoin yorum ve açıklamalarından öne çıkan özelliklerdir. Ancak FTM Coin her ne kadar yüksek potansiyel taşıyan bir proje olsa da, yatırımcıların kripto marketin yüksek risk taşıdığını unutmaması gerekir. Bu içerikte paylaşılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemelidir. Bu site, yatırımcı pozisyonları karşısında sorumlu tutulamaz.

  FTM Coin Nereden Alınır?

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi biz okurlarımıza her zaman güvenlik nedeni ile Binance borsasını önermekteyiz. Eğer siz de Binance’ye üye olmak istiyorsanız buraya tıklayabilir ve ömür boyu komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Eğer farklı kripto para borsaları hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız En güvenli Bitcoin siteleri yazımızı okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz