Metaverse nedir, son dönemde sıklıkla karşılaştığımız sorulardan. Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesinden sonra gündemden düşmeyen metaverse, çeşitli ekipman ve yeni nesil teknolojiler ile 3 boyutlu sanal bir dünyada gerçeklik yaratma fikri üzerine kurulu bir kavramı ifade ediyor. Geleceğin teknolojilerine şimdiden yatırım yapmak isteyen büyük teknoloji devlerinin odak noktası olan metaverse coinler, en kazançlı kripto varlıklar arasında gösteriliyor. Bu içerikte, 10-15 yıl içinde tamamen hayata geçmesi planlanan metaverse evreni nedir araştırdık ve metaverse nereden alınır, nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt verdik.

İçeridekiler

  Metaverse Nedir?

  Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sürecinde evden çalışma tekniklerinin artmasıyla birlikte kripto para birimlerinin kullanımında ve dijital teknolojilerin benimsenmesinde bir devrim yaşandı. Blockchain, kripto para birimi ve NFT derken bunlara bir de son dönemin yeni gündemi metaverse kavramı eklendi. Şimdilerde herkesin arsa ve coin almaya çalıştığı metaverse nedir ne işe yarar anlamak için ilk önce kelimenin kökenine bakmak gerekir. “Meta” Yunancada “öte, sonra” anlamlarına gelen bir kavram, “universe” İngilizcede evren anlamında kullanılan bir kelime. Yeni dönemin gözdesi metaverse ise, bu iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşturulan ve Türkçeye “evren ötesi” ya da “öte evren” olarak çevrilen bir kavram.

  Metaverse, ilk olarak Neal Stephenson tarafından yazılan Snow Crash romanında yer almıştı. Bu roman, insanların metaverse adı verilen 3 boyutlu sanal bir evrende avatarlarını kullanarak yer almasını anlatıyordu. Bu romandan önce metaverse benzeri kavramlar sık sık bilim kurgu eserlerde anlatılmıştı. 2018 yılında sinemaya uyarlanan Ready Player One isimli kitap bunu en yakın örneği olarak gösterilebilir. Bu kitaptaki kurgusal evren, insanların sanal bir dünyada gerçek dünyada gibi yaşamasını ele alıyordu.

  Bütün bilgiler göz önünde bulundurulduğunda metaverse; bütün dijital dünyaların birleşimiyle oluşan, başka insanlarla 3 boyutlu bir evrende gerçeğe en yakın şekilde etkileşim kurmaya yarayan, oyun oynama, müzik dinleme ve çeşitli sosyal etkinliklere katılma gibi amaçlarla kullanılan, tek bir merkezi veya sahibi bulunmayan, ek olarak giderek genişleme özelliğine sahip olan kollektif ve sanal bir dünyayı ifade eder.

  Metaverse Ne İşe Yarar?

  Metaverse ve blockchain ilişkisi oldukça önemlidir, bu nedenle metaverse evreninde çeşitli amaçlarla kullanılan pek çok metaverse coin projesi bulunur. Bu kripto para projeleri, akıllara metaverse nasıl kullanılır sorusunu getirir. Ancak metaverse için tekil bir kullanımdan bahsetmek doğru olmaz, çünkü bu evrenin amacı çeşitli ekipmanlar ile sanal bir evrende gerçek dünyadaki gibi var olma ayrıcalığı yaratmaktır. NFT ve kripto para birimlerinin direkt olarak metaverse ile ilişkisi vardır. Buna göre, bu projelerin çoğu metaverse evreninde farklı alanlarda hizmet vermek özelliği taşır.

  En çok merak edilen sorulardan olan metaverse ne işe yarar konusu, şu örnek kullanımlar ile açıklanabilir:

  • Dijital sanat eseri olarak geçen NFT’ler metaverse ekosisteminde sergilenip satılabilir.
  • Sahip olunan herhangi bir dijital varlık, eser veya ürün metaverse’e eklenebilir.
  • Metaverse coinler, metaverse dünyasında sanal bir ekonomi oluşturmak için kullanılabilir.
  • İnsanlar takım arkadaşları ile 3 boyutlu bir ofis ortamında toplantı düzenleyebilir, iletişim kurabilir ve sorunların çözümünü gerçeğe en yakın şekilde sadece oturma odasında oturarak gerçekleştirebilir.
  • Metaverse konsere gitmek, müze ziyaret etmek, etkinliklere katılmak, sosyalleşmek ve oyun oynamak için kullanılabilir.
  • Günlük hayatta yapılan her şey 3 boyutlu avatarlar ile metaverse’te yapılabilir.
  • Artırılmış gerçeklik yoluyla insanlar metaverse içinde kendini gerçek dünyadan çok daha farklı şekilde ifade edebilir ve evrenler arası geçiş yapabilir.
  • Çalışmak, gezmek, bir yerleri ziyaret etmek, alışveriş yapmak gibi akla gelebilecek her şey ve çok daha fazlası metaverse ile gerçekleştirilebilir.

  Metaverse Coin Nasıl Alınır?

  Sanal evrenler üzerinde çeşitli eylemleri gerçekleştirmek için kullanıcıların metaverse destekli para birimlerine sahip olması gerekir, bu nedenle metaverse nasıl alınır açıklanması gereken bir konudur. Metaverse coinler de tıpkı diğer kripto para birimleri gibi herhangi bir borsa veya platform üzerinden alınabilir. Örneğin; metaverse Binance projeleri, bu tokenlara erken dönemde ulaşmanın en güvenilir halidir. Bu anlamda farklı kripto para borsaları kullanılsa da, Binance güvenilirliği ve yüksek işlem hacmi ile bu alanda da öne çıkan bir platformdur. Metaverse coinlerinin alım aşamasında önemli olan ise, projenin bir borsada listelenmesidir. Listelenen metaverse projeleri, daha sonra borsanın klasik alım-satım işlem sayfasından tedarik edilebilir ve cüzdanda saklanabilir. Burada, her metaverse projesinin, her platformda listelenmediğini bilmek önemlidir.

  Eğer siz de Metaverse Coinlerine yatırım yapmak istiyor ve hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak kripto para borası Binance’ye üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayacak Binance referans kodu avantajlarından yararlanabilirsiniz.

  Popüler Metaverse Coin Projeleri

  Metaverse Coin Projeleri
  Metaverse Coin Projeleri

  Çığ gibi büyüyen metaverse dünyasına her geçen gün yeni bir kripto para birimi ve projesi eklenir, bu da gelecekte oldukça değerlenmesi beklenen bu alana girmek isteyen yatırımcılar için karar verme sürecini bir hayli zorlaştırır. En bilindik, güvenilir ve pek çok borsada listelenen metaverse Binance projeleri arasında MANA, Sand, ENJ, AXS, YGG gibi tokenlar bulunur. Bu projelerin detayları ise şu şekildedir:

  • Decentraland (MANA): Ethereum zinciri üzerine kurulu olan Decentraland, metaverse coinleri arasında en popüler olanlardandır. Decentraland ile kullanıcıların çeşitli içerik ve uygulama oluşturma imkanı olur, bu evrendeki araziler ise tamamen ekosistem topluluğuna aittir. Blockchain defterine kaydedilen e-arazi mülkiyet hakları, yeterli MANA coin bulunduran kişilere devredilebilir. Daha sonra bu araziler üzerine ev kurmak veya çeşitli etkinlikler inşa etmek mümkün olur.
  • The Sandbox (Sand): Sandbox, kullanıcılara kendi oyunlarını yaratma ve oyun içi öğeler oluşturma imkanı sunan sanal bir evrendir. Bu öğeler NFT olarak satılabilir veya oyun içinde kazanılabilir. Bu proje, oyuncuların etkinliklere katılmasına ve etkinlik düzenlemesine de izin verir.
  • Axie Infinity (AXS): Oyna-Kazan sistemine sahip olan bu proje, metaverse Binance coinlerinden en popüler olanlar arasında yer alır. Oyuncular bu evrende AXS adı verilen dijital canavarları satın alabilir, takas edebilir, savaştırabilir veya eşleştirebilir.
  • Enjin (ENJ): Enjin projesinin amacı video oyun dünyasında faaliyet göstermektir. 20 milyondan fazla kullanıcı sayısı ile oyun için sanal topluluk oluşturma imkanı sunan bu proje, şimdiden geniş kitlelerin benimsediği bir ekosistemdir.
  • Yield Guild Games (YGG): Diğer projeler ile benzer altyapıya sahip olan YGG Coin, ek olarak kendi içinde yerel bir ekonomiye sahiptir. Böylece ekonomiyi düzeltmeye ve ondan maksimum fayda sağlanmasına izin verir.

  Ayrıca bkz: En güvenilir kripto para siteleri.

  Metaverse Geleceğini Neler Bekliyor?

  Metaverse, sadece oyun oynamak dışında hayal edilecek her şeyi yapmaya imkan tanıyan ve bu nedenle pek çok kişinin kafasında soru işaretleri oluşturan oldukça yeni bir teknolojidir. Bu teknolojinin tam olarak hayata geçmesinin ise 10 yıldan önce olması beklenmiyor. Teknoloji endüstrisinden önde gelen pek çok firma, şimdiden metaverse sistemlerini geliştirmeye başlamış durumda. Bu nedenle gelecekte metaverse odaklı daha fazla proje, sanal giyim teknolojisi ve yeni nesil ekipmanlarla karşılaşma ihtimali oldukça yüksek gibi gözüküyor. Facebook ve Microsoft gibi devler şimdiden bu teknolojiyi ilk adapte eden firma olmak için yarışmaya başlamış durumda.

  Gerçek zamanlı 3 boyutlu grafikler, 3 boyutlu sanal avatarlar, sosyalleşmeyi sağlayan etkinlikler ve para kazanma imkanı sunan ekonomik sistem sunan metaverse, düşünülenden çok daha geniş bir evrene dönüşme potansiyeline sahip. Bu evrene henüz şüpheyle yaklaşan birçok kişi olsa da, geri kalanlar metaverse nedir nasıl alınır gibi sorulara yanıt arayarak, geleceğin teknolojisi olacak bu ekosisteme şimdiden dahil olmaya çalışıyor. Zamanında i̇nternet ve akıllı telefonlar için var olan önyargının şu an metaverse için bulunduğu belirtiliyor, bu nedenle erken dönemde potansiyeli yüksek projelere dahil olmanın ileride çok fazla faydası olduğu ifade ediliyor. Gelecekte ne olacağını kestirmek mümkün olmasa da metaverse’in bilinen yaşam alışkanlıklarını değiştirmesi ve bilinç aktarımına kadar giden bir teknoloji sunması bekleniyor.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz