Gensokishi Online Project’in yeni bir versiyonunu duyurmasıyla birlikte oyun dünyası harekete geçti. Yeni versiyonunu ‘Metaworld’ olarak duyuran Gensokishi Online, şu anda Japonya, Tayvan ve ABD’de toplamda 8 milyon kullanıcıya sahip.

2012 yılında ‘Yılın Oyunu Altın Ödülü’nü kazanmasından bu yana oldukça büyük bir başarıya imza atan Gensokishi, Metaworld versiyonuyla kullanıcıları bir Metaverse evrenine taşımayı amaçlıyor.

Peki Gensokishi Online’ın blok zincir teknolojisiyle birleştirdiği Metaworld nedir, Metaverse ve Metaworld ilişkisi, Metaworld’e nasıl girilir, Metaworld coinleri nelerdir ve Metaworld’den nasıl arsa alınır? Tüm detaylarıyla birlikte rehber içeriğimizde!

Metaverse ve Metaworld ilişkisi 

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran Metaverse, gerçeğe oldukça yakın oyun ve sosyalleşme deneyimi sunan sanal bir dünyadır. İnsanların avatarlar oluşturup birbirleriyle etkileşim kurduğu bu dünya, aynı zamanda gerçek hayata birçok konuda hizmet edebilecek potansiyeldedir.

Aslında bu sebeple de Metaverse dünyasında sık sık yeni projeler adını duyuruyor. Örneğin, Metaworld! Gensokishi Online’ın yeni versiyonu, oyunculara özgün fantezi dünyası ve ekonomisi yaratmayı hedefleyen Metaverse odaklı bir oyundur.

Gensokishi Online oyununun METAWORLD versiyonunda blok zincir kullanarak aslında hem Metaverse hem de kripto alanına adım atıldı. Oyun içerisinde kullanıcıların seçip kullanabileceği, hatta geliştirebileceği cosplay ekipmanları da yer aldı. Bu durum ise Metaverse ve Metaworld oyunu arasında büyük bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor.

Aynı Metaverse’de olduğu gibi Metaworld’de de oyuncular, avatarlarını diledikleri gibi tasarlayıp özgünleştirebiliyorlar. Ayrıca özgünleştirdikleri moda ekipmanlarını OpenSea üzerinde satışa sunabiliyorlar. Bu da oyunda aynı zamanda gelir elde edebilme imkanını sağlıyor.

Metaworl Nedir
Metaworl Nedir

Kısaca bakacak olursak Metaworld oyunu, Free to Earn (ücretsiz oyna), UGC to Earn (kazanmak için içerik üret) ve Play to Earn (kazanmak için oyna) modeline sahip. Kullanıcıların ürettiği cosplay moda ekipmanları, aynı zamanda kiralanabilir. Satın almak için yeterli finansmanı olmayan kullanıcılar, böylelikle, özgün kıyafetlere ödedikleri süre kadar sahip olabilirler. Aynı zamanda bu durum ekipmanın sahibine ekstra bir gelir de sağlar.

Bir diğer Metaworld-Metaverse ilişkisine baktığımızda ise sanal arsalar dikkat çekiyor. Metaverse evreninde olduğu gibi oyunda da sanal arsa satın alınabiliyor. Bu NFT arsaları, sahibine tüm hakları ile birlikte satılıyor. Arsanın sahibi ise oyunda dilediği arkadaşını arsasına çağırabildiği gibi, diğer oyunculara devredebilme imkanına da sahip oluyor.

Metaworld’e nasıl girilir?

Gücünü Polygon’dan (MATIC) alan Gensokishi Online oyunu, 8 milyondan fazla kullanıcısıyla oyuncuları kripto dünyasına çekmeye devam ediyor. Oyunun oynanış şekli ise Metaverse evreninde bir avatar yaratmakla başlıyor.

Oyuna giriş için öncelikle oyuncuların, oyunun token’larından satın alması gereklidir. Çünkü oyuncuların Metaverse dünyasını oluşturulabilmesi için, oyuna ait olan ROND ve MV token’larıyla gerekli ekipmanları alması gereklidir.

MV token, (MV Metaverse olarak da bilinir), Metaverse’ü oluşturmak için oyun dışında kullanılan para birimidir. MV token’ına sahip olan oyuncular, oyun içinde ve dışında çeşitli haklarla evrende yer alabilirler.

Öte yandan oyunun ROND token’ı, oyun içi ekonomide kullanılan bir para birimidir. Stabilcoin gibi davranır ve kripto para borsalarında takas edilebilir. Değeri oyun içinde değişen ROND, oyun içi temel öğelerin satın alımında kullanılır.

Yani, oyunun MV ve ROND token’larına sahip olan oyuncular, gerekli ekipmanları ekosistemden temin ederek oyuna başlayabilirler. MV token’lar ise Bybit, Gate.io, Uniswap, MEXC ve QuickSwap borsalarında yer almaktadır. ROND token’ları ise oyun içinde kazanılmaktadır.

Metaworld Coinleri Nelerdir?

Metaworld oyununun coinleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi MV ve ROND’dur. Çeşitli kripto para borsalarında Gensokishi Metaverse (MV) olarak bilinen MV, oyunun ana para birimidir. Satın alma ve stake işlemleri için kullanılır. Toplamda 2 milyar dolarlık bir arza sahip olan MV, Polygon tabanlı bir yardımcı token’dır.

MV oyun içi ekipmanları satın alınmasında kullanılan token’dır. MV karşılığında alınan bu ekipmanlara güç sağlar. Oyunun yönetişim token’ı gibi davranır ve sahiplerine oy kullanma hakkı sağlar. Ayrıca MV sahipleri, oyunun gelişimine katkı sağlayabilirler.

Oyun içi arazi almak ve canavar oluşturmak için de yine MV token kullanılır. Ayrıca oyuncular arasında yapılan takas işlemlerinde birim varlıktır.

Oyunun bir diğer token’ı olan ROND ise bir stabilcoin gibi çalışır. Oyun içinde anlık olarak da değeri değişebilecek bir yapıda olan ROND, temel silah, koruyucu ve diğer öğelerin satın alımında kullanılır. Temel ekipmanların güçlendirilmesinde görev alan ROND, etkinliklere giriş ücreti olarak da kullanılabilir.

Metaworld’den Nasıl Arsa Alınır?

Metaworld Nedir
Metaworld Nedir

Oyunun bu denli popülerleşmesinde bir diğer etken de sanal arsa alma imkanıdır. Oyuncuların canavarlar ve birebir karşılaşmalarla geçirdiği vaktin yanı sıra, sanal arsalar, diğer etkinliklerin kapısını açan bir anahtar gibidir.

Oyuncular, oyun üzerinden sanal arsa satın alabilir ve bu arsaların tüm haklarına sahip olabilirler. Aynı zamanda NFT olarak da geçen bu arsalar, OpenSea’de satışa sunulabilir. Oyuncuların arsaları satın alabilmesi için ise MV cinsinden ya da MV işlem çiftleriyle ödeme yapmaları gerekmektedir.

Söz konusu bu arsalar, oyuncuya tm haklarıyla birlikte satıldığından, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapabilir. Yani, oyuncular bir NFT arsa satın aldığında, arkadaşlarını arsalarına çağırabilir, çeşitli etkinlikler, partiler ve karşılaşmalar düzenleyebilirler. Ayrıca arsalarından giriş ücreti alarak ekstra bir gelir de elde edebilirler. Arsalar aynı zamanda diğer oyunculara devredilebilir. Bu da yine oyunculara ekstra bir gelir sağlayacaktır. Kaynak: https://trendkoin.com/metaverse-oyunu-metaworld-nedir/

Yazar

2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

Bir yorum Yaz