ICP kısaltmasıyla kullanılan Internet Computer Coin, DeFi projelerinin daha fazla ilgi çekmesiyle birlikte popülerleşen kripto para birimlerinden biri. Kısa sürede değer kazanarak CoinMartketCap sıralamasında ilk 15’e giren Internet Computer Coin nedir diye merak ediyorsanız detaylı rehberimizi inceleyebilirsiniz. Böylece ICP Coin projesinin ne olduğunu öğrenir ve ICP geleceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçeridekiler

  ICP Coin Nedir?

  ICP Coin, 2016 senesinde Dominic Williams’ın kurduğu DFINITY Vakfı’nın ortaya çıkardığı bir projedir. Bu nedenle kimileri tarafından DFINITY Token veya DFINITY Coin olarak da bilinir. İsviçre merkezli bir kuruluş olan DFINITY; San Francisco, Zürih ve Palo Alto gibi şehirlerde bulunan araştırma merkezlerini denetler. Vakfın amacı, ICP Coin aracılığıyla internet sistemini yeniden şekillendirmek ve sürdürmektir. Kripto para ekosistemine dahil olmak isteyen pek çok yatırımcının ilgisini çeken ICP Coin, projesiyle sıralamadaki yerini aldı. En çok merak edilen sorulardan biri de “ICP Coin nedir?” oldu.

  Internet Computer, bilindik internet yapısını global bir platforma dönüştürmek için blockchain teknolojisini kullanan arka uçlu bir yazılımdır. Bu platformunda resmi tokenı ise icp Coin olarak geçer. ICP’nin 3 farklı kullanımı vardır. ICP Coinler ağ yönetimine katılım için kullanılır, bu sayede oy verme gibi işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca platformda gereken gücü sağlayarak sistemin çalışmasına yardımcı olur ve ağ işleyişinde önemli rol oynayanlara teşvik amaçlı ödül görevi görür.

  Eğer hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Böylece ICP coin gibi bir çok coine yatırım yapabilirsiniz.
  Ayrıca bu yazımız ilginizi çektiyse Ada Coin Ve Chz Coin gibi inceleme yazılarımızı da okuyarak başka kripto paraların da teknolojisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  ICP Coin Projesi ve Amacı

  Internet Computer, sınırsız kapasite kullanan ilk blockchain sistemidir. Bu sistem internet hızında çalışmaya, güçlü yazılım teknolojileri sağlamaya, verileri etkili şekilde işleyip saklamaya ve verileri ölçeklendirmeye yarar. Ethereum ile uyumlu bir sisteme sahip olması, merkeziyetsiz bulut operatörü olarak çalışmasını sağlar. Bu sayede Ethereum akıllı sözleşmeleriyle de uyumludur. Internet Computer ağını kullanan geliştiriciler, kodları direkt olarak internete yükleme imkanına sahiptir. Bu sistem, herhangi bir ticari bulut hizmeti ya da sunucu bilgisayar olmadan internet hizmeti, web site ve kurumsal işlem sistemi oluşturmaya olanak tanır.

  Blockchain teknolojisi, bilinen bilişim teknolojilerindeki en büyük sorunlardan sayılan sistem güvenliğine çözüm sunar. Büyük şirketlerin tekelleştirdiği bir internet hizmeti piyasasında, bu şirketleri aradan çıkararak hizmet sunmayı sağlar. Günümüzde internet hizmeti ve BT sistemi oluşturmak isteyenler Google, Amazon, Microsoft ve Amazon gibi büyük şirketlerin sağladığı bulut hizmetlerini kullanmak zorundadır. Bu hizmetler yeterli güvenlik şartlarını karşılamaz ve VPN kullanımını gerektirir.

  Bu kadar merkezi biz hizmet sistemine bağımlı olma, kullanıcı verilerini işleme sıkıntılarını da ortaya çıkarıyor ve herhangi bir alternatif hizmet sağlayıcının olmaması bu hizmet verenlerin tekelleşmesine yol açıyor. Internet Computer Protokol yani ICP projesi, merkeziyetsizlik ilkesiyle bu sorunları çözmeyi amaçlıyor. Siber saldırıya uğramanın mümkün olmadığı bir teknolojiyle kendi yazılımını ortaya çıkaran ICP, yedekleme sistemi ve güvenlik duvarı gibi sistemlere dayanmayan bir hizmet politikasına sahip. Bu sayede bütün dünyadan bağımsız veri merkezi oluşturabiliyor ve işlem kapasitelerini bir araya getirerek yeni bir internet ortamı kuruyor. Geleneksel hizmetlere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak blockchain sayesinde internet yazılımlarını kendi kendine yenileyebiliyor. Tekelleşmenin önüne geçen bu durum aynı zaman harcanan yüksek maliyetleri de ortadan kaldırıyor.

  ICP Coin Geleceği

  Oldukça yakın zamanda piyasaya sürülen ICP geleceği ve özellikleri nedeniyle yatırımcının dikkatini çeken kripto para birimlerinden biridir. Sahip olduğu proje ve fikir nedeniyle fiyatlaması olumlu yapılan ICP Coin, internet hizmetlerinde arz talep dengesini karşılama potansiyeline sahip bir kripto para birimidir. Bu nedenle analistlerin pek çoğu uzun süreli ICP Coin yatırımcılarının yüksek kazanç elde edeceği görüşündeler. Fakat kripto para piyasasının hızlı hareket etmesi ve kesin bir gelecek öngörüsünün yapılamaması yatırımcıların kendi riskini alarak hareket etmesine neden oluyor. Unutmamak gerekir ki buradaki hiç bir yazı yatırım tavsiyesi değildir sadece bilgilendirme amaçı yazılmıştır.

  ICP Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

  10 Mayıs 2021 tarihinde blockchain erişimiyle birlikte pek çok borsada listelenen ICP Coin; Binance, KuCoin, Coinbase Pro, Huobi, OKEx, Coinlist Pro ve Gate.io gibi borsalar üzerinden alınıp satılabilir. Özellikle yeni yatırımcıların sorduğu “ICP artar mı?” sorusuna net bir cevap verilemese de, uzun süreçte bu kripto varlığın yükseliş hareketine başlayacağı düşünülüyor. Yatırımcılar kendi analizlerini yaparak ve kendi kararlarını vererek, ICP Coin’in desteklendiği bir borsa üzerinden kripto alım satımı yapabilirler. Bunun için öncelikle güvenilir ve farklı kripto varlıkları destekleyen bir borsada üyelik açılması gerekmektedir.

  Bizim önerimiz ise dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’i tercih etmeniz yönünde olacaktır. Çok düşük komisyon oranlarına sahip ve en çok altcoin satışı yapan borsadır. Siz de buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilir ve ömür boyu yüzde %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz