Bitcoin long açmak, kripto para yatırımcılarının hakim olmak istediği işlemlerdendir. Bir kripto birimindeki yükseliş beklentisi karşılığında yüksek oranda kar etmeyi sağlayan long pozisyonun ne olduğu sıklıkla araştırılır. Bu yazımızda sizler için Bitcoin long ne demek ve nasıl açılır konularını inceledik.

İçeridekiler

  Long Pozisyon Nedir?

  Kripto para piyasalarına uzaktan yakından ilgi duyan herkes long pozisyon ne demek merak eder. Türkçe’ye uzun pozisyon olarak çevrilen long, genel anlamda herhangi bir kripto varlık fiyatında yükseliş beklentisi olduğunu temsil eden bir kavramdır. Genellikle uzun vadeli yatırımları çağrıştıran long kavramı, bir birimin ileride değer kazanarak yukarı yönlü hareket edeceğini gösterir. Bu beklentiyle açılan işlemler ise “longlamak” olarak adlandırılır. Birimin fiyatı değerlenir ve düşünülen beklenti gerçekleşirse, long pozisyon açan yatırımcı kara geçer.

  Long pozisyon açılan bir kriptoda fiyatı uzun süre takip etmek gerekebilir. Mesela günlük grafikte yapılan işlemlerde, ilerleyen haftalarda yükseliş beklentisi varsa açılan pozisyon uzun süre korunabilir. Bu nedenle “Al ve Tut” stratejisine benzetilen long pozisyonlar uzun süre açık kalabilir ve pozisyon kapatılmadığı sürece kar ve zarar durumu kesinleşmez. Örneğin; BTC fiyatı 5 TL ve siz fiyatın 10 TL’ye çıkmasını bekliyorsunuz. Long pozisyon açtıktan sonra fiyat hedefinize gelirse ve pozisyonu kapatırsanız kar edersiniz, ancak 3 TL’ye düşerse ve pozisyonunuz hala açıksa zarar kesinleşmez. Buna uzun pozisyon denmesinin sebebi, yatırımcıya beklemek ve tekrar pozisyon almak için belirli bir süre tanımasıdır.

  Binance Long Pozisyon Açma

  En büyük işlem hacmine sahip olan Binance, vadeli işlemler için sunduğu avantajlarla öne çıkar. Özellikle yeni yatırımcıların pek çoğu Binance long pozisyon nedir diye merak eder. Bu nedenle Binance long pozisyon açmak ne demek konusu; adım adım uygulama metotlarıyla anlatılabilir.

  • Binance’te long pozisyon açmak için öncelikle vadeli yani Futures hesabının açılması gerekir. Futures hesabı açma aşamasında referans kodu girerek %10 komisyon indirimi alabilirsiniz.
  • Mobil uygulamada “Futures” sekmesine tıklamalısınız.
  • Web sitesinde sayfa ayarı İngilizce olmadan bu kısım görüntülenmez. Bu nedenle öncelikle dil seçeneklerini ayarlamalısınız, sonra sırasıyla derivatives > USDs-M Futures kısmına tıklamalısınız.
  • Futures sayfasında işlem yapabilmek için ana cüzdanınızdan bu hesaba para göndermeniz gerekir. Burada COIN-M diye ikinci bir seçenek bulunur ve direkt olarak coin çiftleriyle işlem yapmanızı sağlar. Ancak USDs-M kısmında daha fazla altcoin seçeneği bulunur ve USDT üzerinden işlem yapılabilir. Bu nedenle USDs-M cüzdanına para göndermek daha fazla tercih edilir.
  • Para gönderme işlemi tamamlandıktan sonra yükseliş beklediğiniz bir kripto varlıkta Binance long açma pozisyonu alabilirsiniz.
  • İşlem yapmak istediğiniz pariteyi seçip, ekranın sağ tarafından pozisyonun kapatılacağı fiyatı ve kaldıraç oranını belirleyerek pozisyonu başlatabilirsiniz. Fiyat girdiğiniz hedefe ulaşırsa pozisyon otomatik olarak kapatılır. Ayrıca istediğiniz zaman pozisyonu anlık olarak da sonlandırabilirsiniz.

  Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  Ne Zaman Long Açmalı?

  Yatırımcıların Binance long nedir konusunu iyice anladıktan sonra hamle yapması önemlidir. Aksi halde ciddi zarar yaşamak mümkün olur. Long pozisyonun, herhangi bir üründe güçlü yükseliş beklentisi varsa ve bu beklenti teknik analizle destekleniyorsa açılması gerekir. Bunun için sosyal medya ve güncel kripto para haberleri yakından takip edilmelidir.

  Ayrıca long pozisyon vadeli bir işlem olduğu için kaldıraçla çalışır. Bu durumda yüksek kaldıraç kullanmak likidite seviyesini olumsuz şekilde etkiler ve pozisyondan zararla çıkılmasına sebep olabilir. Bu nedenle kripto para birimlerinde %5-10 arası kaldıraç kullanmak önerilir. Ayrıca long pozisyonlarda uzun vade bekleme hedefi de bulunur. Ürün fiyatı anlık olarak düşse bile, daha sonra yükselebilir. Bu durumda bekleyerek işlem açmak, anlık fikir değiştirmemek, direnç ve destek seviyelerini takip etmek ve belirli bir yatırım planını uygulamak gerekir.

  Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse benzer yazılar olan Binance Short açmak nedir ve Binance kaldıraç nedir gibi yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  2 Yorumları

  1. Zeki boleken Cevapla

   Kripto para ile ilgili aradığım tüm soruların yanıtlarını makalemizde buldum Çok teşekkür ederim bu faydalı yazı dizisini bizimle Paylaştığınız için

  Bir yorum Yaz