Dijital para nasıl üretilir konusu, dijital para sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte çoğu kişinin aklına takılıyor. Sanal finans sistemlerine girmek isteyen yatırımcıların pek çoğu kripto para üretimi nasıl yapılır ve pasif gelir imkanı sağlayan coin farming nedir gibi soruları sıklıkla araştırıyor. Son yılların belki de en ilgi çekici konusu olan kripto para madenciliğinin nasıl yapıldığı ve üretildiğini bu yazımızda derledik.

İçeridekiler

  Kripto Para Nasıl Üretilir?

  Finansal sistemlerin son yıllarda dijital varlıklara kayması, şüphesiz ki çoğu yatırımcının ilgisini çekti. Yüksek kazanç, hızlı işlem, düşük maliyet ve merkeziyetsiz sistem gibi pek çok avantajıyla öne çıkan kripto paralar, bilinen para ve bankacılık sistemlerini kökünden değiştirmeye başladı. Dolayısıyla yatırımcılar, kripto para nasıl üretilir ve ne işe yarar gibi sorularla daha fazla ilgilenir hale geldi. Herhangi bir merkez veya otoriteye bağlı olmadan üretilen kripto paralarda, genellikle belirli bir üretim sınırı bulunur. Coin nasıl üretilir sorusunu kripto para madenciliğiyle açıklayabiliriz.

  Kripto para madenciliği, blockchain üzerinde matematiksel doğrulama işlemlerinin tamamlanmasıyla kripto para üretimi şeklinde tanımlanabilir. Bu işlemi yapan kişi ve sistemlere madenci adı verilir. Kripto para madenciliği, nasıl coin üretilir sorusunu cevaplamamızı sağlar. Bu sistem, kullanıcıların birbirini onaylaması üzerine kurulu bir bilgi işlem metodudur. Kullanıcı talebi doğrultusunda gerçekleştirilen kripto para madenciliği, fiziksel olarak maden kazıp rezerv elde etmeye benzer bir mantığa sahiptir. Fiziksel maden yerine bilgi kazımı yapılan bu sistemde, işlemlerin doğrulanması ve tamamlanması için güçlü sistemlere ve yüksek işlem gücüne gereksinim vardır.

  AltCoin Nasıl Üretilir?

  Günümüzde çok sayıda kişinin dijital paraları araştırması, altcoin nasıl üretilir ve sanal para üretimi nasıl yapılır gibi soruların daha fazla sorulmasına neden oldu. Dijital para üretiminde genel olarak CPU, GPU ve bulut madenciliği olmak üzere 3 farklı yöntem kullanılır. CPU madenciliği en eski token üretim yöntemlerindendir. İşlemcisi yüksek masaüstü bilgisayar ile herkesin yapabileceği bu sistemde, kazancın çok fazla olmaması ve kullanılan bilgisayar sistemlerinin kısa sürede bozulması artık çok fazla tercih edilmemesine neden olmuştur.

  CPU madenciliği yerine günümüzde, çok sayıda ekipman ve teçhizat ile yapılan GPU madenciliği yaygın olarak kullanılır. İlk aşamada madencilik sistemlerine yatırım yapmayı gerektiren GPU yöntemi, verimliliği ve kazanç yüzdesi nedeniyle en fazla tercih edilen kripto para üretim tekniğidir. Bulut madenciliği ise, çağımıza en uygun ve en teknolojik üretim yöntemidir. Bu nedenle de oldukça popülerdir. Bu yöntemde, GPU madenciliği yapan bir şirket veya kişi ekipmanlarını size kiralar ve istediğiniz zaman aralığında kripto para üretimine başlarsınız. Bulut madenciliği, bilgisayar sistemlerini yormayan bir sistem olması ve çağa uygunluğu nedeniyle, token nasıl üretilir sorularının en teknolojik cevabıdır.

  Sizde farmingi yapılan altcoinler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Kripto Paralar‘ı incelediğimiz yazılarımızdan faydalanabilir ve Litecoin gibi hangi kripto paraların üretimi yapılıyor öğrenebilirsiniz.

  Coin Farming Nedir? Yield Farming Nedir?

  Kripto para birimlerinin, çok yönlü olması ve yatırımcısına kazanç vaat etmesi, yeni para kazanma sistemlerinin de devreye girmesine yardımcı oldu. Sürekli gelişime açık bu teknoloji sayesinde, De-Fi projelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte kullanıcıların pasif gelir elde etmesine imkan tanıyan coin farming işlemleri gelişmeye başladı. Kabaca, kullanıcıların cüzdanda beklettikleri kripto varlıklar üzerinden kazanç edinmesini sağlayan bu sistem, De-Fi tokenlarıyla birlikte gelişti.

  De-Fi yatırımcılarının cüzdanda kilitledikleri yield farming coin varlıklarıyla, ödül kazanmasına bağlı olan bu sistem, akıllı sözleşmelerle kontrol edilir. Marketteki alım-satım arzına göre değişen oranlarla çalışması, kullanıcıların pasif yoldan gelir kazanmasını sağlar. Bir yandan da cüzdanda kilitlenen varlıklar ağ üzerine likidite sağlar. Ethereum gibi ağlar üzerinde sistemde kilitlenen varlıklar, kullanıcılarına getiri sağlar ve bu anlamda banka mevduat hesaplarından faiz getirisi elde etmeye benzer. Ancak coin farming sisteminde, önemli olan ağa likidite sağlanması ve protokol güvenilirliğinin test edilmesidir. Bir diğer pasif getiri kazanma yöntemi olan staking ile karıştırılan yield farming sisteminin, farklılıkları şunlardır:

  • Staking işlemlerinde cüzdanda tutulması gereken coin miktarı yüksekken, yield farming daha düşük miktarlarla da kullanılabilir.
  • Staking, PoS mekanizmasını kullanır ve kendi ağı üzerinde yapılır. Bu işlem için kullanıcılar doğrulayıcı olur ve vade bitiminde ödül kazanır. Yield farmingde ise kullanıcılar doğrulayıcı olmaz ve varlıklarını farklı token havuzlarına gönderebilir.
  • Yield farming daha düşük işlem ücretleriyle çalışır. Bir havuzdan edinilen ödüller, aynı ya da farklı bir havuzda kullanılabilir.

  Eğer kripto para nasıl üretiliyor anladıysanız Waves Coin ve KSM Coin gibi inceleme yazılarımızı da okuyarak bu piyasalar hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu teknolojiyi yakalayabilirsiniz. Eğer üretim yapmak değil de sadece kripto para satın almak istiyorsanız da buraya tıklayarak dünyanın en büyük ve güvenli borsası olan Binance’ye üye olabilir ve ücretsiz %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz