Günümüzde popülarite kazanan yatırım araçlarının başında kripto paralar gelir. Çoğunluğun Bitcoin ve altcoin olarak bildiği kripto para kavramı üzerine fazlasıyla araştırma yapılmaktadır. Kripto para sistemine dahil olmak isteyen yatırımcılar kripto para ne demek ve coin ne demek gibi sorulara yanıt aramaya çalışırlar. İşte son günlerde sıklıkla karşılaştığımız kripto ne demek sorusu hakkında bilinmesi gerekenler…

İçeridekiler

  Kripto Para Nedir?

  Herkesin aklındaki kripto para nedir sorusu, kısaca dijital ve sanal para birimi olarak tanımlanabilir. Peki kripto paralar nedir? Sanal para ya da kripto para, takas işlemlerinde veya yatırım amaçlı kullanılan, dijital ve şifrelenmiş para birimini ifade eder. Bu anlamda kripto paraların gelecekte ana para birimi yerine geçmesi hedeflenir. Günümüzde herkesin ilgisini çeken kripto paraların, tam olarak neye karşılık geldiği bilinmese de gücü nispeten hissedilmektedir. Büyük bir kitle, dijital para nedir sorusunu, geleceğin para birimidir şeklinde yanıtlar.

  Kripto paraların herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur, ancak itibari para birimleriyle eşit olanaklara sahiptir. Bunun yanı sıra; devlet, banka ya da herhangi bir otoriteden bağımsız çalışan blockchain sistemiyle oluştururlar. Bu sistem, kripto paralara takip edilemezlik ve yüksek güvenlik sunar. Kripto para işlemlerinin tamamı kriptografi ile doğrulanır. Aslında banka kartı ya da kredi kartı üzerinden yapılan harcamalar ve bankalar arası transfer edilen paralar da sanal para olarak ifade edilir, bu anlamda sanal paralar nedir sorusuna karşılık gelir. Kripto paralarda da aynı mantık vardır, fakat sistem herhangi bir merkeze bağlı olmadığından kullanıcısına daha büyük güvenlik sunar.

  Eğer kripto paralara ilginiz varsa sizler için yazdığımız Eos Coin Nedir, Chz Coin Nedir ve Wink Coin Nedir yazılarımızı okuyarak bazı crypto coinler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Kripto Para Nasıl Üretilir?

  Kripto paraların tarihi 2009 yılına dayanır. Piyasaya sürülen ilk kripto para Bitcoin’dir. Bitcoin’in 2009’da Satoshi Nakamoto lakaplı bir kişi ya da grup tarafından piyasaya sürülmesi kripto para ve blockchain devriminin başlangıcı kabul edilir. Burada kripto nedir ve coin ne demek sorularına yanıt verildikten sonra, önemli olan bir diğer şey de kripto paraların nasıl üretildiği, yani madenciliğinin nasıl olduğudur. Kripto para üretiminde dağıtık bir sistem kullanılır. Dolayısıyla üretim kullanıcı temellidir. Bütün kripto paralarda bir üretim sınırı bulunur, çünkü bir kripto para birimi ne kadar fazla üretilirse, üretimi de o kadar zorlaşır ve bir yerde sınırına ulaşır.

  Kripto para ve dijital para ne demek sorusu, kripto para madenciliğiyle açıklanabilir. Kripto para üretiminde çözülmesi gereken işlemler ve şifreleme yöntemleri vardır. Yüksek işlemci gücü ve internet bağlantısı olan her yerde madencilik işlemleri yapılabilir. Fakat Bitcoin gibi kripto paralarda, tek bir bilgisayar üzerinden yapılamayacak kadar fazla enerji harcanır. Bir madencinin toprak kazıp rezerv bulması gibi çalışan bu sistemde, kullanıcılar birbirlerini onaylar ve bilgi yönetimini sağlar.

  Altcoin Ne Demek?

  Kripto paraların genel olarak neyi temsil ettiğini öğrendikten sonra, coin nedir ve altcoin ne demek gibi soruların da yanıtlanması gerekir. Coin dediğimiz şey, kripto paraların genel adıdır. Altcoin ise Bitcoin dışındaki bütün coinleri temsil eder. Altcoin, alternatif coin yani Bitcoin dışındaki coin olarak da tanımlanabilir. Çünkü kripto para ekosistemindeki ana para birimi ve ilk üretilen ürün Bitcoin’dir. Diğer coinler fiyatlama ve çoğu özellik bakımından Bitcoin’i takip eder.

  Uzun süre piyasadaki tek coin olma özelliğine sahip olan Bitcoin, diğer kripto para birimlerinin üretimini teşvik etmiş ve yeni projelerin önünü açmıştır. İlk üretilen altcoinlerden biri Litecoin’dir ve hala piyasada güçlü bir pazara sahiptir. Ethereum ise, Bitcoin’den sonra en geniş pazara sahip olan altcoindir. Bilinen altcoinlerin çoğu Bitcoin’den türetilmiştir. Fakat bunların Bitcoin’in tam kopyası olduğu söylenemez.

  Ayrıca piyasada Ada Coin Ve Enjin Coin gibi bir çok Altcoin de bulunur. Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayak ücretsiz üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Böylece bir çok altcoine yatırım yapabilirsiniz.

  Bitcoin ve Altcoin Farkı

  Piyasada çok fazla altcoinin bulunması, özellikle piyasaya yeni girenlerin altcoin nedir ve Bitcoin’den farkı nedir diye merak etmesine neden olur. Kripto para biriminin ilk örneği olma özelliği taşıyan Bitcoin, felsefi bir amaca sahiptir ve tasarım itibariyle diğer kripto para birimlerinin gelişiminde kıstas belirler. Fakat bütün bunlara rağmen Bitcoin sisteminde bazı eksiklikler bulunur:

  • Bitcoin’de üretilen bloklar fikir birliği adı verilen Proof-of-Work (PoW) mekanizmasını kullanır. Bu mekanizma yüksek enerji gerektirir ve vakit alır. Altcoinler, blok üretiminde harcanan enerji ve süreyi kısaltmak için çoğunlukla Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasını kullanır.
  • Bitcoin’in akıllı sözleşmelerle çalışma sistemi sınırlıdır.
  • Ethereum gibi altcoinlerdeki akıllı sözleşmeler çok yönlüdür. Ethereum, akıllı sözleşmelerde gaz kullanarak işlem ücretlerini karşılar.
  • Tether gibi stabil altcoinlerin çoğu fiyat oynaklığından etkilenmez ve günlük işlemler için ideal birer finans aracı olurlar. Bitcoin’de ise fiyat dalgalanmaları söz konusudur.

  Bütün bu özellikleriyle altcoinler, Bitcoin’den bağımsız bir pazar oluşturarak kendilerine yatırımcı bulmuştur. Piyasada güven veren altcoinlerin pek çoğu coin ne demek diye merak eden yatırımcıların ana tercihleri arasında yer alır. Yüksek potansiyele sahip olması ve Bitcoin’e alternatif sunmasıyla öne çıkan altcoinlerin, gelecekte daha fazla kullanım alanı ve fiyat değerine sahip olması beklenmektedir.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz