Kripto parada hacim nedir, sık sık karşımıza çıkan sorulardan biri. İşlem hacmi genel olarak, bir birimin ne kadar sıklıkla kullanıldığını ve ne kadar popüler bir yatırım aracı olduğunu gösterir. Dolayısıyla kripto para yatırımı yapmadan önce işlem hacmi araştırmasının yapılması önerilir. Peki işlem hacmi nedir ve kripto para hacim artarsa ne olur, düşerse ne olur? Bu konuda merak edilenleri sizler için araştırdık.

İçeridekiler

  Kripto Para Hacmi Nedir?

  İşlem hacmi, kripto para yatıırmcısıysanız önemsemeniz gereken bir kavram. Yatırımların şekillenmesine yardımcı olan kripto parada işlem hacmi, en temelinde belirli bir zaman aralığında alınıp satılan, yani el değiştiren varlık miktarını gösterir. Kripto paralar için borsalarda genellikle son 24 saatlik hacim gösterilir, fakat günlük, haftalık, aylık gibi farklı zaman dilimlerindeki hacmi görmek de mümkündür.

  Kripto para birimlerinin değerlenmesini etkileyen önemli unsurlardan biri işlem hacmidir ve uzman bir yatırımcı olmak için kripto parada hacim ne demek iyice anlaşılmalıdır. Bir kripto para birimindeki fiyatın alım veya satıma uygun olduğunu anlamak, o kriptonun geçmişindeki işlem hacmi hareketleri üzerinden belirlenebilir. Dolayısıyla yapılacak yatırım hamlesine göre o kripto para birimindeki geçmiş hacim verilerinden yararlanmak doğru olur. Genel bir ifadeyle açıklamak gerekirse; bir kripto para birimindeki hacim yüksekliği, o varlığa olan ilginin arttığına işaret eder.

  Ayrıca bkz: Güvenilir Kripto Para Siteleri

  Kripto Para Hacmi Artarsa Ne Olur?

  İşlem hacmi, piyasadaki durumu analiz etmede ve yatırım yönünü belirlemede etkili metriklerden biridir. Bunun için hacim yükseliş ve düşüşünün ne anlama geldiğinin bilinmesi  önem taşır. Bir kripto parada hacim yükselirse ne olur denildiğinde, genel olarak o para birimi için olumlu bir sonuçtan bahsedilebilir. Çünkü hacim artışı, o para biriminin daha sık kullanıldığını ve yatırımcıların ilgisini çektiğini gösterir. Bir varlığın fiyatı, genellikle popülaritesi ve kullanım sıklığıyla doğru orantılı olarak artar.

  Bununla birlikte tersi bir durum söz konusu olmayabilir. Yani bir kripto para birimindeki fiyat düşüşü her zaman hacim düşüşü anlamına gelmez. Bu nedenle hacim artışını göz önünde bulundurarak yatırım hamlesi planlamak doğru olsa da, direkt olarak hacme bağlı bir yatırım kararının verilmemesi gerekir. Aksine bütün piyasa verilerini bir arada kullanmak önemlidir. Piyasaların pozitif olduğu durumlarda hacim ve fiyat arasında tutarlı bir ilişki kurulabilir, ancak karamsar dönemlerde tek bir veriye güvenmek pek doğru olmaz.

  Kripto Para Hacmi Azalırsa Ne Olur?

  Kripto para birimlerindeki hacim her zaman yükselmez, bazı durumlarda düşer. Bu durum ise genel olarak o para birimine olan ilginin azaldığı anlamına gelir. Bir kripto parada hacim düşerse ne olur denildiğinde, yaygın olarak olumsuz bir havadan bahsetmek gerekir. Çünkü düşen hacim, o para biriminden çıkış olduğu ve yatırımcıların başka yatırım araçlarına kaydığını gösterir. Ayrıca o varlığın piyasaya aşıladığı güven ve itibarda da azalmadan söz edilebilir.

  Fakat bu bilgi her durum için geçerli değildir. Çünkü kripto para birimleri manipüle edilmeye açık varlıklardır ve olumsuz haberlerden çabuk etkilenme özelliğine sahiplerdir. Hacim düşüşü bazı durumlarda, kripto para biriminin manipüle edildiğine de işaret edebilir. Bu nedenle piyasada hacim düşüklüğünün yaşanması durumunda ani bir yatırım kararı almadan önce, sakin bir şekilde piyasa verilerinin analiz edilmesi gerekir. Piyasa okuması yaptıktan sonra daha sağlıklı bir yatırım kararı almak mümkün olur. Ancak hacimdeki azalma çoğunlukla; o varlığa olan güvenin azalması, yatırımcı sayısının düşmesi ve değer kaybı şeklinde sonuçlanır.

  Ayrıca bkz: Binance Referans Kodu nedir?

  Kripto Para Hacminin Önemi

  Kripto para birimlerindeki işlem hacmi; var olan bir trendi teyit etme, genel piyasa şartlarını anlama ve piyasa okumasıyla birlikte doğru yatırım kararları almada kullanılan önemli bir veridir. Bu nedenle kripto para yatırımcıları tarafından takip edilmesi ve diğer verilerle birlikte kullanılması gerekir. Genellikle bir kripto para birimindeki hacim artışı aynı zamanda fiyat artışı olarak yorumlanır. Yatırımcılar genellikle işlem hacmi nasıl yükselir sorusuna yanıt aramaktadır. İşlem hacminin yükselmesi piyasadaki veya kripto para birimindeki olumlu haberler ve gidişattan kaynaklanır. Piyasada güven kazanan para birimi yatırımcıların ilgisini çeker ve o varlığa para akışı gerçekleşir. Bu da hacmin artmasını sağlar.

  Bir kripto para birimindeki hacim değişikliklerini izlemek için internet üzerindeki çeşitli veri paylaşım platformları takip edilebilir. Ayrıca kripto para borsalarında bulunan grafiklerde de seçilen kripto para birimine ait günlük, haftalık, 24 saatlik işlem hacmi gibi verilere ulaşılması mümkündür. Genel olarak günlük işlem hacmini takip etmek, o para birimine olan ilgiyi anlamaya yardımcı olur. 24 saatlik bir veri, 1 gündeki toplam alım satım işlemlerine karşılık gelir. Bu verilerin takip edilmesi, piyasanın daha iyi analiz edilmesine de yardımcı olur.

  Sonuç olarak coin hacim artarsa ne olur ve düşerse ne olur sorularına tek bir analiz üzerinden cevap vermek doğru değildir. Doğru yatırım adımları atmak ve risklerden en iyi şekilde korunmak için detaylı grafik okuma, piyasa analizi ve haber takibi gibi pek çok metriğin bir arada değerlendirilmesi önerilir.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  3 Yorumları

  1. Kripto parada hacimin etkisini bilmiyordum. Demek ki öğreneceğim daha çok şeyler var.

  2. Ayca Ozdemir Cevapla

   Kripto para ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı güzel bir makale olmuş yazan kişiye teşekkürler 🙂

  3. Kripto para ve hacmi ile ilgili merak edilenleri güzel cümlelere dokmussunuz çok teşekkürler

  Bir yorum Yaz