2023 yılının kripto para birimleri için oldukça iyi başladığını ifade edebiliriz. Bununla birlikte bu durumun bir boğa tuzağı mı yoksa daha iyimser bir piyasanın başlangıcı mı olduğu tartışılıyor. Ayrıca analistler ve uzman isimler piyasadaki yükselişin yersiz olmadığını ve bazı önemli etkenlere bağlı olduğunu da savunuyor.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 1 ayda yakalamış olduğu yüzde 37 oranındaki artışı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yazının kaleme alındığı sırada 22.950 dolardan işlem gören Bitcoin, son 1 haftada da yüzde 8,3 oranında artış yakaladı. Bununla birlikte toplam kripto para piyasası değerinin de yeniden 1 trilyon dolar üzerine çıkmasının önemli olduğu ifade ediliyor. 

Bunun yanında Bitcoin’in dominansı yüzde 42’de bulunurken piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un (ETH) dominansı yaklaşık olarak yüzde 19 bandında yer alıyor. Son 1 hafta içinde yüzde 4 oranında artış yakalayan Ethereum fiyatı yazının yayına hazırlandığı sırada 1.630 dolardan işlem görüyor. Ayrıca ETH şimdilik BTC’den bir miktar daha düşük performans sergiliyor ve son 1 ayda yüzde 33 artış yakaladığı görülüyor.

Öte yandan piyasa değeri bakımından ilk on kripto para biriminin aylık performansları değerlendirilidiğinde en iyi performansı 9,1 milyar dolarlık piyasa değeri ile Solana’nın (SOL) sergilediği görülüyor. SOL son 1 ay içinde yüzde 114 gibi kayda değer bir artış yakaladı ve yazının kaleme alındığı sırada 24,6 dolardan işlem görüyor.

Kripto Paralar Neden Yükseldi?

Bir kripto para ve blockchain haber sitesi olan Bitcoinhaber.net’te de belirtildiği gibi kripto para birimlerindeki artışın bir etkeni doların güç kaybetmesi olarak görülüyor. Yapılan açıklamalara göre doları, euro ve yen gibi altı rakip para biriminden oluşan bir sepetle karşılaştıran ABD dolar endeksi %0,09 düşüşle 101,92’ye gerileyerek Çarşamba günü belirlenen 7-1,2 ayın en düşük seviyesi olan 101,51’e yaklaştı.

Buna ek olarak analistler makroekonomik durumlarda yaşanan gevşemenin ve ABD’de görülen sıkı para politikalarının gevşemeye başlaması beklentisinin de kripto para birimleri üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünüyor.

Yazar

2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

Bir yorum Yaz