Helium Coin nedir ve Helium madenciliğinin avantajları nelerdir gibi sorular son dönemde kripto para piyasalarının tartışılan konularından oldu. Helium ağı, gerek protokolü gerekse yerel kripto varlığı Helium Coin ile her geçen gün daha sık konuşulan Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramına odaklanıyor. Böylece her şeyi tek bir ağa bağlayarak uzaktan erişilebilir hale getirmeyi planlıyor. Helium ağı IoT gelişimine katkıda bulunarak, kripto para birimlerini geleceğin teknolojisiyle birleştiriyor. Bu yazımızda bu gelecek odaklı ağın yerel para birimi olarak bilinen HNT Coin nedir ve özellikleri nelerdir sorularına yakından baktık.

İçeridekiler

  HNT Coin Nedir?

  Helium ağı, Nesnelerin İnterneti üzerine yoğunlaşan ve çalışmalarına 2013 yılından beri devam eden bir blockchain projesi. Platform; Shawn Fanning, Sean Carey ve Amir Haleem isimli 3 ortak tarafından kuruldu. Kurucu ekibin eşler arası paylaşım hizmeti, e-spor geliştiriciliği ve reklam optimizasyonu gibi konularda olan deneyimi nedeniyle Helium HNT Coin nedir sorusu geniş bir kitle tarafından araştırılmaya başlandı. Helium ağını desteklemek üzere HNT Coin arzı 223 milyon olacak şekilde Temmuz 2019 tarihinde piyasaya sürüldü.

  Helium projesini anlamak için öncelikle son dönemin yankı uyandıran konularından olan Nesnelerin İnterneti yani IoT kavramını incelememiz gerekir. En temelinde IoT; akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve TV gibi elektronik ürünleri ana ağa bağlayarak uzaktan erişilebilir hale getirir. Elektronik cihazların dışında etraftaki bütün nesneleri IoT ile uzaktan kontrol etmek mümkün olur. Bütün bunları sağlamak içinse LoRaWAN adı verilen ağ teknolojisini kullanır. İşte kripto para HNT Coin de geniş alan ağı teknolojisi olan LoRaWAN özellikli bir ağ üzerinden Nesnelerin İnterneti’ni destekler. Ancak Helium farklı olarak merkezi yönetim birimine sahip olmadan çalışır ve bütün aygıtların ağa bağlanmasını sağlar. Aynı zamanda ağ oluşumuna katkı sağlayan kullanıcılara da teşvik ödülleri dağıtır.

  Eğer siz de HNT Coin satın almak istiyor ve hala Binance’ye üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve siz Kripto Para Dünyası okurlarına özel %10 komisyon indirimi sağlayan Binance referans kodundan yararlanabilirsiniz.

  HNT Coin Kaç TL ve Dolar?

  HNT Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. HNT Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra HNT Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 HNT Coin 83.88 TL -0.07%

  1 HNT Coin $ 2.90 Dolar -0.07%

  Ayrıca HNT Coin piyasa değeri ise $ 416,676,522 dolardır. Aynı zamanda HNT Coin günlük $ 2,865,388 dolar hacime sahiptir.

  HNT Coin Geleceği Nasıl?

  Nesnelerin İnterneti için merkeziyetsiz blockchain destekli bir ağ sunan Helium projesi büyük merak konusu haline geldi. Bu ağın yerel tokenı Helium Coin geleceği ise pek çok yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Helium, düşük güçlü cihazların kendi arasında iletişim kurarak node ağları aracılığıyla veri gönderimine izin veren bir platform. Platform, LoRaWan sayesinde kullanıcılara uzun menzilli bir kapsama alanı sağlayan dağıtılmış Hotspot ağı olarak geçiyor. HNT Coin ise bu platformun yerel para birimi olarak biliniyor.

  Helium’un diğer blockchain projelerinden farkı, yerel kripto para birimi ile ağ kullanımını desteklemesi. Buna göre HNT Coin, kablosuz ağ kapsama alanı oluşturan kullanıcılara ödül olarak dağıtılıyor ve böylece ağ üzerinden bağlantı kurmak için sayısız Hotspot noktası aktif hale getiriliyor. Ağdaki kullanıcılar işlettikleri Hotspot’lar üzerinden HNT Coin madenciliği yaparak ödül elde edebiliyor. Uzmanlara göre HNT Coin geleceği, benzersiz özellikleri ile destekleniyor ve ilerleyen süreçte değerlenme potansiyeli taşıyor. HNT Coin kullanıcılarına şu özellikleri sağlıyor:

  • Helium, The People’s Network olarak adlandırılıyor. Ağ üzerindeki kişisel Hotspot’lar bağlantı noktaları olarak geçiyor ve HNT Coin madenciliğinde kullanılıyor. Hotspot bedeli ise HNT Coin ile ödeniyor.
  • Helium tamamen bağımsız ve merkeziyetsiz kablosuz ağ oluşturulmasına yardımcı oluyor. Bunun için açık kaynak kodlu çalışıyor ve çok büyük bir bağlantı ağına erişime izin veriyor.
  • CPU madenciliğine alternatif madencilik sistemi de HNT Coin’in ilgi çekmesine neden oluyor. Bu sisteme göre.; Hotspot’lar üzerinden HNT Coin madenciliği yapılabiliyor ve ağ katılımcıları ödüllendiriliyor. Bu sistem, ağ katılımını artırmayı da teşvik ediyor.
  • HNT varlık sahiplerinin kripto para transfer ve takas işlemlerinde birkaç dakikalık onay alma avantajı bulunuyor.
  • Ağ katılımcıları merkeziyetsiz ve uygun maliyetli bir internete erişim sağlayabiliyor.

