Likidite nedir, sadece kripto para piyasalarıyla ilgilenenlerin araştırdığı bir konu değildir, aksine çok sayıda piyasa ve yatırımcı için farklı anlamlara gelebilir. Fakat, son yıllarda kripto para piyasalarına olan ilginin artması, likidite kavramının daha fazla merak edilmesine neden olmuştur. Kripto para piyasaları yüksek volatilite nedeniyle risk oranı da yüksek olan piyasalardır. Bu nedenle bu piyasalarda kullanılan kavramların doğru yatırım hamleleri yapmak için iyi anlaşılması gerekir. Bu yazımızda, liq olmak ne demek sorusunu yanıtladık ve likiditenin kripto para piyasaları için önemini araştırdık.

İçeridekiler

  Likidite Nedir?

  Likidite, finans alanında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Genel olarak finansal piyasalarda likidite, alım-satım yapılacak bir varlığı değerinde büyük bir değişim olmadan nakde dönüştürme işlemini tanımlar. Kripto paralar da dahil olmak üzere altın, fiat para birimi ya da ev, araba, hisse senedi gibi diğer yatırım varlıkları kolay nakde dönüştürülebiliyorsa likit olma özelliği taşır. Tam tersi durumdaysa bu ürünler likit değildir ve nakde dönüştürülürken yüksek fiyat değişimi yaşanır. Kripto para birimleri için de aynı durum söz konusudur.

  Kripto para birimlerini yakından ilgilendiren likidite ne demek sorusu borsa ve yatırım varlıkları için farklı anlamlarda açıklanabilir:

  • Likit bir varlık, sahip olunan ürünün istenilen fiyattan kısa sürede satılması anlamına gelir.
  • Likit piyasa ise piyasadaki işlem hacminin yüksek olduğu anlamına gelir.

  Özetle, likidite hem piyasalar hem de kripto para birimleri gibi değerli varlıklar için önemli bir kavramdır ve likiditenin olması piyasadaki işlem hacminin yüksek olmasına bağlı yüksek sayıda yatırımcı anlamına gelir. Dolayısıyla likit bir piyasada işlem yapmak yatırımcılar için karlıdır. Çünkü bu piyasadaki ürünler kısa sürede ve yüksek fiyat farkı olmadan nakit paraya dönüştürülebilir.

  Liq Olmak Ne Demek?

  Likidite kavramı birden fazla anlamı kapsar. Kripto para birimleriyle ilgilenlerin karşılaştığı ifadelerden biri de “liq olmak” kavramıdır. Özellikle kaldıraçlı yani margin piyasalar için kullanılan bu terim, eldeki birimleri nakde dönüştürme potansiyelini belirtir. Buna göre; liq ne demek kripto para piyasaları için pozisyonun zararda olmasıyla açıklanabilir. Genellikle margin piyasalarda işlem yapan yatırımcılar, “likit oldum” veya “liq oldum” cümlelerini sıklıkla kullanır. Kaldıraçlı kripto para piyasalarında liq olmak, ortaya konulan teminat yatırımı kaybetmek ve pozisyonu zararla kapatmak anlamına gelir, bu nedenle istenilen bir durum değildir.

  Kaldıraçlı işlemler yüksek kar getiren piyasalardır. Kaldıraçlı piyasada işlem yapan bir yatırımcı elindeki teminat değerinin 5, 10, hatta 125 katına kadar pozisyon açabilir ve aynı oranda kazanç elde edebilir. Ancak bu piyasalarda risk katsayısı da aynı oranda yükselir. Yüksek kaldıraçlı pozisyon almak, işlerin ters gitmesi durumunda verilen teminatı tamamen kaybetmeye, yani pozisyonun zararla kapanmasına neden olur. Bu durum da “likit olmak” olarak adlandırılır.

  Kripto Para Borsalarında Likidite

  Kripto para piyasalarında karlı alım-satım yapmak, tercih edilen borsanın likidite seviyesiyle yakından ilgilidir. Yatırım yaparken ticareti yapılan birimi zararına satmamak ve uzun süre elde bekletmek zorunda kalmamak önemlidir. Kripto para borsalarındaki işlemler alıcı ile satıcı arasındaki anlaşmaya göre tamamlanır. Satış emri veren bir yatırımcının işlemi ancak karşılığında bir alıcı olmasıyla gerçekleşebilir. Aksi halde girilen emir bekleyen emir defterine kaydedilir ve uzun süre karşısında bir alıcı bulana kadar açık kalabilir veya yatırımcının işlemi iptal ederek daha düşük bir fiyattan satış emri vermesi gerekebilir. Bu da kripto para ticaretinde istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle borsanın likidite oranının yüksek olması gerekir. Bu şekilde yatırımcılar anlık alım-satım fırsatlarından yararlanarak kripto para birimlerinde istedikleri fiyattan ticaret yapma şansı yakalarlar.

  Likiditesi düşük olan borsalarda, işlem yaparken her fiyatı girmek mümkün olmaz. Çok sayıda kullanıcı olmaması, fiyat aralığının da yüksek olması anlamına gelir ve yatırımcılar ara fiyatlardan işlem yapma şansına sahip olmaz. Likit bir piyasada ise emir defteri derinliği yüksektir, yani girilen emir sayısı fazladır. Bu da yatırımcıların istedikleri fiyattan alım-satım yapmasına izin verir, dolayısıyla eldeki kripto para birimleri kısa sürede nakit paraya dönüştürülebilir. Ancak bir borsanın likidite seviyesi sadece işlem hacmiyle ilgili değildir, stop-limit gibi teklifler emir defterine hemen yansımayabilir. Ek olarak çeşitlilik de borsanın likiditesini etkiler. Çeşitliliği yüksek bir borsada günlük aktif kullanıcı sayısı fazladır, dolayısıyla emir defterinde farklı fiyat çeşitliliği sağlanır ve yatırımcıların hızlı işlem yapması daha kolay hale gelir.

  Özetle, kripto para piyasalarında yüksek likidite olmak yatırımcılar için karlı pozisyon oranını artıran bir etmendir. Borsadaki likiditenin yüksekliği ise şu parametrelerle anlaşılır:

  • Son 24 saatlik işlem hacmi
  • Emir defter derinliği
  • İşlem hacmi yüksek kripto para birimlerinin listelenmesi
  • Alış-satış fiyatları arasındaki fark
  • Komisyon oranları ve uzun vade yatırımcı potansiyeli

  Likiditenin Önemi

  Birbirinden farklı anlamlara gelen likiditenin kripto para piyasalarındaki önemi oldukça fazladır. Likit bir piyasada ve likiditesi yüksek bir kripto para birimiyle işlem yapmak yatırımcılar için yüksek karlı işlemleri mümkün kılar. Ek olarak liq olmak ne demek kripto para piyasalarında zararla kapatılan pozisyonları tanımlar. Kripto para piyasalarında ve birimlerinde likiditenin yüksek olması yatırımcılara şu avantajları sağlar:

  • Likit bir piyasa, yatırımcılara fiyat çeşitliliği fazla bir emir defteri sunar. Bu da istenilen fiyattan işlem yapma özgürlüğü tanır.
  • Kripto para birimlerinin doğasında hızlı fiyat değişikliği yaşamak vardır. Likiditesi yüksek piyasalar, anlık fiyat değişikliklerine yanıt vererek yatırımcıların bu hareketlerden faydalanmasına izin verir.
  • Yatırımcılar, likit piyasada varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olur. Bu şekilde istenilen fiyattan girilen emir, uzun süre beklemek zorunda kalmadan tamamlanır ve hızlı nakit dönüşümü sağlanır.

  Likiditesi yüksek bir kripto para birimine yatırımı olanlar, satış işlemlerinde değer kaybetme riskiyle karşılaşmaz ve eldeki birimleri anında nakit paraya dönüştürebilir

  Kripto para piyasaları ile daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız eğer Binance referans kodu nedir ve En güvenilir Bitcoin siteleri nelerdir gibi diğer inceleme yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz