Kripto para borsalarında işlem yaparken margin call terimi sık sık karşımıza çıkar. Margin call aslında tüm finans piyasalarında kullanılan bir terimdir. Peki kripto borsada margin call ne demek? Bu yazıda margin call nedir sorusuna cevap verirken, Bitlo Akademive kripto terimleri sözlüğü ile kriptodaki kavramları nasıl öğrenebileceğinizi göreceğiz.

Kripto Borsada Margin Call Nedir?

Margin call terimi, en basit tanımıyla, borsada teminat çağrısı anlamında kullanılmaktadır. Marjin işlemlerde (kaldıraçlı işlemler) kullanılan bu terim, uyarı niteliğindedir.

Bir yatırımcının parasının tümüyle marjin işlemlere girdiğini ve zarara uğradığını düşünelim. Bu durumda yatırımcı, pozisyonunu koruyabilmesi için belirlenen en düşük marjın altında kalmıştır. Bunun sonucunda, yatırımcının aracı kurumu ya da borç vereni, yatırımcıya, teminat varlıklarını artırarak marjı tamamlaması çağrısında bulunur. İşte buna borsada margin call denir.

Kripto borsada margin call da aynı amaçla kullanılmaktadır. Potansiyel gelirlerini en üst düzeye çıkarmak isteyen kripto trader’ları, kripto para borsalarında marjin işlemlere girebilir. Kripto borsasında marjin işlemler, bir kripto varlığın elinizde olan miktarından daha büyük bir miktarla pozisyon alabilmenizi sağlar. Bu sistem, trader’ın ana varlık değerinden daha büyük miktarda varlığı borç almasına ya da bir varlığı teminat göstermesine dayanır.

Eğer trader, girdiği kaldıraçlı işlemde zarara uğrar ve teminat gösterdiği varlığı pozisyonunu devam ettiremeyecek şekilde yitirirse, likidite olur. Bu durumdan hemen önce gönderilen uyarı çağrısı ise margin call olarak adlandırılır.

Bunu bir örnekle açıklayalım:

Can, 1.000 USDT’ye sahiptir. 1.000 USDT’yi teminat göstererek 4.000 USDT borç alır. Şimdi alım gücü 5.000 USDT olmuştur ve her biri 2.500 USDT’den 2 ETH alır. Ancak ETH fiyatında %20’lik bir düşüş olmasıyla Can, 1.000 USDT’lik kayıp yaşar. Böylece teminat gösterdiği miktarı yitirmiş ve pozisyonunu sürdüremeyecek noktaya gelmiş olur. Buna likidite olmak denir. İşte, likidite olmasından önce aracı kurum (örneğin kripto borsası), Can’a margin call gönderir. Margin call, Can’a yapılan bir uyarıdır ve şu anlama gelir: Pozisyonunu sürdürmek istiyorsan marjin hesabına yeni teminat eklemelisin.

Bitlo Akademi ile Kripto Terimleri Öğrenin

Margin call ve diğer kripto terimlerini öğrenmek, kripto para dünyasına yeni adım atanlara zor gelebilir. Ancak Türkiye’nin köklü kripto varlık platformlarından Bitlo, bu süreci yeni kripto trader’ları için son derece kolaylaştırıyor. Bitlo Akademi sayfasında yer alan Kripto Terimleri Sözlüğü ile margin call gibi kripto terimlerini kolayca öğrenebilirsiniz.

Yazar

2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

Bir yorum Yaz