Bitcoin önderliğinde gerçekleşen blockchain devrimi, kripto paraların hızlı bir inovasyon ve gelişim sürecine girmesine neden oldu. Bitcoin’in temellerini attığı merkeziyetsiz ve sağlam kripto yapısına, her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Merkezi olmayan veri deposu görevi gören kripto para Filecoin de bunlardan biri. O halde Fil Coin nedir? ve hangi özellikleriyle öne çıkar inceleyelim. File Coin geleceği nasıl yorumlamaya çalışalım

İçeridekiler

  Filecoin Nedir? FIL Coin İnceleme

  Son zamanlarda kripto para piyasasında ilgi gören kripto paralardan olan Fil Coin, merkeziyetsiz bir depolama sistemidir. Rekabetçi fiyat, güvenli depolama, açık market ve doğrulanabilir iz gibi özellikleriyle öne çıkması yatırımcıların “File Coin nedir ve nasıl alınır?” diye daha çok merak etmesine neden oluyor. Filecoin, güvenli bir depolama ağının oluşumunu desteklemek için, resmi kripto birimi Fil’i kullanır. Bu şekilde merkeziyetsiz bir veri depolama ağı sağlar. Kullanıcılar, Fil Coin ödeyerek dosyalarını ağ depolama sisteminde saklayabilir. Bu şekilde, hükümet sansürüne takılmadan ve geleneksel depolama sıkıntıları yaşanmadan güvenli veri saklama sağlanır.

  Filecoin, kullanıcılarına eşler arası yani peer-to-peer bir ağ sunar. Dosyalarını depolamak isteyen kullanıcılar Filecoin ödeyerek sisteme dahil olur. Veriler, depolama madencileri adı verilen ve dosyaları doğru sakladığını kanıtlamakla sorumlu bilgisayarlarda depolanır. Dosya depolamak ve başka kullanıcıların dosyalarını saklamak isteyenler, bu ağa katılım sağlayabilir. Herkesin katılımı sistemi açık bir pazar haline getirir ve fiyatın tek bir merkezden kontrol edilmesini engeller. Sitemdeki depolama madencileri, yaptıkları bütün işlemler için Fil ödülü kazanırlar. Güvenli veri depolama ve saklamanın önemi Fil Coin geleceği ve beklentilerini de yakından etkiler.

  Filecoin Projesi ve Özellikleri

  CoinMarketCap sıralamasında 23. sırada yer alan File Coin arzı kısıtlı bir para birimidir. Toplam dolaşım miktarı yaklaşık 78 milyon olan Fil Coin, mantık olarak Dropbox benzeri bir çalışma sistemine sahiptir. Fakat bunun yanında blockchain tarafından desteklenir. Ağ üzerinde depolama yapmak isteyen kullanıcıların madencilere ödeme yapması gerekir. Ödenen para miktarı, en düşük fiyatı sunmak için çalışan rekabetçi açık piyasa tarafından belirlenir. Buna göre ağ pazarı hiper rekabetçi bir ortama sahiptir ve çoğu bilindik depolama hizmetine kıyasla kullanıcılara oldukça düşük masraflar çıkarır. Bu özelliği nedeniyle File Coin beklenti fiyatı yüksektir. Ama unutmamak gerekir ki buradaki hiç bir yazı yatırım tavsitesi değildir. Sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır.

  Filecoin ağında ne kadar fazla depolanan veri olursa, madencilerin kazandığı ödül de o kadar fazla olur. Çünkü sistem eldeki veri oranında madencilere ödül dağıtır. Fakat bu ödüllerin tamamı ücretsiz olmaz. Çünkü madenciler, depoladığını söylediği veri miktarını ağa kanıtlamak zorundadır. Bu da yoğun bir hesaplama süreciyle gerçekleşir. Eğer madenciler, ispat sistemini güvenli şekilde tamamlar ve yeterli depolama yaparlarsa yeni blok oluşturmaya hak kazanır, bunun üzerinden ağ ödülü ve işlem ücreti alırlar. Genel olarak ispata dayalı bir veri kontrol sistemine sahip olan File Coin yorum ve görüşler bakımından oldukça iyi bir noktada bulunuyor. Bu avantajlar da File Coin’in geleceği hakkında insanları ümitlendiriyor

  Eğer sizde hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir File Coin Alabilirsiniz. Böylece size özel ömür boyu %10 komisyon indirimimizden faydalanabilirsiniz.

  Filecoin Avantajları

  Fil, sunduğu depolama özellikleri ve açık market anlayışıyla öne çıkar. Bunun yanı sıra sahip olduğu avantajlar şunlardır:

  • Açık Market: Dosya depolama anlaşmaları, açık pazarlarda yapılır. İzne gereksinimi olmayan bu sistem, herkesin ağa katılımını mümkün kılar ve bağımsız depo sağlayıcılarını geliştiren bir ekosistem oluşur.
  • Rekabetçi Fiyat: Ağdaki fiyatlar arz ve talebe göre belirlenir. Madenciler kullanıcıları kilitlemez, tersine sahip oldukları güven, hız ve depolama gibi özellikleri kullanırlar. Bu durum File Coin hedef beklentilerini de artırır.
  • Güvenli Depolama: Sisteme depolama ücreti ödenmesi, dosyaların zaman içinde kullanılabilir kalmasını sağlar.
  • Kendini Geliştirme: Ağ, dosyaları doğru şekilde koruduğundan emin olmak için kendini kanıtlayan bir sisteme sahiptir. Bu sisteme göre hatalı madenciler tespit edilir ve dosyalar kendi kendini yenileme sürecine girer. Bu özellik, özellikle güvenlik konusunda Fil Coin yorum ve değerlendirmelerinin daha iyi olmasını sağlar.
  • Sansür Direnci: Devletlerin getirdiği sansür, Filecoin ağına dahil değildir. Dolayısıyla hiçbir merkez, herhangi bir dosyayı silme ya da sansürleme hakkına sahip olamaz.

  Filecoin Geleceği

  Sahip olduğu sayısız avantajlarıyla öne çıkan bir kripto varlık olan Fil Coin, yatırımcıların ve analistler tarafından yakından takip ediliyor. Sunduğu güvenli depolama sistemiyle öne çıkan File Coin geleceği bakımından yatırımcısını yükseliş hedeflerinin beklediği düşünülüyor. Bu nedenle analistler, “File Coin artar mı?” sorusunu olumlu şekilde cevaplıyor, ancak yatırımcıların volatil kripto para piyasasına karşı dikkatli olmaları gerektiğini de eklemeden geçmiyorlar.

  Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse diğer geleceği olan Sushi Coin Nedir ve Neo Coin Nedir gibi inceleme yazılarımızı da okuyabilir ve böyle diğer kripto paralar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  FileCoin Nereden Alınır?

  Eğer siz de Fil Coin nasıl alınır diye merak ediyorsanız dünyanın en büyük ve en güvenli borsası olan Binance üzerinden satın alabilirsiniz. Eğer hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve ömür boyu komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Ayrıca En iyi Bitcoin Siteleri yazımızdan diğer en başarılı borsaların listesine de ulaşabilir ve bunların arasından birini seçebilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz