IDO ne demek, İCO ve İEO nasıl çalışır kripto para yatırımcılarının son dönemde araştırdığı konuların başında geliyor. Her biri katılım ve işleyiş süreci bakımından farklılıklara sahip olan ICO, IDO ve IEO kavramları; özellikle yeni iş fikirlerini desteklemek ve düşük fiyata fonlamak üzerine kurulu yöntemlerdir. Belirli süre içinde gerçekleşen bu etkinlikler çeşitli ağlarda işlem yaparak yeni projelerin parçası olmaya imkan tanır. Ucuz fiyata fonlanan bu projeler başarıya ulaşırsa yatırımcısına ciddi kar getirebilir. Bu yazımızda İCO, İEO ve İDO nedir kripto para birimleri için önemi nedir sorularına yanıt aradık.

İçeridekiler

  IDO Nedir, Nasıl Çalışır?

  Kripto para ekosisteminde sıklıkla kullanılan kavramlardan olan İDO açılımı, “Initial Dex Offering” olarak geçer. Türkçede ise İDO nedir sorusunun karşılığı “Merkeziyetsiz Platformlardan Token İhracı” şeklindedir. Kısaca merkeziyetsiz platform üzerinden fon toplama olarak da bilinen IDO, blockchain teknolojisini kullanan şirketler tarafından sıklıkla uygulanır. Yatırımcılar için toplu satış imkanı sunan IDO, en favori kaynak toplama yöntemlerindendir ve şu özelliklere sahiptir:

  • IDO fiyatı, tokeni çıkaran kişi veya proje ekibi tarafından belirlenebilir. Bu nedenle projeye girmeyi planların öncelikle konu hakkında detaylı araştırma yapması önerilir.
  • IDO projelerinin kesin olarak başarıya ulaşıp ulaşmayacağı önceden bilinemez. Ancak projesi sağlam ve güvenilir ekibe sahip olan projeler ileride değerlenme potansiyeli taşır.
  • IDO etkinliğinin tamamı tokeni ortaya çıkaran ekip tarafından düzenlenir. Bunun dışında, proje kendi sistemi üzerinden çevrimdışı da yürütülebilir.
  • IDO, genel olarak ICO ve IEO yöntemlerine göre daha az tercih edilir.

  Ayrıca bkz: Binance referans kodu nedir?

  ICO Nedir, Nasıl Çalışır?

  Kripto ekosisteminin yaygın fon toplama yöntemlerinden olan İDO ne demek açıkladıktan sonra, İCO ne demek öğrenilmesi gerekir. Açılımı “Initial Coin Offering” olarak geçen ICO kavramı Türkçeye “İlk Kripto Para Arzı” anlamına gelir. Şirket veya kişilerin kripto para çıkarırken en çok kullandıkları fon toplama yöntemlerinden olan ICO, toplam coin arzından bir miktar ön satış yapılacağı zaman uygulanır. Bu aşamada proje geliştiricileri vizyon, misyon ve gelecekte izlenecek yol ile ilgili detayları paylaşarak potansiyel yatırımcıları bilgilendirir. Ardından özel bir satış ile belirlenen arz satışı gerçekleşir, burada satılan arz toplam arzın çok az bir miktarıdır. ICO uygulamalarındaki temel amaç ise projeye likidite sağlamaktır, çünkü ilk satış fiyatları oldukça düşüktür.

  ICO projelerinde de tıpkı IDO da olduğu gibi kesin başarı garantisi yoktur, ancak belirli noktalara dikkat ederek bu projeler arasında daha iyi bir seçim yapılabilir. Bunun için ICO ne demek ve nasıl çalışır anladıktan sonra, proje hakkında aşağıdaki detaylara dikkat etmek faydalı olabilir:

  • Projenin ilgilendiği alan ve konusu
  • Hangi tür para birimleri üzerinden satış gerçekleştirileceği
  • ICO etkinliğinin süresi
  • Proje sonunda dağıtılacak para miktarı
  • Kurucuların elde tutacağı token miktarı

  ICO etkinliklerinde sunulan proje jetonları belirli kripto para birimleri ile alınır. Dağıtılan tokenler ise şirket hisse senedine benzetilir. Asgari fonu toplayan projeler hedeflerini gerçekleştirmiş olur, ICO projelerine katılım için ise herhangi bir sınırlama bulunmaz. Kimi projelerde çeşitli görevleri tamamlamak gerekir, kimilerinde ise KYC aşamaları zorunlu tutulur. Birkaç saat ile haftalarca süren ICO projeleri bulunur. Ön satış fiyatının oldukça düşük olması ve başarılı projelerin ciddi anlamda yükselmesi İDO kripto para fonlama yöntemine göre daha fazla tercih edilmesini sağlar.

  Ayrıca bkz: Kripto para incelemeleri.

  IEO Nedir, Nasıl Çalışır?

  Bütün bunlar dışında uygulanan diğer fonlama seçeneklerinden bir diğeri de İEO yöntemidir. Sıklıkla araştırılan İEO ne demek sorusu ise “Initial Exchange Offering”, yani “Borsadan Token İhracı” şeklinde yanıtlanabilir. IEO etkinlikleri kripto para borsaları üzerinde gerçekleşen fon toplama yöntemleridir, dolayısıyla bu projelerin fonlama sonrasında borsada listelenmesi beklenir. Pek çok yatırımcı için daha güvenli ve kolay bir etkinlik olan İEO kripto para birimlerinin direkt olarak borsaya girmesini sağlar. ICO’lara göre nispeten daha cazip olan IEO’lar, token projelerinin kripto para borsalarında pazarlanması açısından büyük önem taşır.

  IEO etkinliklerine oldukça basit işlemlerin tamamlanması ile katılım sağlamak mümkündür. Burada da hiçbir projede kesin kazanç garantisi sunulmaz, ancak potansiyeli yüksek ve projesi başarılı olan tokenlar fonlanabilir. Bu aşamada takip edilmesi gereken adımlar ise şunlardır:

  • Herhangi bir projeye girmeden önce İEO nedir, proje özellikleri ve hedefleri nelerdir araştırılmalıdır. Daha sonra belirlenen projeye katılım sağlanabilir.
  • Uygun IEO projesini tercih ettikten sonra, tokenin hangi borsada satışa çıkacağı araştırılmalıdır. Bu aşamada satışa çıkacak token arzı da önem taşır.
  • İlhgili borsada kullanıcı hesabı açtıktan sonra etkinliğe katılmak için kimlik doğrulama adımlarının tamamlanması gerekir.
  • Daha sonra etkinlikte kullanılan kripto para birimi üzerinden istenilen miktarda IEO token alımı yapılabilir.

  IEO etkinlikleri genellikle geliştirmeye ihtiyaç duyulan projeler tarafından uygulanır. Bu yöntem, direkt olarak kripto para borsası tarafından tanımlanan güvenlik adımlarını zorunlu kılar. Dolayısıyla IEO etkinliklerine katılım diğerlerine göre çok daha kolay ve güvenlidir. Halihazırda borsada listelenen projelerde yapılması planlanan geliştirmelerin daha fazla fiyat artışı ile sonuçlanması beklenir.

  Siz de gerekli araştırmaları yaparak ve proje hakkında paylaşılan detayları inceleyerek yukarıda sayılan fon toplama yöntemlerinden birine dahil olabilirsiniz. Hiçbir projede kesin kazanç garantisi olmasa da, potansiyel sahibi tokenlere erken dönemde ucuz fiyata yatırım yaparak kar elde etme olasılığını artırabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz