Mina Coin nedir, son dönemde farklı borsalarda listelenerek adından söz ettiren bir konu. Okex ve Coinlist borsalarına girdikten sonra Ağustos 2021’de Binance’de listelenmeye başlayan Mina Coin, ilk ICO dağıtımında yüksek bakiye toplayarak yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Dünyanın en hafif blok zinciri unvanına sahip olan Mina protokolü, reel dünya ile kripto para dünyası arasında köprü kurmayı hedefler. Bunun için de resmi para birimi olan Mina Coin’i kullanır. Bu yazımızda sizler için Mina Token nedir ve gelecek beklentileri ne şekildedir gibi konuları derledik.

İçeridekiler

  Mina Coin Nedir?

  Mina Coin, piyasalara 2021 yılında hızlı bir giriş yapmış olsa da, aslında bu proje çok daha eskiye dayanır. Bu da akıllara Mina Coin kimin ve Mina Coin ne zaman çıktı sorularını getirir. Mina Coin, kullanımdaki büyüme karşısında boyutunu sabit tutmasıyla öne çıkan Mina protokolünün yerel kripto para birimidir. Mina protokolü Mina Coin’den çok daha eskidir. Protokol Haziran 2017’de 0(1) Labs tarafından ortaya çıktı. Mina yönetim kadrosunda Mozilla geçmişi olan bilgisayar programcısı Evan Shapiro yer alır. Özellikle Türk yatırımcıların Mina Coin’e ilgi duyma nedenlerinden biri de proje ekibinde, eski Ripple çalışanı Türk isim Emre Tekişalp’ın yer almasıdır.

  Mina protokolü blok zincir projelerine ölçeklenebilirlik, tam merkeziyetsizlik ve güvenlikten oluşan üç önermeli bir iyileştirme amacıyla geliştirildi. Bunun yanı sıra Layer-1 çözümü olarak sunulan Mina, belirli bir amaca hizmet eden token olarak ortaya çıktı. İlk geliştirildiği yıllarda Coda olarak adlandırılan Mina, 3 yıllık bir test aşaması sonrasında piyasaya sürüldü ve büyük ICO toplamaları ile ilgi odağı haline geldi. Kripto para evreni ile gerçek dünya arasında köprü kuran, aynı zamanda kullanıcı gizliliğini de koruyan geçit olarak tanımlanan Mina, çeşitli kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım alanlarının açıklanmasıyla kripto para Mina Coin nedir sorusu daha iyi cevaplanabilir.

  • İnternet Hizmetleri İçin Özel Erişim: Mina, kullanıcıların kişisel verilerini paylaşmadan internet sitelerine erişmesini ve zincir içi hizmetleri almasını sağlar. Böylece hiçbir kullanıcı güvenliğini riske atmak zorunda kalmaz ve dilediği hizmeti en güvenli yoldan alır. Mesela, bir kullanıcı kredi puanı, kimlik bilgisi ve ikamet adresi gibi özel bilgileri paylaşmadan kişisel bilgilerin doğruluğunu kanıtlamak için Mina’yı kullanabilir.
  • İzinsiz Web Oracles: Geliştiriciler Mina Snapps ile dAppler oluştururken, istedikleri internet sitesinden doğrulanmış ve gerçek dünya verilerini alma hakkına sahiptir. Bu sayede herkese açık bilgileri izne gereksinim olmadan kullanabilir ve saklayabilir. Bu sistem, internet sitesi entegrasyonu gibi vakit kaybettiren aşamaları aradan çıkarır.
  • Tek Özel İnternet Oturumu: Kullanıcıların yeni hesap oluşturmak ve kişisel bilgi paylaşmak zorunda olmadan internet sitesi ile hizmetleri kullanması mümkündür. Bu özel erişim, güvenli şekilde oturum açmaya yarar. Örneğin bir kullanıcı özel bir hizmete erişmek için e-posta adresi, ad soyad gibi bilgileri paylaşmak zorunda değildir.

  Mina Coin Kaç TL ve Dolar?

  Mina Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. Mina Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra Mina Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 Mina Coin 20.85 TL 3.14%

  1 Mina Coin $ 0.720835 Dolar 3.14%

  Ayrıca Mina Coin piyasa değeri ise $ 728,103,467 dolardır. Aynı zamanda Mina Coin günlük $ 27,452,245 dolar hacime sahiptir.

  Mina Coin Geleceği Nasıl?

  Kripto markete farklı bir bakış açısı getiren Mina Coin geleceği, en merak edilen konulardan biri. Kullandığı zk-SNARKs adlı kriptografik kanıt yöntemi sayesinde, küçük boyuta sahip olan Mina ağı, kullanıcıların hızlı ve kolay blok onayı almasına izin verir. Bir yandan da kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan internet verilerine erişim sağlar. Temelinde PoS sistemi olan Mina, sürdürülebilir ve çevre dostu yapısıyla da dikkat çeker. Bütün bu özellikleri Mina Token geleceği ve beklentileri hakkında yapılan yorumları etkiler.

  Günümüzde gittikçe zorlaşan ve pahalı hale gelen klasik madencilik sistemleri, kripto paraların yüksek enerji harcamasına neden olur. Bu da sürdürülebilir bir dünya ve gelecek için olumsuz bir etmendir. Yeni nesil bir ağa sahip olan Mina Coin yorumları, enerji harcamasına dikkat eden yapısından da etkilenir. Buna göre, bu varlıkta gelecekte daha fazla olumlu gelişme yaşanabilir.

  Eğer siz de Mina Coine yatırım yapmak istiyor ve Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve size özel ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan Binance Referans Kodundan yararlanabilirsiniz. Böylece Binance üzerinde yeni listelenmeye başlayan Flow Coin ve Orion Coin gibi geleceği merak edilen Tokenlara da yatırım yapabilirsiniz.

  Mina Coin Yorumları

  Hedefleri arasında enflasyon karşısında bariyer oluşturmak yer alan Mina Coin yorum ve beklentileri çok sayıda yatırımcının takibi altındadır. Ödeme alternatifi olmak amacıyla ortaya çıkan Mina Coin arzı belirlenmemiştir. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda ne kadar tokenın piyasaya sürüleceği belli değildir. Bu da bu varlığa temkinli şekilde yaklaşılmasına neden olur. Öte yandan Mina protokolü; Coinbase, Polychain Capital ve Paradigm gibi güçlü yatırımcıların fon desteğini almıştır, bu da gelecekte değerlenebileceği anlamına gelir. Ayrıca Binance borsasında listelendikten sonra çok daha geniş bir kitleye kendini tanıtmıştır. Bu nedenle Mina Coin grafik ve haberlerinin takip edilmesi yatırımcılar için yeni fırsatlar doğurabilir. Fakat herhangi bir yatırım hamlesinde temel market analizi ve gelişmelerine de dikkat edilmesi önerilir.

  Mina Coin Amacı ve Projesi

  Sadece birkaç tweet büyüklüğünde bir alan kullanan Mina, bu anlamda Bitcoin ve Ethereum gibi birinci nesil zincirlerden farklıdır. Bitcoin 350 GB’lık bir alan kullanırken Mina, 22 kb’lik kullanım alanına sahiptir, bu da onu dünyanın en hafif blockchain zinciri yapar. Kullanıcılar için esneklik, gizlilik ve güvenlik seviyeleri sunan Mina Coin amacı, aynı zamanda ölçeklenebilirlik de sağlamaktır. Küçük boyutu sayesinde bütün kullanıcıların eşler arası bağlantı sağlaması ve zinciri hızlı doğrulaması mümkün olur. Mina platformu ademi merkeziyetçi yapıdadır ve zamanla büyüse bile hala kolay erişilebilir bir sistem sunmayı garantiler.

  Mina protokolü, kripto para evreninde var olan çeşitli sorunlara çözüm sunmayı amaçlar. Bu çözüm önerileri ve farklılıklar şu şekildedir:

  • Blockchain ağları genel olarak ağır yapıdadır, bu nedenle kullanıcı ve geliştiricilerin sağladığı erişim sıkıntılıdır. Mina düşük boyutu ile hızlı, erişilebilir ve güvenli bir ağı mümkün kılar.
  • Klasik blockchain yapılarında internetin geri kalanıyla etkileşim sınırlıdır. Bu da gerçek dünya ile zincir uygulamaları arasında sınırlı veri transferi anlamına gelir ve ağın kapsamını daraltır. Mina protokolü, bir yandan herhangi bir internet sitesiyle etkileşime girmediği için veri gizliliği ilkesini korur, diğer yandan internet verilerine erişim imkanı sunar. Böylece gerçek dünya verileri ağ üzerinde kullanılabilir.
  • Genel sorunlardan bir diğeri, güçlü oyuncuların kullanıcı verilerini talep etmesidir. Veri paylaşımı yapan kullanıcılar alternatif özellikler ve ekstra kontrol elde eder. Mina ağında ise, veriler kontrol altına alınmıştır ve tam güvenlik katmanıyla korunur.

  Sunduğu farklı çözümler ile marketin güvenilir projeleri arasında yer alan bu projeye yatırım yapmak isteyenlerin, Mina Coin haberleri ve gelişmelerini yakından takip etmesi önerilir. Bu sitede yer alan içerikler yatırım tavsiyesi olarak görülemez. Dolayısıyla yatırımcı pozisyonlarından sorumlu tutulamaz.

  Mina Coin Nereden Alınır?

  Mina Coin artık Binance Global üzerinden satın alınabilmektedir. Eğer siz de hala dünyanın en güvenli Bitcoin sitesi Binance’ye üye olmadıysanız buraya tıklayarak üye olabilir ve siz okurlarımıza özel indirimden yararlanarak her alış satışınızda daha az komisyon ödeyebilirsiniz.

  Ayrıca bu yazımız ilginizi çektiyse BTT Coin Nedir ve Tron Coin geleceği nasıl gibi inceleme yazılarımızı da okuyarak bu dünyaya dair daha fazla şeye hakim olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz