Piyasa yapıcı nedir kripto para piyasalarında sıklıkla tartışılan konulardan biri. Kripto  ekosistemi yapıcı ve alıcı olmak üzere iki taraftan oluşur. Alış ve satış emirlerinin gerçekleşmesi, işlemlerin daha hızlı tamamlanması için piyasa yapıcıları ile alıcıları oldukça önemlidir. Bu yazımızda maker taker ne demek ve ne işe yarar sorularına yanıt aradık.

İçeridekiler

  Genel Bakış

  Kripto para piyasalarının sorunsuz işlemesi için pek çok aktör gerekir. Bu aktörlerin başında piyasa yapıcıları ve piyasa alıcıları gelir. Her ikisinin de karşılıklı taraflar arasında alım-satım işlemlerini tamamlamak ve piyasaya likidite sağlamak gibi önemli görevleri vardır. Market taker ve maker ne demek sorularını yanıtlamadan önce likidite kavramını araştırmak gerekir.

  Likidite, varlıklar ya da kripto para piyasaları için kullanılan bir kavramdır. Bir varlığın likit olması, kolayca paraya çevrilebilmesi anlamına gelir. Piyasa likiditesi ise alıcı ve satıcı arasındaki arz-talep dengesiyle ilişkilendirilir. Buna göre, kripto para piyasaları kripto para birimlerinin ticaretini yapmak için en uygun ortamlardır. Piyasanın yüksek hareketli olması alıcı ve satıcıların daha hızlı işlem yapmasını sağlar. Likit piyasalarda bir varlık için belirlenen en düşük ve en yüksek satış emirleri arasındaki fark birbirine yakındır. Bu da alıcıların ara fiyatlarda daha fazla işlem yapmasına izin verir. Likit olmayan piyasalarda böyle bir durum söz konusu değildir.

  Ayrıca bkz: Liq Olmak Nedir?

  Likiditeden kısaca bahsettikten sonra market taker ve market maker nedir daha kolay anlaşılabilir. Genel olarak açıklamak gerekirse, piyasa yapıcıları hemen gerçekleştirilmeyen alım ve satım emirleri oluşturarak piyasaya likidite sağlarlar. Örneğin; “BTC fiyatı 60.000 dolara ulaştığında sat emri ver” şeklinde emir giren kullanıcı piyasa yapıcıdır. Piyasa alıcıları ise yapıcıların oluşturduğu bu emri satın alarak piyasa likiditesinden faydalanırlar.

  Piyasa Yapıcı (Maker) Nedir?

  Para piyasalarında kullanılan maker kavramı piyasa yapıcı anlamına gelir. Yapıcılar en temelinde borsaya likidite sağlayarak hızlı işlemesine yardımcı olurlar. Yapıcıdan yoksun bir piyasada likidite de az olur çünkü bir piyasada alım yapabilmek için o ürünü satan bir tarafın olması gerekir. Tahvil, menkul kıymet ve para piyasaları için kullanılan bir kavram olan piyasa yapıcı nedir Binance üzerinden anlatılabilir.

  Ayrıca Bkz: Binance Referans Kodu Nedir?

  Binance ve benzeri kripto para borsalarında işlem emirleri emir defterine kaydedilir ve ancak karşılığında bir işlem girildiğinde tamamlanır. Buna göre; piyasa yapıcılar varlıkların satışı için deftere bir emir girer ve genellikle satış için tetikleyici bir fiyat belirler. Bu emrin gerçekleşmesi için kaşı alıcıya ihtiyacı vardır. Dolayısıyla fiyat, girilen emir fiyatına gelene kadar işlem açık emirlere kaydedilir. Bu da borsanın likit olmasını sağlar ve arz-talep dengesi yaratır.

  Bu nedenle kripto para piyasa alıcıları çoğunlukla yüklü satış emri giren büyük şirketler ve kurumsal firmalardır. Ancak küçük miktarlarla işlem açan kullanıcılar da satış işlemlerinde yapıcı pozisyonuna gelir. Piyasa yapıcılar, borsanın sürdürülebilirliğini sağlayan faydalı elemanlardır.

  Piyasa Alıcı (Taker) Nedir?

  Piyasa alıcı yani market taker ne demek sorusu ise kısaca yapıcı emirlerini satın alan kullanıcılar olarak yanıtlanabilir. Piyasa alıcıları, kripto varlıkları satın almak için yapıcıların sağladığı likiditeye gereksinim duyar ve yapıcı emirlerinin karşılığında bir alım emri girerek anında işlemleri tamamlar. Sık sık kripto para ticareti yapan kullanıcılar yaptıkları varlık satın almalarında piyasa alıcısı yani taker olur.

  Yapıcı ve alıcı arasındaki farklar şu şekilde özetlenir;

  • Yapıcılar işlem sayısı ve hacim bakımından alıcılara göre daha aktiftir.
  • Yapıcılar emir oluşturarak bu emirlerin dolmasını beklerken alıcılar işlemlerini anında tamamlayabilir.
  • Genellikle yapıcılar borsaya likidite sağladıkları için yaptıkları işlemlerde bir miktar komisyon ödemesi kazanır ve alıcılara göre daha düşük ücret öderler.

  Ayrıca bu yazımız ilginizi çektiyse diğer blog içeriklerimizden olan en güvenli kripto para siteleri yazımızı okuyarak farklı bir konu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz