The Graph Coin nedir, son dönemde artan kripto para çeşitliliğinin getirdiği varlıklardan biri. The Graph, DeFi ve Web3 dünyasındaki uygulamalar için geliştirici rolü oynayan, hem Ethereum hem de IPFS gibi ağlar üzerindeki veri sorgulama işlemlerini gerçekleştiren bir indeksleme protokolüdür. Bu protokolde bütün kullanıcılar “alt grafik” adı verilen API’ler oluşturarak verileri yayınlayabilir. Bu yazımızda herkese açık veri erişimini mümkün kılan platformun resmi para birimi GRT Coin nedir ve Graph Cooin geleceği nasıl yakından inceledik.

İçeridekiler

  The Graph Coin Nedir?

  17 Aralık 2020 tarihinde piyasaya sürülen GRT Coin, The Graph platformunun resmi para birimidir. Bu para birimi ile ilgili sorulan The Graph Coin kimin sorusuna verilecek yanıt, aynı ismi taşıyan Graph Vakfı’dır. Ancak Graph Coin hangi ülkenin diye merak edildiğinde herhangi bir cevap vermek mümkün olmaz. Çünkü herhangi bir otorite veya merkezden uzak şekilde kontrol edilen bu varlık, tek bir yere bağlı değildir. GRT Coin’in resmi kurucuları, mühendis üçlüsü Yaniv Tal, Brandon Ramirez ve Jannis Pohlman olarak gösterilir.

  Değişmez API ve veri erişim hizmeti sağlamak için kullanılan GraphQL sorgu dilinden ilham alan GRT, uygulamaların sunucusuz şekilde çalışmasına izin verir. Bu sayede kullanıcılar, tek bir sunucu veya veri tabanına bağlı kalmadan uygulamaları çalıştırabilir. Graph ağında protokolü yönetme gücü tek bir tekelin yerine aktif kullanıcılara verilir ve GRT Coin veri hizmeti sağlamak için gelir elde etmede kullanılır. Tamamen merkeziyetsiz bir yapı oluşturarak, projeye herkesin kendine uygun şekilde katkı sağlamasını hedefleyen GRT platformunda katkılar GRT Coin ile ödüllendirilir. ERC-20 altyapısını kullanan GRT Coin, kazımı yapılan bir varlık değildir. Ancak platformdaki delegeler arasında yer alan kimseler şu durumlarda GRT Coin kazanabilir:

  • Yetkilendirme:  GRT varlıkları Yetkilendirenler tarafından Dizin Oluşturuculara devredilir ve platforma katkı sağlanır. Bunun karşılığında indeksleme ödülleri ve sorgu ücretlerinin bir kısmı ödeme olarak alınır.
  • Stake: GRT Coin sahipleri, varlıklarını The Graph düğümlerini kullanan İndeksleyicilere devrederek, indeksleme gelirlerinin ve sorgulama ücretlerinin bir kısmını elde eder.
  • Ödeme: Alt grafik sorgularında Dizin Oluşturucu, Küratör ve Yetkilendiricilere ödenmesi gereken ücret GRT Coin kullanılarak ödenir.
  • Depozito: Belirli bir alt grafik hakkında sinyal vermek ve sorgu ücreti edinmek isteyen Küratörler, GRT varlıklarını bağlanma eğrilerine yatırır.
  • Ödül: GRT yapısında dizin oluşturma ödülleri kazanmak için GRT Coin kullanılır.

  GRT Coin Kaç TL ve Dolar?

  GRT Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. GRT Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra GRT Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 GRT Coin 4.11 TL -1.05%

  1 GRT Coin $ 0.142173 Dolar -1.05%

  Ayrıca GRT Coin piyasa değeri ise $ 1,324,644,379 dolardır. Aynı zamanda GRT Coin günlük $ 52,034,082 dolar hacime sahiptir.

  The Graph Coin Geleceği Nasıl?

  The Graph protokolü, blockchain ve uygulamalar arasındaki veri çekme problemlerini ortadan kaldırır. Aynı zamanda herkes için veri erişimini kolaylaştırır. Uygun fiyatlı ve kolay API kullanımı için elverişli bir ortam sağlayan platform; AAVE, Uniswap, Synthetix, Aragon ve Balancer gibi DeFi projeleri tarafından kullanılır. Platformun bu kadar yaygın kullanımı, Graph Coin geleceği bakımından olumlu seviyelerin hedeflenmesini sağlar.

  Platformun herkese blockchain verilerini düzenleme ve erişim imkanı sunması, oldukça işlevsel olmasını sağlar. Dolayısıyla Graph Coin analiz ve gelecek beklentileri yorumlandığında, ileride daha fazla platform tarafından kullanılmasıyla birlikte yükselişe geçmesi beklenebilir. Analistlere göre, Web3 platformunu güçlendiren yapısıyla öne çıkan GRT Coin yorumları genel olarak olumlu gözükse de, bu para birimine yatırım yapmak isteyen kullanıcıların hızlı dalgalanan kripto para piyasasında son derece dikkatli olması gerekir.

  Eğer siz de GRP Coin’e yatırım yatırım yapmak istiyorsanız dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’yi kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan Binance referans kodu imkanından yararlanabilirsiniz.

  The Graph Coin Yorumları

  Graph platformu, herkesin sorgulamasına açık API’ler olarak geçen “Subgraph” yani “alt grafik” oluşturmasına ve yayınlamasına izin verir. Bu özelliğe bağlı yapılan The Graph Coin yorumları, genel olarak GRT Coin yatırımcılarına umut verir niteliktedir. Çünkü alt grafikler, geliştiriciler için blockchain üzerinde uygulama geliştirmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle, ileride çok sayıda proje geliştiricisi Graph platformunu tercih ederek GRT Coin grafik ve fiyatının olumlu yönde etkilenmesine neden olabilir.

  Graph platformunun çalışma mantığı, Google üzerinden anlatılabilir. Örneğin; Google üzerinde yapılan aramalar, internetteki bilgilere kolay ve hızlı şekilde ulaşmamızı sağlar. GRT de bunu blockchain ağı için yapar. Platform hedefleri arasında, blockchain üzerine kaydedilen bütün bilgilere Google üzerinde arama yapar gibi erişmek bulunur. Platformun misyonunu tamamlaması halinde GRT Coin geleceği bakımından yüksek seviyeler görülebilir. Ancak her kripto varlıkta olduğu gibi, GRT Coin’de de yüksek risk bulunur. Bu nedenle bu para birimine yatırım yapmak isteyen kullanıcıların, kendi fikirleri ile hareket etmeleri gerekir. Burada paylaşılanlar herhangi bir yatırım tavsiyesi oluşturmaz.

  The Graph Projesi Ve Amacı

  Merkeziyetsiz uygulamaların kolay ve düşük maliyetle geliştirilmesine imkan tanıyan GRT Coin arzı toplam 10,000,000,000 olarak belirlenmiştir. Sunduğu özelliklerle büyük ilgi çeken GRT platformu, uygulamaları sunucusuz çalıştırmasıyla öne çıkar. Böylece kullanıcıları tek bir veri tabanına bağlı kalmak zorunda bırakmaz ve uygulama gelişimini çok daha güvenli hale getirir. Platform, yapısal olarak farklı delegelere ayrışarak çalışan bir sisteme sahiptir. Bu farklı bileşenler bir araya gelerek benzersiz bir protokol oluşturur. The Graph platformunun ana bileşenleri şunlardır:

  • Tüketiciler (Consumers): Tüketiciler, yaptıkları aramalar için indeksleyicilere ücret ödeyen kullanıcılardır. Yapılan aramalar çeşitli geliştiriciler, web hizmetleri, dApp servis sağlayıcıları ve platformla ilgili yazılımlar olabilir.
  • Dizin Oluşturucular (Indexers): Dizin Oluşturucular, platformda dizin oluşturmakla görevleri düğümlerin (nodelar) sahipleridir.
  • Küratörler (Curators): Küratörlerin görevi, GRT varlıklarını kullanarak platform dizininde yer alan alt grafikleri tanımlamaktır.
  • Delegatörler (Delegators): Delegatörler, indeksleyicilerin düzgün çalışması için GRT Coin stake etmekle görevli kimselerdir. Bu işlem sonunda, varlık miktarına bağlı olarak ödüllendirilirler.
  • Balıkçılar (Fishermen): Balıkçılar, ağ üzerinde gerçekleşen sorgulamaların doğruluğunu kontrol etmekle görevlidir.
  • Hakemler (Arbitrator): Hakemler, oluşturulan dizinlerin kötü niyetli olup olmadığını tespit ederek önlem alırlar.

  Graph platformu, merkezden uzak şekilde çeşitli bileşenlerin bir araya gelmesiyle kendi kendine çalışan bir sisteme sahiptir. Buna göre; protokolü oluşturan bütün aracılar birbiriyle bağlıdır ve sistemin kusursuz çalışmasına yardımcı olur. Böylece kullanıcılar, platformda üstlenmek istedikleri görevi belirleyerek işlevsel bir parça haline gelebilir ve karşılığında GRT Coin ile ödüllendirilirler.

  DeFi çeşitliliğinin artması ve her geçen gün yeni uygulamaların geliştirilmesi, platformun ileride değer kazanmasına yol açabilir. Bu nedenle The Graph Coin haber ve gelişmelerinin yakından takip edilmesi gerekir. Kullanımı kolay, hızlı ve ekonomik bir platform sunan GRT, geleceğin popüler altyapılarından biri haline gelebilir. Amacına ulaşması halinde değerlenmesi beklenen bu varlığa yatırım yapanların, volatil piyasalara karşı son derece dikkatli olması tavsiye edilir.

  The Graph Coin Nereden Alınır?

  GRT Coin nereden alınır diye merak eden okurlarımıza biz Kripto Para Dünyası olarak en güvenli ve büyük borsa olan Binance uygulamasını önermektyiz. Buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve alım-satımlarda %10 komisyon indirimi sağlayabilirsiniz. Böylece GRT gibi bir çok Coine yatırım yapabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz