Şubat 2021’den itibaren sadece birkaç ay içinde yaklaşık %3000’lik bir artış yakalayarak yatırımcısına yüksek kazanç sağlayan kripto para holo, büyük küçük demeden bütün yatırımcının dikkatini çekmeyi başardı. Yakaladığı hızlı yükseliş evresinden sonra Holo coin nedir, sorusu daha sık duyulmaya başladı ve Holo bu anlamda yeni yatırımcıların da kripto para piyasasına girmesine yol açtı. Özellikle Türk yatırımcının ilgisini çeken Holochain, benzersiz özellikleriyle öne çıkıyor. O halde Hot Coin nedir ve neden bu kadar ilgi gördü inceleyelim. Hot Coinin geleceğini analiz etmeye çalışalım.

İçeridekiler

  Holo Coin Nedir? (Hot Coin Nedir?)

  Holochain sahipleri bu coinin yaşadığı fiyat düşüşüne rağmen, varlıklarını elden çıkarmıyor ve uzun solukta 100 belki 1000 kat daha artacağını söylüyor. Bu nedenle de özellikle yeni yatırımcılar ve Holochain özelliklerini bilmeyenler kripto para holo nedir ve onu diğer altcoinlerden ayıran özellikleri nelerdir diye merak ediyor. 2017 yılında piyasaya sürülen Holo ya da Hot, aslında 2008 yılından beri var olan bir proje. Katılımcısına kendi zincirini dağıtan Hot, Dağıtık Hash Tablosu yani DHT’leri kullanan uygulamalara veri bütünlüğü sağlayan bir protokol olarak çalışır. Hot’un sahip olduğu “zincir” blockchain teknolojisindeki “chain” teriminden daha farklıdır.

  Bir anlamda blokchainden daha fazlasını sunduğunu iddia eden Holo, “Blokların Ötesinde” sloganıyla hareket eder. Kendi ağının bazı özellikleriyle zincirden farklı olduğunu vurgular. Sağladığı DHT’ler ile bilgi paylaşımını “torrent” gibi bir sisteme dönüştürür. İlginç bir şekilde sahip olduğu potansiyel ve sağlam yatırımcısı nedeniyle öne çıkmasının yanında, Holo Coin kimin dersek “Metacurrency.org” sitesi karşımıza çıkar. Bu sitenin kurucuları ve aynı zamanda deneyimli kodlayıcılar olan Eric Harris-Braun ve Arthur Brock’tur. İkili DApp’ler için P2P çerçevesi görevi gören Ceptr’den sonra, fikirlerini geliştirerek Holochain üzerinde çalışmaya başladı. Hala gelişime açık olması ve açık testlere başlatılması Holo’nun her geçen gün gelişmesini ve sabit yatırımcı kazanmasını sağlıyor.

  Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak dünyanın en büyük ve en güvenli borsasına üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan Binance referans kodu avantajlarından faydalanabilirsiniz.

  Holo Coin Projesi Ve Amacı

  Blockchain, şüphesiz ki bilinen bütün para sistemlerini ve teknolojiyi geliştiren bir yeniliktir ve geleceğin işlemleri bu ağ üzerinde gerçekleşecektir. Özellikle 2021 yılından sonra bu fikir geniş kitle tarafından kabul görmüş durumdadır. Blockchain sisteminde var olan bir bilgi, kriptografik hash yöntemiyle saklanır. Bu yöntem, ağın bütün olarak doğruluğunu ve bütünlüğünü korur. Klasik teknolojiye göre maksimum güven ve veri doğruluğu sağlayan bu özellik blokchainin en önemli avantajlarındandır.

  Fakat her sistemde olduğu gibi bu teknolojide de bir takım zayıflıklar bulunur. Blockchain ağının bütünlüğünün korunması için bağımsız şekilde bütün üyeler tarafından doğrulanması gerekir. Bu da şimdilerde sıklıkla karşımıza çıkan ölçeklenebilirlik sorununun temelidir. Ağ üzerindeki veri miktarı arttıkça, kontrol süresi de arttığından saniyede gerçekleşen işlem sayısı düşer. Dolayısıyla veri arttıkça işlem hızı sınırlandırılır. Bitcoin gibi bazı kripto paralarda karşılaşılan yavaş transfer ve düşük limit gibi sorunlar bu sebeple ortaya çıkar.

  Holochain teknolojisi DNA’ya benzetilebilir. DNA’nın hücre içindeki depolanması burada örnek olarak alınmıştır. Blokchain’deki bütün kopyanın korunmasındansa dağıtık hash özelliğiyle verileri doğrulaması, Holo’nun zincirden ayrışmasını sağlar. Buna göre, temsilciler bilgisayarlarını kapattığında veri kaybı yaşanmaz ve sistemdeki sınırlı bir kopya halka açık şekilde saklanır. Kopyalardaki doğrulama ise belirlenmiş kurallara göre gerçekleşir. Bu nedenle kripto holo yorum ve beklentileri fazlasıyla olumludur. Bunun yanı sıra Holo, Blockchain’e göre daha çevreci  bir yaklaşıma sahiptir ve Holo beklenti fiyatını etkileyen faktörlerden biri de budur. Temsilcilerin verileri Blockchain üzerinde saklama, doğrulama zorunluluğunun ve madencilik bileşeninin olmaması, proof-of-work sisteminde gereken işlem gücü ve elektrik enerjisini azaltır.

  Holochain’i Blockchain’den Ayıran Özellikler Nelerdir?

  Holochain’in öne çıkan özelliklerini kısaca listelemek gerekirse;

  • Daha az enerji tüketimi
  • Yeni ve iyi bir model
  • Holochain uygulamaları
  • Gelişmiş aktarım ve depolama
  • Yeterli ölçeklenebilirlik
  • Ağ ihtiyacına göre yapılandırma
  • Her uygulama için elverişli standart, protokol ve fikir birliği tercihi
  • dApp’lere göre yüksek güven
  • Geliştirici kısıtlama özelleştirme

  gibi maddeleri sıralayabiliriz. Bütün bu özellikleri, Holo Coin artar mı veya yükselir mi sorularının da temelini oluşturur ve Holo yatırımcısının yüksek fiyat beklenti sebepleri arasında yer alyor.

  Holo Coin Geleceği (Hot Coin)

  Holo, merkeziyetsiz Blockchain ağına göre daha fazla enerji verimliliğine sahip olması, eşsiz yapılandırılması, güvenlik ağı ve yeni bir model sunması nedeniyle pek çok alanda kullanılır. Bunların başında çeşitli dağıtık uygulama geliştiricileri gelir. Bu süreçte kullanılan Hot, oldukça geniş yelpazede uygulama geliştiriciliğine izin verir. Örneğin; sosyal medya uygulamaları, Holochain ağı, yönetim ve organizasyon sistemleri bu sayede geliştirilebilir. Bu durum Holo Coin geleceği açısından yüksek fiyat beklentisine neden oldu ve yatırımcılar Holo Coin gelecek beklentisi nasıl sorusunu sormaya başladı.

  Holochain Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

  Holochain teknolojisiyle aşağıdaki uygulamalar geliştirilebilir:

  • Platform odaklı uygulamalar
  • Sosyal medya uygulamaları
  • İşbirliğine yönelik uygulamalar
  • İtibar ve güvenlik sistemleri
  • Tedarik zincir uygulamaları
  • İlişki yönetimi uygulamaları
  • Kaynak yönetim odaklı uygulamalar

  Holo Coin Fiyat Beklentileri ve Arzı

  Holochain teknolojisinin ana parası Holo Coin arzı ilk baştan belirlenmemişti, ancak daha sonradan etik ICO ve hedef fiyat gibi değerlerle arz yaklaşık 177 milyar olarak hesaplandı. Şu an piyasadaki kripto para holo kaç adet derseniz, dolaşımda 177,619,433,541 adet holo coin bulunduğunu söyleyebiliriz.

  Holo Coin Alınır mı? Holo Coin Yine Yükselir Mi?

  Kripto para piyasasında en fazla Türk çeken varlıklardan olan Holochain konusunda, “Holo Coin alınır mı?” diye merak edenlerin sayısı bir hayli fazla. Projeye inananlar arasında kulaktan kulağa yayılarak yüksek sayıda yatırımcıya ulaşan Holo, benzersiz zincir özellikleri sunduğu için analistlerin pek çoğuna göre yakın geçmişte yaptığı yükseliş hareket potansiyeline hala sahip bir kripto.

  Şimdilerde fiyatı düşük seyreden Holo’nun alım seviyelerinde olduğunu ve dipten alındığında uzun vadede yatırımcısına yüksek kazanç getireceğini söyleyen pek çok analist olsa da; kripto para piyasasının hızlı hareket ettiği ve Bitcoin’de yaşanan gelişmelerden etkilendiği unutulmamalıdır. Bu nedenle yatırımcıların öncelikle kendi analizlerini yapmaları, kendi risklerini almaları ve yatırımlarını buna göre yönetmeleri gerekir.

  Holo Coin Nereden Alınır?

  Biz Kripto Para Dünyası olarak okurlarımıza dünyanın en büyük ve en güven kripto para borsası Binance‘yi önermekteyiz. Eğer siz de hala üye olmadıysanız buraya tıklayarak size özel ömür boyu %10 komisyon indiriminden yararlanarak üye olabilirsiniz.

  Eğer bu yazımız hoşunuza gittiyse ve bilgilenmek istiyorsanız Neo Coin ve ICP Coin yazımızı da okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz