Litecoin geleceği en parlak kripto varlıklardan biridir. Kripto markette piyasa değeri ve sabit yatırımcısıyla güven kazanan Litecoin, Bitcoin’den sonra en fazla tercih edilen kripto para birimleri arasında yer alır. Bitcoin piyasanın altını olarak adlandırılırken, Litecoin ise gümüşü olarak bilinir. Bu nedenle yatırımcıların Litecoin nedir ve özellikleri nelerdir sorularına cevap araması normaldir. Peki Ltc Coin nedir ve geleceği nasıldır gelin birlikte inceleyelim.

İçeridekiler

  Litecoin Nedir?

  Litecoin, kripto para dünyasının gümüşü olarak bilinir. Bitcoin’e göre fiyatı çok daha ucuzdur ve günlük kullanım imkanı sunar. 7 Ekim 2011 tarihinde Github’da piyasaya sürülen Litecoin’in geliştiricisi, eski Google çalışanı Charlie Lee’dir. Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun aksine, Charlie Lee sosyal medya ve blogları aktif olarak kullanır. Bitcoin’in çatallanmasıyla oluşturulan kripto para LTC; uzun işlem süresi, yüksek maliyet ve madencilik havuzları gibi problemleri çözmek için tasarlandı.

  Kripto para dünyasının en eski paralarından olan Litecoin, Bitcoin’le aynı protokolü kullanır fakat kendi zincir ağına sahiptir. Bitcoin’in bir kopyası olmasına rağmen, daha hızlı ve ucuzdur. Bu nedenle Bitcoin uzun süreli bir yatırım aracı olarak görülürken, Litecoin daha çok günlük işlemlerde kullanım sağlar. Kullanıcıların para transfer işlemlerine harcadığı masrafı ve zamanı ciddi ölçüde azaltan LTC Coin amacı ve sağladıkları nedeniyle kripto para ekosisteminde önemli bir yere sahiptir.

  Eğer siz de Litecoine yatırım yapmak istiyorsanız en düşük komisyon oranlarına sahip ve dünyanın en güvenilir kripto para borsası Binance’yi kullanabilirsiniz. Eğer hala üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve size özel %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  LTC Coin Kaç TL ve Dolar?

  LTC Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. LTC Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra LTC Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 LTC Coin 2,143.47 TL 2.99%

  1 LTC Coin $ 74.11 Dolar 2.99%

  Ayrıca LTC Coin piyasa değeri ise $ 5,479,137,212 dolardır. Aynı zamanda LTC Coin günlük $ 731,813,441 dolar hacime sahiptir.

  Litecoin Geleceği

  İlk altcoinler arasında yer alan LTC Coin geleceği piyasa spekülasyonları, gelişmeler ve temel teknik analiz gibi pek çok etmenden etkilenir. Genellikle piyasanın gümüşü olarak bilinen Litecoin’de fiyat, piyasanın altını Bitcoin’e göre daha ucuzdur. Ayrıca düşük işlemcilerle madencilik imkanı da sunar. Fiyatın düşük olması, Bitcoin’e oranla daha fazla yatırımcının Litecoin’e erişimine izin verir. Basit algoritması ve madencilik sistemi sağladığı güveni artırır.

  Yüksek işlem hızı, düşük masraf ve daha fazla coin arzı gibi özellikleri çok daha fazla yatırımcının Litecoin’le ilgilenmesine neden olur. Ayrıca Litecoin gelmiş geçmiş en başarılı Bitcoin forklarından biridir. Bu nedenle pek çok kullanıcı ödeme ve transfer işlemlerinde Litecoin kullanmayı tercih eder. Litecoin genel olarak büyüme potansiyeline sahip olan güçlü varlıklardan biridir. Bitcoin ve kripto para sisteminin büyümesine bağlı olarak da gelişme göstermesi beklenir. Bu nedenle LTC Coin hedef beklentileri genel anlamda olumludur.

  Eğer geleceğini merak ettiğiniz başka coinler de varsa SXP Coin Geleceği ve Cardano Geleceği yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  Litecoin Özellikleri Ve Amacı

  Transfer işlemlerinin düşük maliyetle gerçekleşmesi için ortaya çıkan Litecoin, diğer kripto para birimlerine göre daha yüksek depolama imkanı sunar. Bitcoin’den çok daha hızlı blok oluşturan Litecoin’de, işlem onaylama süreci de hızlı gerçekleşir. Peer to peer sistemine sahip olan Litecoin amacı ve özellikleri nedeniyle piyasanın güvenilir yatırım araçları arasında sayılır. Global olarak dijital ödeme sistemlerine alternatif oluşturan LTC, açık kaynaklı merkeziyetsiz bir ağda çalışır ve herhangi bir otoriteden bağımsızdır. Geleneksel para birimlerinin tersine, Litecoin arzı kısıtlı bir üründür ve bu nedenle analistlerin çoğu bu kriptonun gelecekte daha fazla değerleneceğini savunur. Toplam arzı 84 milyon olarak belirlenen Litecoin’in dolaşımdaki güncel adedi yaklaşık 66,7 milyondur.

  Herkesin kullanımı için ortaya çıkan Litecoin, oldukça basit bir sisteme sahiptir. Tabanında diğer kripto paralarla aynı sistemi kullanan Litecoin, bazı avantajlara sahiptir. Bitcoin’deki açık kaynak kodlu yazılımdan hareketle ortaya çıkan LTC, farklı bir algoritma kullanır. Bu sayede, kolay ve hızlı madencilik avantajı sunar. Litecoin madencilik sisteminde gereksinimlerin asgari düzeyde tutulması, onay sürelerini düşürür ve gönderim hızını yükseltir. Bitcoin’in kopyası olan Litecoin’i gerçekten anlamak için Bitcoin’le karşılaştırmak gerekir. Litecoin ve Bitcoin arasındaki farklar şunlardır:

  Madencilik

  Litecoin ve Bitcoin arasındaki temel farklılıklardan ilki madencilik sistemidir. Her iki para birimi de emek ispatı olarak geçen Proof-of-Work (PoW) algoritmasını kullanır. Buna göre, madenciler şifrelenmiş matematik problemlerini çözmek için yüksek hesaplama gücü kullanır. Burada çözülmesi gereken problemlerin güçlü şifrelenmesi gerekir. Aksi halde madenciler çözüm işlemini kolaylıkla gerçekleştirerek piyasadaki bütün kripto arzını tüketebilir. Problem çözümü zor bir işlemdir ve doğruluğunun ispatlanması için kontrol gerekir.

  Bitcoin’de madencilik için SHA-256 algoritması kullanılır. Ancak bu algoritma, yüksek işlem gücü gerektirir. Bu nedenle Bitcoin madenciliğinde harcanan elektrik gücü son derece yüksektir. Herkesin kendi bilgisayarında Bitcoin üretmesi üzerine ortaya çıkan bu sistemde, kullanıcılar zamanla büyük şirketlerle rekabet edemez hale gelmiştir. Buna karşılık kripto para Litecoin, Scrypt algoritmasını kullanır ve bu sayede kullanıcıların kendi bilgisayarları üzerinden madencilik yapmasına izin verir. Blok onay süreci ve işlem hızı bu algoritmada daha seridir.

  Litecoin madenciliği önceleri Bitcoin’e göre daha adaletliyken, son zamanlarda şirketlerin Scrypt algoritmasıyla uyumlu teknikler geliştirmesi bunu sonlandırdı. Her ne kadar Litecoin madenciliği kişisel bilgisayarlar üzerinden yapılabilse de, şirketler sebebiyle artık şahsi madencilik işlemleri kişilere pahalı ekipmana sahip olma ve yüksek elektrik faturası ödeme gibi zorluklar getirmekte.

  İşlem Hızı

  Litecoin’de ortalama bir blok oluşturma süresi, Bitcoin’e oranla oldukça hızlıdır. Bu, günlük çok sayıda işlem yapanlar için oldukça kullanışlı bir özelliktir. Litecoin’de yapılan işlemler çok daha kısa sürede onaylanır. Hızlı blok oluşturma, madencilik ödüllerine de olumlu yansır. Blok oluşturma süresi Bitcoin’de 10 dakika, Litecoin’de ise 2,5 dakikadır. Bloklar arasındaki süre çok kısa olduğu için madenciler daha fazla blok oluşturabilir ve bu sayede yüksek madencilik ödülü kazanabilir.

  Toplam Arz

  Bitcoin’in toplam arzı 21 milyonken, Litecoin’de toplam arz 84 milyondur. Litecoin arzının sabit tutulması, ileride yüksek fiyatların hedeflenmesini sağlar. Arz, likiditeyi artırır ve zamanla dijital para kıtlığına yol açar. Hacme bağlı olarak, para biriminin çökme riskini azaltır ve piyasayı daha istikrarlı hale getirir. Bu nedenle kripto para birimlerinde sabit arz önemlidir.

  Litecoin Yorumları Ve Hedef Fiyat

  LTC Coin Yorumları Ve Geleceği
  LTC Coin Yorumları Ve Geleceği

  Kripto para birimlerinin hayatımıza girmesi; çoğu kişiye merkez bankası, otorite ve hükümetten bağımsız olarak alternatif para seçenekleri sundu. Kripto paraların sahip olduğu yüksek potansiyel ve avantajlar, yatırımcıların geleneksel yatırım araçları ve fiat para birimleri yerine dijital dünyaya yönelmesine neden oldu. Piyasanın güvenilir varlıklarından olan Litecoin hedef ve beklentileri bakımından çok fazla yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Sunduğu hızlı işlem, düşük masraf ve kolay madencilik özellikleri Litecoin’in günlük işlemlerde sıklıkla tercih edilmesine neden oldu. Arzı kısıtlı olan Litecoin, piyasanın gümüşü olarak adlandırılarak da belirli bir güven seviyesine erişti.

  Sahip olduğu bütün özellikler göz önünde bulundurulduğunda Litecoin yorumlar ve beklentiler bakımından uzun vadede yatırımcının güvenini kazanmıştır. Çoğu analiste göre kripto marketin büyümesiyle birlikte çok daha yüksek seviyelere ulaşması beklenir. Güncel fiyatı 142 dolar seviyelerinde olan Litecoin’de, 1000 dolar gibi uçuk seviyeler de hedeflenir. Ancak genel beklentilerden biri, Litecoin fiyatının 2022 yılında 350-400 dolar seviyesine ulaşacağı yönündedir. Daha uzun vadede ise 600-700 dolar gibi seviyeler hedeflenir.

  Her ne kadar Litecoin hedef seviyeleri yüksek olsa da, analistler kripto para piyasasında net bir fiyat analizinin yapılamayacağını söyler. Bu nedenle yatırımcıların hızlı hareket eden piyasa karşısında dikkatli olması ve kendi risklerine göre işlem açması önerilir.

  LiteCoin Nereden Nasıl Alınır?

  Dünyanın en büyük ve en güvenli kripto para borsası olan Binance üzerinden LTC coin ve onun gibi yüzlerce Coin’e yatırım yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak üye olabilir ve size özel ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan referans kodundan yararlanabilirsiniz. Eğer başka borsalar hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız En iyi ve En güvenilir Bitcon siteleri yazımızı okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  1 Yorumu

  Bir yorum Yaz