  Bunlara ek olarak günümüzde evcil hayvan tasması, çevre sensörü, hava ölçüm cihazları gibi çeşitli nesneler People’s Network üzerinden IoT sistemini kullanıyor. Pek çok cihaz ve nesnenin geliştirilerek bu teknolojiye dahil edilmesi Helium Coin yorum ve beklentilerinin artmasındaki en önemli nedenlerden biri olarak görülüyor. Buna göre LoRaWAN çözümlerinin dahil olduğu pek çok protokol Helium ağının gelişmesine katkı sağlıyor. Helium, blockchain ve IoT teknolojisini yerel tokenında birleştiriyor. Bu nedenle HNT coin yorumları çok sayıda yatırımcı ve uzman tarafından inceleniyor.

  Başka geleceği parlak Coinler hakkında da bilsi sahibi olmak istiyorsanız İota Coin geleceği nasıl ve XTZ Coin geleceği nasıl gibi inceleme yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  HNT Coin Yorumları Neler?

  Helium ağı, sunduğu IoT çözümleri ile dikkat çekiyor. Ağın resmi para birimi HNT Coin ise ağ popülerliği sayesinde yatırımcılar tarafından ilgi görüyor. Platformun sağladığı avantajlar arasında madencilik sistemi  ve Hotspot kullanımı ön plana çıkıyor. Bunların yanı sıra Helium ağı, şu  faydalarıyla da biliniyor:

  • Helium, yeni nesil bir Proof-of-Work mekanizması olan Proof-of-Coverage sistemini kullanıyor. Bu sistemde IoT verilerini aktarmak için kredi kullanılıyor ve katılımcılar HNT Coin ile ödüllendiriliyor.
  • Kullanıcı işlemlerini onaylamak ve platform istikrarını kurmak için güvenilir olmayan bağlantı noktalarının tespit edildiği bir mekanizma kullanılıyor. Bu sayede doğrulanabilir ve güvenilir node’lar sağlanıyor.
  • Geliştirici ekibin yaptığı açıklamaya göre; kripto para Helium, dünya üzerindeki en geniş merkeziyetsiz ve halka açık LoRaWAN ağı olarak geçiyor.

  Bunların yanı sıra, Helium ağı arkasındaki güçlü geliştirici ekip sayesinde de yatırımcıda güven duygusu oluşturuyor. Ağ geliştiricilerinden Haleem, oyun ve e-spor geliştiriciliğindeki uzmanlığıyla tanınıyor. Carey, Paypal’ın satın aldığı reklam optimizasyonlarını üreten Where gibi uygulamaların geliştirici ekibinde yer alıyor. Fanning ise daha önce P2P servislerinden Napster  müzik hizmetini geliştirmesiyle biliniyor. Uzmanlara göre arkasındaki ekibin alanında uzman isimlerden oluşması HNT Coin yorum ve hedeflerini de olumlu şekilde etkiliyor.

  Ayrıca bkz: Tron Coin Yorumları.

  HNT Coin Amacı ve Projesi

  Helium ağı, sahip olduğu hesap cüzdanı, yerel tokenı, blok sistemi, zincir değişkenleri ve madencilik algoritmasıyla IoT teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı oluyor. Merkeziyetsiz, hızlı ve güvenilir bir interneti bütün kullanıcılara sağlamak HNT Coin amacı olarak tanımlanıyor. Buna göre; Helium geleceğin internetini yerel tokenı ile desteklerken varlık sahiplerini ödüllendirme yoluna gidiyor.

  Her ne kadar yapılan Helium Coin yorumları olumlu olsa da, yatırımcıların olası market risklerine karşı dikkatli davranması gerekiyor. HNT Coin’in avantajlarıyla birlikte eksik noktalarının da bilinmesi öneriliyor. HNT Coin’in genel dezavantajları şu şekilde sıralanıyor:

  • HNT Coin’de her kripto para biriminde olduğu gibi belirli bir saldırı riski bulunuyor. Buna göre borsalardaki sanal cüzdanlar üzerinde saklanan birimlerde hacklenme riski varken, donanım cüzdanlardaki birimlerde bu risk söz konusu olmuyor.
  • Ağda NFT Coin sahiplerini ödüllendirme ve geri dağıtım bakımından eksiklik olduğu söyleniyor.

  Buna göre; ağda güncellemelerin yapılmasıyla birlikte HNT Coin ileride daha yüksek seviyeleri test edebilir. Ağ popülerliğinin artması ve kullanımının yaygınlaşması da HNT Coin fiyatlamasına olumlu şekilde etki edecektir. Ancak gelecekte HNT Coin artar mı kesin olarak söylenemez. Kripto para ekosistemindeki hızlı hareket potansiyeli, bütün kripto para birimlerinin belirli oranda riskli olmasına neden olur. Bu nedenle yatırım yapmadan önce HNT Coin haber ve gelişmelerini takip etmek ile market analizi yapmak faydalı olacaktır.

  Son olarak, burada paylaşılanlar yatırım tavsiyesi olarak yorumlanamaz ve yatırımcı pozisyonları karşısında sorumluluk kabul etmez.

  HNT Coin Nasıl Alınır?

  HNT Coin şu an için dünyanın en güvenilir Kripto para borsalarından biri olan Binance üzerinde listelenmektedir. Hala üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz.

  Ayrıca bkz: En az komisyon alan Bitcoin Borsası.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  2 Yorumları

  1. Gerçekten hiçbir bilgim yoktu şu an buradaki yazıları okuyarak öğrenmiş oldum gerçekten benim için çok değerli oldu

  2. Değerli bilgileriniz için teşekkürler sayenizde kripto para türleri hakkında ayrıntılı bilgilere erişebiliyoruz,emeklerinize sağlık.

  Bir yorum Yaz