Kripto parada balina ne demek, küçük yatırımcıların genellikle korkarak araştırdığı bir terim. Tıpkı okyanustaki balinaların küçük balıkları yiyerek beslenmesi gibi, kripto para balinaları da küçük yatırımcıları zarara uğratarak kazanç elde eder. Bu yazıda, yüksek varlık miktarlarıyla piyasaları alt üst etme gücünü elinde bulunduran Bitcoin balinalarının ne olduğunu anlattık ve kripto parada balina sezonu ne demek araştırdık.

İçeridekiler

  Kripto Parada Balina Nedir?

  Kripto para ekosisteminde birbirinden farklı terimler kullanılır. Bunlardan belki de en bilindik olanı balinalardır. Kripto para birimlerindeki balina ne demek diye araştırdığımızda, bu kavramın metafor olarak kullanıldığını görürüz. Balina kavramı, elinde yüksek miktarda kripto varlık bulunduran dev yatırımcıları ifade etmek için kullanılır. Kripto para balinalarının eldeki varlıkları ile piyasayı manipüle etme ve istediği seviyeden alım-satım yapma gibi özellikleri vardır. Bu durumların tümü küçük yatırımcılar için panik işlemlerin yapılması ve zarar etme riski taşır.

  Piyasadaki balinaların, okyanustaki balinalar gibi piyasada büyük dalgalanma yarattığı bir gerçektir. Bir grup güçlü insandan oluşan balina grubu, piyasayı kontrol etmek için çeşitli işlemler yapar. Büyük miktarda varlık alımı ve satımı ile gerçekleşen balina işlemleri, piyasaları ve fiyatları derinden etkiler. Sonuç olarak balinalar eldeki yüksek varlıkları sayesinde piyasadaki genel gidişatı değiştirme gücüne sahip insanlardır. Coinde balina ne demek en çok araştırılan konulardan biridir. Okyanusa benzetilen kripto para ekosistemindeki yatırımcılar, eldeki varlık miktarına göre şu şekilde sınıflandırılır:

  • Kambur Balina: 5000 BTC ve üstü
  • Balina: 1000-5000 BTC
  • Köpek Balığı: 500-1000 BTC
  • Yunus: 100-500 BTC
  • Balık: 50-100 BTC
  • Ahtapot: 10-50 BTC
  • Yengeç: 1-10 BTC
  • Karides: 1 BTC ve altı

  Balinalar Piyasayı Nasıl Kontrol Eder?

  Büyük varlık sahibi yatırımcılarının, piyasayı istediği fiyata çekmek için uyguladığı çeşitli hamleler vardır. Buna göre; bir balina işleme girerken küçük yatırımcıların onun önünden çekilmesi gerekir. Zaten okyanustaki gibi, küçük balık gruplarının balinayı durduracak gücü yoktur. Sonuç olarak; borsada balina ne demek sorusuna verilecek bir diğer yanıt, piyasayı istediği gibi yöneten yatırımcı şeklindedir. Balinaların kesin kimlikleri bilinmemekle birlikte, genel kanıya göre birlikte çalıştıkları düşünülmektedir. Balinalar kimliklerini açık etmez, ancak birbirleriyle haberli şekilde piyasada belirli işlemler yaparlar.

  Balinalar, bir kripto varlığı istediği fiyattan almak için ani düşüş dalgaları oluşturacak güçte yatırımcılardır. Çoğu balinanın eldeki yüzlerce ve binlerce varlığını zaten fiyat düşükken aldığı bilinmektedir. Bu nedenle fiyatı artmış olan varlıklarını olağanüstü miktarlarla bir anda ya da kademeli olarak elden çıkarırlar. Aynı zamanda piyasaya yeni girmiş ve varlık sahibi küçük yatırımcılar, panik satışı yaparak fiyatın daha hızlı düşmesine yardımcı olurlar. Sonuçta küçük yatırımcılar ciddi kayıp yaşarken, balinalar yüksekten sattıkları meblağ üzerinden düşük fiyattan tekrar alım yaparlar.

  Balinaların diğer bir hamlesi de fiyat pompalamasıdır. Fiyatı düşürdükleri gibi yükseltme gücüne de sahiptirler. Düşüş sonrası büyük miktarlarla piyasaya tekrar giren balinalar, fiyatları yükseltirler. Küçük yatırımcıların hevesle ve kaçırma korkusuyla ani alım yapmasını sağlarlar. Fiyat belirli bir seviyeye geldiğinde ise varlıklarını satarak piyasadan çıkarlar. Bu durumda yükseliş beklentisiyle alım yapan yatırımcılar, zarar etmiş olur.

  Ayrıca bkz: Güvenilir Kripto Para Siteleri.

  Balina Hareketleri Nasıl Anlaşılır?

  Kripto para balinalarının toplam piyasanın yaklaşık %40’ının sahibi olduğu düşünülmektedir. Böyle bir güce sahip olan grubun fiyatı istediği gibi manipüle etme gücü bulunur. Küçük yatırımcılar, kripto parada balina nasıl anlaşılır öğrenerek balina hareketleri karşısında direnç gösterebilir ve ani alım-satımlardan korunabilirler. Balina hareketlerinin anlaşılması için şu ipuçlarından faydalanılabilir.

  • Balinaların genellikle Coinbase ve Kraken borsalarında işlem yaptığı düşünülür. Bu borsalardaki ani para çıkışı veya ani para girişlerinin takip edilmesi olası balina hamlelerini tespit etmeye yardımcı olabilir.
  • Emir defterlerini kontrol etmek ve olağanüstü meblağlar karşısında dikkatli olmak önemlidir. Yüklü alım ve satım emirlerinin bulunduğu bir emir defterinde balina varlığından bahsedilebilir.
  • Piyasanın durgun olduğu zamanlarda fiyat ve volatilite aniden değişiklik gösteriyorsa bunu yapan bir balina olabilir.
  • Balinaların ne yönde işlem açtığını anlamak için satış ve alış hacimlerini birbiriyle karşılaştırmak gerekir. Alışların fazla olması yükseliş, az olması düşüş olarak yorumlanır.
  • Büyük satın alma işlemlerinden sonra iptallerin gelmesi ayı balinasının habercisi olabilir. Bu işlemler için defterlerin yakından takip edilmesi ve büyük miktardaki varlık ticaretine dikkat edilmesi önemlidir.
  • Hacimdeki güçlü momentumlar da balinaların aktif olduğunu gösterebilir.

  Küçük yatırımcıların balina hareketlerini engelleme gibi bir şansı yoktur. Burada yapılacak en önemli şey, balinaların piyasaları kontrol ettiği sırada her türlü panik işlemden kaçınmaktır. Ani alım veya satım işlemleri yatırımcıların daha fazla zarara uğramasına neden olur. Bu nedenle, yatırım planlarını aksatmadan ve emin adımlarla işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Treni kaçırma ya da dump-pump beklentilerine bağlı açılan işlemlerin genellikle zararla sonuçlandığı bilinmelidir. Ek olarak her zaman üzmeyecek miktarda varlık üzerinden ticaret yapılması önerilir.

  Ayıca bkz: En düşük komisyon oranlı Bitcoin borsaları.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  3 Yorumları

  1. Kripto dünyasında farklı terimler olduğunu sizden öğrendim ve öğreneceğim daha çok şeyler var.

  2. Balinalar cripto piyasasını arada sallayıp ordan kendilerine av arayanlar sayenizde bunuda öğrenmiş olduık. Bu durumlarda telas yapmaya gerek yok sakince piyasanın düzelmesini ileriye yönelik yatırım icin bekleyin

  3. Cengiz Vardarlı Cevapla

   Gün gün daha güzel kârlı kazançlı şeyler öğreniyorum sayenizde bloglarinizdan kripto balinaların farklı alanlarda olduklarını gördüm epey mantıklı bi sistem iyice geniş kapsamlı bakmak gerekli yatırım ve gelecek için

  Bir yorum Yaz